Trump’ın Ticaret Savaşları Söylemi Üzerine NAFTA Değişiyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde ”ticaret savaşları” söylemi altında ülkesinin adil olmayan vergilendirme sistemleri nedeniyle ticaret açığının 800 milyar doları bulduğunu ve özellikle alüminyum-çelik endüstrisinde vergilendirmelerde değişikliğe gideceğini açıklamıştı. Trump, çelik ürünlerinin ithalatına yüzde 25, alüminyuma da yüzde 10 vergi getireleceğini duyurmuştu. Alüminyum-çelik endüstrisi ticaretinin büyük çoğunluğunun yapıldığı Meksika, Çin ve Brezilya’dan çeşitli tepkiler geldi. Çin gerekli yanıtın verileceğini açıklarken, Avrupa Birliği Komisyonu da ek vergilere karşılık verileceğini belirtti.

ABD Sözcüsü Sanders, ek vergi uygulamalarının haftasonuna kadar imzalanacağı belirtti. Ulusal güvenlik nedeniyle Meksika ve Kanada gibi ülkelerin uygulamadan bir süre muaf tutulabileceği de açıklandı. Trump, Meksika ve Kanada ile 1992 yılında yapılmış olan NAFTA Anlaşması’nın çok kötü bir anlaşma olduğunu ve ülkeye yıllarca felaketten başka bir şey getirmediğini düşündüğünü açıklamıştı. Şimdi ise daha adil olan yeni bir anlaşma yapmak için görüşmeler yapıldığını ve eğer yeni bir anlaşma sağlanamazsa NAFTA’yı feshedeceğini açıkladı. Meksika ise ABD’nin NAFTA ile ilgili tehditlerine karşılık olarak Meksika’nın ticaret portföyünü genişlettiğini Avrupa, Brezilya, Japonya ve Çin ile ticaretini arttırma çalışmalarında bulunduğunu ve ABD’ye bağımlılığın azaltılacağını açıkladı. Meksika ekonomi sekreteri Ildefonso Guajardo; ABD’nin NAFTA’dan çekilmesi durumunda tarifelerin artacağını, Amerikan şirketlerinin pazar payında düşüşler yaşanacağını söyleyerek uyardı. NAFTA üzerine yapılan görüşmeler bu hafta Meksiko City’de tamamlanacak.

Selcan Buse DORA
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...