Doğu Guta için Ateşkes Kararı

Suriye ordusu Doğu Guta’yı militanların elinden kurtarmak için bölgedeki ilerleyişi sürdürüyor. Suriye hükümeti bölgedeki sivillerden güvenli olan geçiş koridorlarını kullanarak bölgeyi terk etmelerini istemişti. Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi Stefan de Mistura bu bombardımanın durması için bir ateşkes gerektiğini söylemişti.

İsveç ve Kuveyt 9 Şubat’ta ateşkesle ilgili bir tasarı sunmuşlardı. 30 günlük bir ateşkes kapsamında Suriye’de mağdur olan insanlara hayati yardımların ulaştırılmasını içeren bu tasarı cihatçı militanlarla ilgili kesin sonuçlar içermediğinden soru işaretlerinin belirmesine neden olmuştu. Rusya Güvenlik Konseyi büyükelçisi ateşkes üzerinde anlaşma sağlayamadıklarını söyleyip ardından bir takım değişiklikler önermişti. Değişiklikler yapılan tasarıda Güvenlik Konseyi’nin ateşkese “karar verdiği” ifadesi yerine “çağrı yaptığı” ifadesi kullanılıyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Birleşmiş Milletler’in 30 günlük ateşkes kararını çok önemli bulduklarını belirtti. bu kararın insani yardımların bölgeye ulaşması anlamında yetersiz olduğunu ifadelerine ekleyen Wallström, ateşkesin yardıma muhtaç insanlara yardımların ulaşabilmesi açısından da çok önemli olduğunu söyledi.

Doğu Guta ve genel olarak Suriye’deki durumu değerlendirirken çok kötü ifadelerini kullanan Walsström, orada bütün acı çeken insanlara yardım eli uzatılması gerektiğini belirtti.

Wallström, Dünya Kadınlar Günü sonrasında bütün düşüncelerinin Suriye’deki acı çeken kadınlarda olduğunu söyledi. Dünyanın birçok yerinde ezilen ve şiddete uğrayan kadınların varlığından bahsedip, kadınların eşit haklara sahip olması gerekirken hala oy hakkına bile sahip olmayan kadınların yaşadığı ülkelerin var olmasına değindi. Devamında da 8 Mart Kadınlar Günü’nü önemsediğini söyleyip, feminist dış politika siyasetlerini devam ettireceklerini ifade etti.

EDA SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...