İsviçre’de Halk, Devlet Televizyonu Vergisi için Referanduma Gitti

0
92

İsviçre’de Radyo ve Televizyon Vergisi’ni tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan “No Billag” inisiyatifi için yapılan referandumda “Hayır” kararı çıktı. Buna göre halk, yıllık 450 İsviçre Frangı vergi ödemeye devam edecek.

Ülkemizde “TRT payı” adlı verginin bir benzeri İsviçre’de de “Radyo ve Televizyon Vergisi” adı altında toplanıyor. Ancak İsviçre’de konuyla ilgili bir referandum düzenlendi. Ülke genelinde halk “No Billag” adı verilen insiyatif için sandık başına gitti. İsviçreliler, katılımın yüzde 54,4 olduğu oylamada, resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 71,6’sı Radyo ve Televizyon Vergisi’ni tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan “No Billag”‘ için “Hayır” dedi. Karara göre, yürürlükte olan Radyo ve Televizyon Yasası’yla televizyon cihazı ve radyo kullanımına bakılmaksızın, her ev televizyon ve radyo vergisi olarak yıllık yaklaşık 450 İsviçre Frangı ödemeye devam edecek.

Halk oylamasında “Evet” çıkması durumunda; İsviçre devleti savaş olmadıkça, radyo ve televizyon işletemeyeceği gibi halktan hiçbir şekilde radyo ve televizyon vergisi talep edemeyecekti. İsviçre devlet televizyonu RTS, halkın kararının memnuniyetle karşılandığını açıkladı

Doğrudan demokrasinin en güzel örneklerinden biri olan referandum sistemi İsviçre’de çokça tekrarlanıyor. İsviçre’de referandum düzenlenebilmesi için yüz bin imza toplanması yeterli. İsviçre daha önce de 2016 yılındaki referandumda çalışan, çalışmayan herkese 2500 Frank maaş bağlanması önerisini %78 hayır oyu ile reddetmişti.

Sponsorlu

Mustafa BİLGİN
O-staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here