İtalya’da Seçimin Galibi Popülist ve Sağ Partiler Oldu

İtalya’da yapılan genel seçimlerin galibi popülist ve sağ partiler oldu. Seçimlerde statüko karşıtı liderlerin elde ettiği başarı ve ana akım partilerin hüsrana uğraması, Euro bölgesinde tedirginlik yarattı. Ancak seçimlerde hiçbir ittifak ya da parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğa erişemedi. Bu sonuçlarla, Avrupa Birliği’nin üçüncü büyük ekonomisinin uzun bir siyasi istikrarsızlık dönemine girecek gibi göründüğü yorumları yapılıyor. Seçimlerde en yüksek oyu yüzde 37 ile sağcı ittifak toplarken, tek başına en çok alan partiyse popülist yüzde 32 ile Beş Yıldız Hareketi oldu.

Sağcı ittifak içerisinde en yüksek oyu alan göçmenlik karşıtı Lig partisi, ülkeyi yönetmeye hak kazandıklarını savundu. Partinin lideri Matteo Salvini düzenlediği basın toplantısında, “Yönetme hakkı ve görevine sahibiz.” derken, AB’ye karşı şüpheci bir yönetimin göreve gelmesi ihtimali karşısında borsalar ve Euro geriledi. Ancak Salvini yatırımcıların endişe etmesine gerek olmadığını söyledi.

Beş Yıldız Hareketi’nin lideri de, sorumlu bir liderlik rolü üstlenmeye hazır olduğunu belirtti. Salvini, Euro ve AB’yi ulusal bütçelere kısıtlamalar getirdiği gerekçesiyle eleştirirken, “Euro hataydı ve hata olarak kalmaya devam edecek.” dedi. Sağcı ittifakta eski başbakan Silvio Berlusconi’nin Forza Italia partisi de bulunuyor.

Salvini, Lig partisi olarak geniş bir koalisyona ilgi duymadıklarını ancak tüm partilerle görüşmek istediklerini belirtti. Partinin ekonomi şefi Claudio Borghi de Beş Yıldız Hareketi’yle ittifak ihtimalini gündeme getirdi. Böyle bir ittifakın kurulması halinde Avrupa’yla entegrasyona ilginin daha da azalacağı tahmin ediliyor.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...