İtalya’da Seçimin Galibi Popülist ve Sağ Partiler Oldu

İtalya’da yapılan genel seçimlerin galibi popülist ve sağ partiler oldu. Seçimlerde statüko karşıtı liderlerin elde ettiği başarı ve ana akım partilerin hüsrana uğraması, Euro bölgesinde tedirginlik yarattı. Ancak seçimlerde hiçbir ittifak ya da parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğa erişemedi. Bu sonuçlarla, Avrupa Birliği’nin üçüncü büyük ekonomisinin uzun bir siyasi istikrarsızlık dönemine girecek gibi göründüğü yorumları yapılıyor. Seçimlerde en yüksek oyu yüzde 37 ile sağcı ittifak toplarken, tek başına en çok alan partiyse popülist yüzde 32 ile Beş Yıldız Hareketi oldu.

Sağcı ittifak içerisinde en yüksek oyu alan göçmenlik karşıtı Lig partisi, ülkeyi yönetmeye hak kazandıklarını savundu. Partinin lideri Matteo Salvini düzenlediği basın toplantısında, “Yönetme hakkı ve görevine sahibiz.” derken, AB’ye karşı şüpheci bir yönetimin göreve gelmesi ihtimali karşısında borsalar ve Euro geriledi. Ancak Salvini yatırımcıların endişe etmesine gerek olmadığını söyledi.

Beş Yıldız Hareketi’nin lideri de, sorumlu bir liderlik rolü üstlenmeye hazır olduğunu belirtti. Salvini, Euro ve AB’yi ulusal bütçelere kısıtlamalar getirdiği gerekçesiyle eleştirirken, “Euro hataydı ve hata olarak kalmaya devam edecek.” dedi. Sağcı ittifakta eski başbakan Silvio Berlusconi’nin Forza Italia partisi de bulunuyor.

Salvini, Lig partisi olarak geniş bir koalisyona ilgi duymadıklarını ancak tüm partilerle görüşmek istediklerini belirtti. Partinin ekonomi şefi Claudio Borghi de Beş Yıldız Hareketi’yle ittifak ihtimalini gündeme getirdi. Böyle bir ittifakın kurulması halinde Avrupa’yla entegrasyona ilginin daha da azalacağı tahmin ediliyor.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,254TakipçilerTakip Et
8,640TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol
Sabri Versan
Editör Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...