Makedonya Yolsuzluk Skandalı Ve İsim Mitingleri İle Çalkalanıyor

Makedonya uzun zamandır Yunanistan ile arasındaki isim sorunu aşabilmiş değil. Bu süreçte eylemler devam ederken yolsuzluk skandalı da hükümeti sarsan diğer bir durum olarak ortaya çıktı.

Makedonya devletinin yolsuzlukla mücadele komisyonu başkanının da içinde bulunduğu beş üye, ortaya çıkan bir harcama skandalından dolayı istifa etmek zorunda kaldılar. Bu sürecin gelişmesi ise iç denetleme raporundaki tutarsızlığın farkedilmesiyle açığa çıktı. Rapora göre yolsuzlukla mücadele etmesi gereken komisyon üyeleri kendileri için yapılan harcamaları yol masrafı ve diğer harcamalar olarak göstermiş ve devlet bütçesinden harcama yapmışlardı. Komisyon Başkanı Igor Tantrovski’ de birkaç gün önce hükümete istifasını sundu. Tantrovski hükümet üyelerinin daha önceki istifanı sun talebini ise redddetmişti.

Savcılığın konu ile ilgili soruşturma başlatması yolsuzluk yapan üyelerin adım atması için geçerli bir neden olmuş gibi duruyor. Basının da bu gerçekçi olmayan harcamaları kamuoyuna yansıtması üyeler üzerindeki baskıyı daha da arttırmıştır. Hükümet sözcüsü Mile Boshnjakovski’ nin istifaları memnuniyetle karşıladık açıklaması meclisin istifaları hızla kabul edeceğine yönelik bir açıklama olarak anlaşılabilir. Yedi üyeden sadece iki üyenin kalması ise hükümetin komisyon üye alımı için tekrar çalışma yapmasını gerektirecek bir durum. Avrupa Birliği’ nin yürüttüğü çeşitli araştırma raporlarına göre Makedonya yolsuzluktan muzdarip olan ülkelerden biri olarak görülüyor.

Görüldüğü gibi önlemler alınmadığı, yaptırımlar uygulanmadığı ve denetim sıkı tutulmadığı takdirde hangi ülke olursa olsun bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilecektir. Vatandaşların hükümete yönelik tutumları isim krizi yönünden sıkıntılı ve buna yolsuzluk da eklendiğinde tüm bu olaylar hükümetin aleyhine olacak gibi durmaktadır.

Ecenaz Terzi
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...