Makedonya Yolsuzluk Skandalı Ve İsim Mitingleri İle Çalkalanıyor

Makedonya uzun zamandır Yunanistan ile arasındaki isim sorunu aşabilmiş değil. Bu süreçte eylemler devam ederken yolsuzluk skandalı da hükümeti sarsan diğer bir durum olarak ortaya çıktı.

Makedonya devletinin yolsuzlukla mücadele komisyonu başkanının da içinde bulunduğu beş üye, ortaya çıkan bir harcama skandalından dolayı istifa etmek zorunda kaldılar. Bu sürecin gelişmesi ise iç denetleme raporundaki tutarsızlığın farkedilmesiyle açığa çıktı. Rapora göre yolsuzlukla mücadele etmesi gereken komisyon üyeleri kendileri için yapılan harcamaları yol masrafı ve diğer harcamalar olarak göstermiş ve devlet bütçesinden harcama yapmışlardı. Komisyon Başkanı Igor Tantrovski’ de birkaç gün önce hükümete istifasını sundu. Tantrovski hükümet üyelerinin daha önceki istifanı sun talebini ise redddetmişti.

Savcılığın konu ile ilgili soruşturma başlatması yolsuzluk yapan üyelerin adım atması için geçerli bir neden olmuş gibi duruyor. Basının da bu gerçekçi olmayan harcamaları kamuoyuna yansıtması üyeler üzerindeki baskıyı daha da arttırmıştır. Hükümet sözcüsü Mile Boshnjakovski’ nin istifaları memnuniyetle karşıladık açıklaması meclisin istifaları hızla kabul edeceğine yönelik bir açıklama olarak anlaşılabilir. Yedi üyeden sadece iki üyenin kalması ise hükümetin komisyon üye alımı için tekrar çalışma yapmasını gerektirecek bir durum. Avrupa Birliği’ nin yürüttüğü çeşitli araştırma raporlarına göre Makedonya yolsuzluktan muzdarip olan ülkelerden biri olarak görülüyor.

Görüldüğü gibi önlemler alınmadığı, yaptırımlar uygulanmadığı ve denetim sıkı tutulmadığı takdirde hangi ülke olursa olsun bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilecektir. Vatandaşların hükümete yönelik tutumları isim krizi yönünden sıkıntılı ve buna yolsuzluk da eklendiğinde tüm bu olaylar hükümetin aleyhine olacak gibi durmaktadır.

Ecenaz Terzi
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...