Avustralya Ve Endonezya’dan Savunma İş Birliği Anlaşması

Avustralya Savunma Bakanı Marise Payne ve Endonezya Savunma Bakanı Ryamizard Ryacudu, Batı Avustralya eyaletinin başkenti olan Perth’te düzenlenen Terörle Mücadele Bölgesel Savunma Bakanları Toplantısı’nda savunma iş birliği anlaşması imzaladılar.

Payne, yapılan anlaşma hakkında yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi : 2006 yılında Endonezya’da imzalanan iki ülke arasındaki savunma, güvenlik, terörizm konularında iş birliğini sağlayan ve hala yürürlükte olan Lombok Anlaşması’nın devamı olduğunu belirtti.

Payne, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki yıllardır süren güçlü ilişkinin yanı sıra gelecek yıllarda da bu ilişkilerin devamlılığını sağlamak amaçlı olduğunu belirtti. Payne yaptığı konuşmada bu durumu şu şekilde ifade etti : ‘‘Bu güncellenen anlaşma, gelecekte yaşayabileceğimiz güvenlik zorluklarına karşı mücadeledeki iş birliğini artırma yönündeki bağlılığımızı gösteriyor.’’

Yaptığı açıklamalarda Lombok Anlaşması’nın iki ülke arasındaki savunma ilişkilerini belirdiğini, egemenlik ve toprak bütünlüğüne karşılıklı saygı üzerine kurulu olduğunu da belirten Payne, açıklamasının devamında ise,  ‘‘Savunma iş birliğinin yeniden onaylanması ve güçlendirilmesi, paylaşılan stratejik çıkarlarımıza ve deniz güvenliği, terörizm dahil olma üzere tüm güvenlik tehditlerine karşı mücadelemize devam etmemizi sağlayacaktır.’’ vurgusunu yaptı.

Buse SAY
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...