Danimarka Merkez Bankası’ndan Bitcoin Uyarısı

Kripto para birimi Bitcoin’e, merkez bankası başkanları tarafından art arda “Balon” eleştirileri gelmişti. Danimarka Merkez Bankası, Bitcoin’e yatırım yapacakların her türlü riske hazır olmaları gerektiklerini ve kayıp olması halinde finansal düzenleyicileri suçlamamalarını ifade etti. Danimarka Merkez Bankası Başkanı Lars Rohde, dijital para hakkında, “Ölümcül Bitcoin’den uzak durmalısınız” dedi. Rohde, “Bitcoin denetlenen bir piyasa değil. Yetkililerin sorumluluğunda değil. Bu, kişilerin sorumluluğunda” diye ekledi. Yapılan uyarılara rağmen yatırımcılar Bitcoin almaya devam ediyor.

Rohde, kayıp olması halinde yatırımcıların herhangi bir resmi kuruluştan yardım alamayacaklarını söyledi. Ayrıca Rohde, Bitcoin’in düzenlenmemiş bir pazar olduğuna işaret etti. Rohde’nin yorumları değerini 1.800’ün üzerinde artıran Bitcoin’in balon olduğu görüşünü destekledi. Kimilerine göre Bitcoin’in sonu geldi. Kimilerine göre ise henüz her şey bitmiş değil.

Avrupa devletleri astronomik büyüme oranları kaydeden Bitcoin’e karşı harekete geçmeye hazırlanıyor. Ancak, sanal para birimi Bitcoin, 9 bin doların altına gerileyip elde ettiği kazançları kaybetti. Kayıpları yüzde 21’i bulan Bitcoin, 25 Kasım’dan bu yana elde ettiği tüm kazançları da yitirmiş oldu. ABD’li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, Bitcoin fiyatındaki hızlı artış sebebiyle piyasa değerinin gerçek değerini aşarak “Balon” denilen seviyede işlem gördüğünü belirtti.

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...