Danimarka Merkez Bankası’ndan Bitcoin Uyarısı

Kripto para birimi Bitcoin’e, merkez bankası başkanları tarafından art arda “Balon” eleştirileri gelmişti. Danimarka Merkez Bankası, Bitcoin’e yatırım yapacakların her türlü riske hazır olmaları gerektiklerini ve kayıp olması halinde finansal düzenleyicileri suçlamamalarını ifade etti. Danimarka Merkez Bankası Başkanı Lars Rohde, dijital para hakkında, “Ölümcül Bitcoin’den uzak durmalısınız” dedi. Rohde, “Bitcoin denetlenen bir piyasa değil. Yetkililerin sorumluluğunda değil. Bu, kişilerin sorumluluğunda” diye ekledi. Yapılan uyarılara rağmen yatırımcılar Bitcoin almaya devam ediyor.

Rohde, kayıp olması halinde yatırımcıların herhangi bir resmi kuruluştan yardım alamayacaklarını söyledi. Ayrıca Rohde, Bitcoin’in düzenlenmemiş bir pazar olduğuna işaret etti. Rohde’nin yorumları değerini 1.800’ün üzerinde artıran Bitcoin’in balon olduğu görüşünü destekledi. Kimilerine göre Bitcoin’in sonu geldi. Kimilerine göre ise henüz her şey bitmiş değil.

Avrupa devletleri astronomik büyüme oranları kaydeden Bitcoin’e karşı harekete geçmeye hazırlanıyor. Ancak, sanal para birimi Bitcoin, 9 bin doların altına gerileyip elde ettiği kazançları kaybetti. Kayıpları yüzde 21’i bulan Bitcoin, 25 Kasım’dan bu yana elde ettiği tüm kazançları da yitirmiş oldu. ABD’li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, Bitcoin fiyatındaki hızlı artış sebebiyle piyasa değerinin gerçek değerini aşarak “Balon” denilen seviyede işlem gördüğünü belirtti.

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,976BeğenenlerBeğen
6,530TakipçilerTakip Et
8,612TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol
Sabri Versan
Editör Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

ABD’de Kürtaj Krizi: Roe V. Wade

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi 24 Haziran Cuma günü,...

Gençlik Dernekleri Tanınsın!

Sivil toplum; bireysel çıkarlardan çok kamusal amaçları hedefleyen, çoğulcu...

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...