Çin’den Casusluk İddiasına Cevap

0
60

Çin Dışişleri Bakanlığı’nca, ABD ve Avustralya’nın, Çin’i casusluk faaliyetleri açısından tehdit olarak nitelemesine tepki gösterildi.

Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, Başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında CIA Direktörü Mike Pompeo’nun, Çin’i casusluk faaliyetleri bakımından Rusya’dan daha büyük tehdit olarak nitelemesini eleştirdi. Dünyanın en büyük istihbarat servislerinden birinin liderinin Çin’i bu şekilde nitelemesine şaşırmadıklarını belirtti.

“Son yıllarda yayınlanan bilgilere bakıldığında, diğer ülkelere yönelik geniş çaplı izleme, dinleme, bilgi çalma, sızma, etki altına alma gibi faaliyetlerin kim tarafından yapıldığının herkesçe malum olduğunu söyleyen Hua, ABD’yi hedef alarak “Gerçeklerin sesi, sözlerden daha yüksek çıkıyor.” dedi.

Çin’in, Avustralya istihbarat ajansı tarafından “aşırı” bir tehdit olarak listelenildiğine ilişkin haberlere yanıt olarak Hua: “Avustralya’daki bazı kişiler her yıl Çin ile Avustralya arasında seyahat eden milyonlarca insanı casus olarak görüyorsa, endişeli olmalarına şaşırmamalı.” yorumunda bulundu.

Sponsorlu

Pompeo, önceki gün Çin’in son dönemde ABD’den ticari bilgi çalmaya yönelik siber casusluk girişimlerinin, kamu ve şirket yönetimlerine, okullara ve hastanelere sızma çabalarının tespit edildiğini öne sürmüş, bu faaliyetlerin İngiltere ile Avrupa ülkelerine de yayıldığını söylemişti.

İpek Şahin
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here