Bulgaristan-Makedonya İyi Komşuluk Antlaşması İkili Ticareti Güçlendiriyor

0
113

Ticaret Birliklerine göre, Bulgaristan ve Makedonyalı şirketleri, iki ülke arasında geçtiğimiz sene imzalanan ve onaylanan iyi komşuluk antlaşması neticesinde daha fazla ikili ticaret yapmaya istekli.

Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı güncel bir ankete göre, Bulgar şirketlerin Makedonya’da iş yapma isteği geçtiğimiz seneye oranla iki kat artmış durumda. Çin’in en fazla ilgi çeken piyasa olarak ilk sırada yerini koruduğu ankette, katılımcıların(şirketler) %24’ü Makedonya’yı ziyaret etmek ve ziyaret sırasında yerel iş ortakları bulmaya hevesli olduklarını ifade ettiler. Bu oran geçen sene ocak ayında yapılan benzer ankette ise %12 seviyesinde kalmıştı.

Ticaret Odasından bir Ekonomi Uzmanı olan Lubomir Levicharov ise, dostluk antlaşmasının yeni altyapı işleri ve projeleri için hızlandırıcı etkisi olduğunu ifade ediyor. 1 Ağustos 2017 tarihinde Bulgaristan Başbakanı  Boyko Borisov ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev tarafından imzalanan İyi Komşuluk Antlaşması, iki ülke arasında kalıcı ve istikrarlı iyi komşuluk ilişkilerini ve aralarında iş birliği geliştirme isteğini düzenleyen yasal olarak bağlayıcı bir belgedir.

Bulgaristan ve Makedonya arasında imzalanan antlaşma senelerdir devam eden sürecin sonucunda nihayet Ocak 2018 tarihinde onaylanmıştı.

Sponsorlu

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here