Bulgaristan-Makedonya İyi Komşuluk Antlaşması İkili Ticareti Güçlendiriyor

Ticaret Birliklerine göre, Bulgaristan ve Makedonyalı şirketleri, iki ülke arasında geçtiğimiz sene imzalanan ve onaylanan iyi komşuluk antlaşması neticesinde daha fazla ikili ticaret yapmaya istekli.

Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı güncel bir ankete göre, Bulgar şirketlerin Makedonya’da iş yapma isteği geçtiğimiz seneye oranla iki kat artmış durumda. Çin’in en fazla ilgi çeken piyasa olarak ilk sırada yerini koruduğu ankette, katılımcıların(şirketler) %24’ü Makedonya’yı ziyaret etmek ve ziyaret sırasında yerel iş ortakları bulmaya hevesli olduklarını ifade ettiler. Bu oran geçen sene ocak ayında yapılan benzer ankette ise %12 seviyesinde kalmıştı.

Ticaret Odasından bir Ekonomi Uzmanı olan Lubomir Levicharov ise, dostluk antlaşmasının yeni altyapı işleri ve projeleri için hızlandırıcı etkisi olduğunu ifade ediyor. 1 Ağustos 2017 tarihinde Bulgaristan Başbakanı  Boyko Borisov ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev tarafından imzalanan İyi Komşuluk Antlaşması, iki ülke arasında kalıcı ve istikrarlı iyi komşuluk ilişkilerini ve aralarında iş birliği geliştirme isteğini düzenleyen yasal olarak bağlayıcı bir belgedir.

Bulgaristan ve Makedonya arasında imzalanan antlaşma senelerdir devam eden sürecin sonucunda nihayet Ocak 2018 tarihinde onaylanmıştı.

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...