Batı Avrupalı Liderler, Schengen’e Girmememiz için Bahane Arıyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Batı Avrupalı liderlerin Brüksel’de sunduğu ‘’Balkanlar’da Yeni Bir Yol – Daha Fazla Güvenlik ve Daha İyi Göç Yönetimi için Çözümler’’ adlı konferansında Bulgaristan’ın Schengen alanına kabul edilmemesi için bahaneler aramakla suçladı.

Boyko Borisov, Bulgaristan’ın dünya sahnesindeki büyük güçlerin hatalarının bedellerini ödediğini, dış politikadaki başarısızlıklarının sebebinin bu olduğunu ve büyük güçler olarak ifade ettiği ülkelerin çıkarlarının korunmaya çalışılması, ya da onlara hizmet verilmesinin büyük sorunlara yol açtığını her şeyi alt üst ettiğini ifade etti. Bu konuyu konuşmasının bile tehlikeli olduğunu dile getirirken, ifadelerinin doğru olduğunu ve aksinin ispat edilemediğini dile getirdi. Boyko sınıra tel örgü örülmesi konusunda paranın sağlanmasını,  Bratislava’da onaylayan AB Konseyi ve tüm mevkidaşlarına teşekkür etti.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ayrıca saçma sebeplerle Bulgaristan’ın Schengen’e alınmamasının haksızlık olduğunu belirtti. Batı Balkan ülkelerine Avrupa Birliği(AB) üyeliği perspektifi sunulması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Önceden Brüksel’de Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ile gerçekleştirmiş olduğu resmi görüşmede Batı Balkanlar ve Avrupa Birliği(AB) arasında bağlantı projeleri iş birliği olasılıklarını konuştuklarını belirtti.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...