Batı Avrupalı Liderler, Schengen’e Girmememiz için Bahane Arıyor

0
74

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Batı Avrupalı liderlerin Brüksel’de sunduğu ‘’Balkanlar’da Yeni Bir Yol – Daha Fazla Güvenlik ve Daha İyi Göç Yönetimi için Çözümler’’ adlı konferansında Bulgaristan’ın Schengen alanına kabul edilmemesi için bahaneler aramakla suçladı.

Boyko Borisov, Bulgaristan’ın dünya sahnesindeki büyük güçlerin hatalarının bedellerini ödediğini, dış politikadaki başarısızlıklarının sebebinin bu olduğunu ve büyük güçler olarak ifade ettiği ülkelerin çıkarlarının korunmaya çalışılması, ya da onlara hizmet verilmesinin büyük sorunlara yol açtığını her şeyi alt üst ettiğini ifade etti. Bu konuyu konuşmasının bile tehlikeli olduğunu dile getirirken, ifadelerinin doğru olduğunu ve aksinin ispat edilemediğini dile getirdi. Boyko sınıra tel örgü örülmesi konusunda paranın sağlanmasını,  Bratislava’da onaylayan AB Konseyi ve tüm mevkidaşlarına teşekkür etti.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ayrıca saçma sebeplerle Bulgaristan’ın Schengen’e alınmamasının haksızlık olduğunu belirtti. Batı Balkan ülkelerine Avrupa Birliği(AB) üyeliği perspektifi sunulması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Önceden Brüksel’de Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ile gerçekleştirmiş olduğu resmi görüşmede Batı Balkanlar ve Avrupa Birliği(AB) arasında bağlantı projeleri iş birliği olasılıklarını konuştuklarını belirtti.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here