Paraguay Muhalefeti Vergileri Arttırmayı Hedefliyor

0
72

Paraguay muhalefet koalisyonu Nisan ayında yapılacak seçimlerde tarım sektöründeki vergilerin artması için baskı yapacaklarını açıkladı. Hazırlanan plan soya, buğday ve mısır ticaretindeki vergilerin arttırılmasını öngörüyor.

Paraguay dünyanın 4. en büyük soya fasülyesi ihracatçısı ve önemli bir sığır eti üreticisi konumunda, 2017’de 3.34 milyar dolar değerinde soya fasülyesi ihracatı yapıldı. Efraín Alegre tarım sektörünün daha çok katkıya ihtiyacı olduğunu ve hazırlanan planın kişisel gelir vergisini de değiştireceğini söyledi. Ülkenin ekonomisi daha çok soya ve sığır eti ihracatına dayandığı için tarım sektörü ülke için önemli bir politik sorun. Tarımın çok önemli bir yer tuttuğu bu kara ülkesinde pek çok üretici yeterli vergi ödemediği için değişikliğe gidilmesi zorunlu olarak görülmekteydi.

Hazine bakanlığı verilerine göre tarım sektörünün devlete katkısı geçtiğimiz on yılda %6’ya yükselmişti. Ayrıca Merkez Bankasının verilerine göre genel vergi yükü gayrisafi yurtiçi hasılanın %13’ünü oluşturuyor. Yeni vergi planlaması Dionisio Borda tarafından geliştiriliyor. Dionisio Borda, Alegre’nin ekonomi ekibinin başkanlığını yapıyor. Ayrıca Alegre,Colorado Partisi’nden seçilmiş olan mevcut başkan Horacio Cartes’in aksine borçlanma sorunu ile ilgili daha duyarlı olacaklarını açıkladı çünkü Paraguay 2013 yılında piyasaya girdiğinden beri 2.88 milyar dolarlık bono çıkarmıştı. Muhalefet finansal projelerin geliştirilmesi gerektiğini ve makroekonomik dengenin sağlanması gerektiğini söyledi.

Selcan Buse DORA
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here