Uluslararası Adalet Divanı Nikaragua ve Kosta Rika İçin Yeni Sınırlar Çizdi

BM’nin en üst düzey mahkemesi, Kosta Rica ve Nikaragua arasında on iki yıl süren sınır anlaşmazlığını sona erdirmek amacıyla, yeni deniz sınırlarını çizdi ve Nikaragua’ya çevresel zararın tazmini için 380,000 dolar ödeme talimatı verdi.

Kararın bir parçası olarak Uluslararası Adalet Divanı, San Juan nehrinin ağzına yakın tartışmalı sahil şeridinde bulunan bir Nikaragua askeri üssünün, Kosta Rica topraklarında olduğunu ve kaldırılması gerektiğine karar verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan yargıç Abdulqawi Ahmad Yusuf “Kosta Rika, San Juan nehrinin sağ kıyısının, Karayip Denizi’ndeki kıyıların az su işaretine ulaştığı noktaya kadar Isla Portillos’un tamamında egemenliğe sahiptir” dedi.

Yargıç, Kosta Rika’nın tartışmalı kuzey sınırında, Nikaragua’nın 2010 yılında askeri kamp kurup, San Juan Nehrini taratmasına ve orada üç kanal kazmasına atıfta bulundu ve 2 Nisan öncesine kadar Nikaragua’nın Kosta Rika’ya tazminat ödemesini istedi.

Ancak, kararda alınan miktar, Kosta Rika’nın çevresel zararları tazmin etmek amacıyla talep ettiği 6,7 milyon doların çok gerisinde kaldı.

Yargıçlar daha sonra Karayip Denizi’nde ve Pasifik Okyanusu’nda “sınır çizgileri” boyunca iki ülke arasındaki deniz sınırlarını çizdiler.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...