Şili’de Kömür Kullanımında Yeni Dönem

Şili, Enerji Bakanlığı ve elektrik enerjisi üreticileri birliği Asociación de Generadoras’ın yaptığı ikili açıklamalarla, karbon tutma ve depolama teknolojisine sahip olununcaya kadar kömürle çalışan santralleri inşa etmeme konusunda bir anlaşma sağlandığı bildirildi. Başkan Michelle Bachelet, mevcut tesisleri daha temiz kaynaklarla değiştirmeye başlayacağını söyledi.

Ayrıca dernek, kömürün şu anda ulusal enerji matrisinin yaklaşık %40’ını oluşturmasına rağmen, ilgili karbon azaltma teknolojisi olmadan kömürle çalışan yeni elektrik üretim projeleri geliştirmeye başlamamayı da kabul etti.

Anlaşma, AES Gener, Colbún, Enel ve Engie’yi de içeren derneğin üyeleri ile imzalandı. Kömür yakmanın sona erme tarihi kesin olarak belli değil, ancak çevre bakanı Marcelo Mena bu aşamayı “kömürün sonuna doğru başlangıç” olarak nitelendirdi.

Diğer yandan, firmalar, 2050 enerji politikası çerçevesinde, 2050 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan ulusal elektrik üretiminin %70’ini hedefleyen bir çalışma grubu oluşturacak.

Şili, coğrafi ve jeolojik yapısı sayesinde yenilenebilir enerji için büyük bir potansiyele sahip. Kuzey Şili, dünyadaki en büyük güneş ışınlarına ve büyük bir kıyı ülkesine sahipken, aynı zamanda oldukça da rüzgarlı. Ancak tüm bunlara rağmen, enerji üretimi fosil yakıtların hakimiyeti altında.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...