Suriye’de Kimyasal Silah Alarmı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Suriye’de ki Esad yönetiminin, yasaklara ve tepkilere rağmen yeni kimyasal silahlar ürettiğini öne sürdü. Esad rejimi ilk kez 2013’te Şam’ın Doğu Guta Bölgesi’nde kimyasal silah kullanmıştı. Bu saldırılar, 400’ün üstünde sivilin hayatını kaybetmesine ve 10.000 sivilin de yaralanmasına neden olmuştu. Dönemin Amerikan yönetimi, müdahale etme kararı alırken; Esad’ı destekleyen Rusya araya girerek engel olmuştu, daha sonrasında uzlaşılarak, ülkedeki kimyasal silahların 2014 yılı içerisinde Birleşmiş Milletler’e teslim edilerek ortadan kaldırılmasına karar verilmişti. Silahların ortadan kaldırıldığını söyleyen rejimin, 4 Nisan 2017’de tekrar kimyasal saldırı düzenlemesi üzerine ABD füze saldırısı yapmıştı.

Geçtiğimiz hafta ABD, Esad rejiminin tüm kimyasal silahları ortadan kaldırmadığı; aksine bunları geliştirerek yeni silahlar üretiyor olabileceği iddiası ile alarma geçti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, doğrudan kanıta sahip olmadıklarını, Suriye’deki STK’lardan, savaşçılardan raporlar aldıklarını ve durumu incelediklerini belirtti. Aynı zamanda uluslararası organizasyonlara, sorumlu kişileri cezalandırması için çağrıda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump ise, 2017’de gerçekleştirilen askeri müdahaleyi hatırlatarak, iddiaların gerçekliğinin kanıtlanması durumunda askeri seçeneklerden de çekinmeyeceklerini belirtti. Birleşmiş Milletler de durumu inceleme kararı aldı ve Esad rejimini uyardı.

Deniz İNCE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...