İsrail Lübnan’ı Tehdit Etti

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın açıklamalarında,  Lübnan’a saldırmaya hazırlandıklarını ifade eden sözler söyledi. İsrail askerlerinin, Lübnan ulusuyla derin bir çatışmaya girebileceğini dile getirdi ve, ‘Ortadoğu’nun mücadelesinin, karmaşıklığı savaşmadan bitmez.’ dedi.

Avigdor, Tel Aviv Üniversitesi’ndeki konuşmasına şöyle devam etti. ‘Bu gibi durumlarda maalesef can kaybı vermek de gerekir. Sahaya çıkmalıyız.’  dedi .

2006’daki II. Lübnan Savaşı’ndaki gibi Beyrut sakinleri plajda güneşlenirken Tel Aviv halkı sığınaklara inmesinin görüntülerini unutmadığımız gibi ‘Lübnan vatandaşlarını bu sefer biz sığınaklara göndereceğiz.’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde Binjamin Netanyahu, Putin ile görüşmesinin ardından gazetecilere; ‘Bizim bu tehditlere bakışımızdaki ciddiliği ve konumumuzu , Ruslar tam manasıyla anlıyor.’ demişti. İsrail Ordusunun Sözcüsü Ronen Manelis, pazar günü yayımladığı makalesinde İsrailli yetkililerin, İran’ın Lübnan’da Hizbullah için yüksek isabet oranına sahip füze üretecek fabrika inşaatına yeniden başladığı görüşünde olduğunu teyit etti.

2006 yılında İsrail, Lübnan’a karşı çok sert bir şekilde saldırmıştı. Tüm dünyada yankı uyandıran bir direniş gösteren Hizbullah, Ortadoğu’da askeri, siyasi açıdan çok güçlü örgüt haline geldi.

Merve ÇOBAN
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...