İsrail Lübnan’ı Tehdit Etti

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın açıklamalarında,  Lübnan’a saldırmaya hazırlandıklarını ifade eden sözler söyledi. İsrail askerlerinin, Lübnan ulusuyla derin bir çatışmaya girebileceğini dile getirdi ve, ‘Ortadoğu’nun mücadelesinin, karmaşıklığı savaşmadan bitmez.’ dedi.

Avigdor, Tel Aviv Üniversitesi’ndeki konuşmasına şöyle devam etti. ‘Bu gibi durumlarda maalesef can kaybı vermek de gerekir. Sahaya çıkmalıyız.’  dedi .

2006’daki II. Lübnan Savaşı’ndaki gibi Beyrut sakinleri plajda güneşlenirken Tel Aviv halkı sığınaklara inmesinin görüntülerini unutmadığımız gibi ‘Lübnan vatandaşlarını bu sefer biz sığınaklara göndereceğiz.’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde Binjamin Netanyahu, Putin ile görüşmesinin ardından gazetecilere; ‘Bizim bu tehditlere bakışımızdaki ciddiliği ve konumumuzu , Ruslar tam manasıyla anlıyor.’ demişti. İsrail Ordusunun Sözcüsü Ronen Manelis, pazar günü yayımladığı makalesinde İsrailli yetkililerin, İran’ın Lübnan’da Hizbullah için yüksek isabet oranına sahip füze üretecek fabrika inşaatına yeniden başladığı görüşünde olduğunu teyit etti.

2006 yılında İsrail, Lübnan’a karşı çok sert bir şekilde saldırmıştı. Tüm dünyada yankı uyandıran bir direniş gösteren Hizbullah, Ortadoğu’da askeri, siyasi açıdan çok güçlü örgüt haline geldi.

Merve ÇOBAN
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...