Balkan Bülteni/ 20-23 Haziran

 

Arnavutluk

Başbakan Edi Rama Katıldığı Kuzey Makedonya Ekonomik Forumunda AB’nin Son Kararını Eleştirdi
 • Üsküp’te Kuzey Makedonya Ekonomik Forumuna katılan Başbakan Edi Rama yaptığı açıklamada, katılım müzakerelerini başlatmak hususunda Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın değil ama AB’nin başarısız olduğunu dile getirdi.
 • Bulgaristan’ın vetosu nedeniyle Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile yapılacak ilk Hükümetlerarası Konferansın tarihi belirlenemedi. Duruma ilişkin açıklama yapan Rama, AB’nin bu kararını gelinin son anda gelmekten vazgeçtiği bir düğüne benzetti. Bu ertlemelerin ilk defa olmadığını dile getiren Başbakan bu olayı AB’nin bir başarısızlığı olarak nitelendirdi.

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 23.06.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Cvijanovic ile Bosna Hersek Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Bir Araya Geldi
 • Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljka Cvijanovic ile Türkiye’nin Bosna Hersek Büyükelçisi Sadık Babur Girgin, Banja Luka’da bir araya geldi.
 • Başta ekonomi ve turizm olmak üzere birçok alanda Türkiye ve Sırp Cumhuriyeti arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi hakkında bir görüşme gerçekleştirildi.
 • Görüşmenin ayrıntılarında ise Türkiye’nin Banja Luka’da Başkonsolosluğu’nun açılması ve Belgrad-Saraybosna otoyolunun inşası gibi büyük altyapı projelerinin hayata geçirilmesinin önemini vurgulandı.
 • Olumlu bir havada geçen görüşme sonrasında Cvijanovic, Türkiye ile Sırp Cumhuriyeti kurumlarının iş birliklerinin daha da gelişmesi yönündeki dileklerini dile getirdi.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 23.06.2021

 

Dünya Bankası’nın Bosna Hersek Ofisi Başkanı Emanuel Salinas’tan Veda

 • Dünya Bankası’nın BH Ofisi Başkanı Emanuel Salinas, Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Radovan Viskovic’e veda ziyareti gerçekleştirdi.
 • Viskoviç, Dünya Bankası ile şimdiye kadar hazırlanan ve uygulanan tüm projelerin nihai bir amacının olduğunu ve başarıyla sonuçlandığını belirtti.
 • Toplantıda, Dünya Bankası ile Sırp Cumhuriyeti hükümeti arasındaki mevcut iş birliğini son derece iyi olarak değerlendirildi. Salinas, mevcut durumun gelecekte de bu şekilde devam etmesi temennilerinde bulundu.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 23.06.2021

 

Karadağ

Kilit Aşamalardan Geçmek için Geçici Kriterler Karşılanabilir
 • AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelji, Karadağ’ın genişleme sürecini sürdürmedeki önceliğinin hukukun üstünlüğüne ilişkin kilit fasıllardaki geçici kriterleri karşılamak olması gerektiğini söyledi.
 • Karadağ ve Avrupa Birliği’nin (AB) Hükümetlerarası Konferansının ardından düzenlediği basın toplantısında, yeni metodolojinin genişleme sürecini iyileştireceğini söyledi.
 • Varhelji, “Genişleme sürecini canlandıracağımıza ve objektif kriterlere dayalı olarak daha öngörülebilir hale getireceğimize inanıyorum.” dedi.

Kaynak: Mina News

Tarih: 22.06.2021

 

Krivokapic, Becic ve Abazovic: Hükümetin Devrilmesine ve Yeni Seçimlere Karşıyız
 • Meclis Başkanı Aleksa Becic, Başbakan Zdravko Krivokapic ve Başbakan Yardımcısı Dritan Abazovic bugün mevcut siyasi durumla ilgili ortak bir bildiri yayınlayarak, Karadağ’ın istikrar ve istikrara ihtiyacı olduğu için Hükümeti devirmeye ve yeni parlamento seçimleri yapılmasına karşı olduklarını söylediler.
 • Onlara göre, 30 Ağustos 2020’de elde edilen seçim zaferi, siyasi çalışmalarımızın en büyük değerini temsil ediyor ve bireysel olarak hepimizin kişisel ve parti hırslarının üzerinde; 8 Eylül 2020’de kazanan üç koalisyonun liste sahipleri tarafından imzalanan anlaşma, parlamento çoğunluğunun çeşitli konularının ideolojik çeşitliliği göz önüne alındığında, gelecekte sorgulanmadan kalacak olan Hükümetin oluşumu için siyasi bir çerçeve oluşturdu.
 • Mevcut Hükümet, bu bildiriyi imzalayanların tam desteğine sahiptir ve Hükümet ile parlamento çoğunluğu arasında, bileşiminde ve çalışma biçiminde olası değişiklikler konusunda açık ve yapıcı bir diyalog yürütmek gereklidir.

Tarih: 23.06.2021

Kaynak: CDM

 

Krivokapic: Karadağ Dış Politikasında AB ile Tamamen Uyumlu Hale Geliyor

 • Başbakan Krivokapić, hukukun üstünlüğü, iç pazar, rekabetçilik ve kapsayıcı büyüme, yeşil gündem ve sürdürülebilir bağlantı, kaynaklar, tarım ve uyum ve dış ilişkiler oturumu ile ilgili oturumlarda konuştu.
 • Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapic, Karadağ dış politikasını AB’nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası ile tamamen uyumlu hale getirdiğini duyurdu.
 • Başbakan açıklamasında, Karadağ’ın Avrupa değerlerine olan güçlü bağlılığını yineledi ve Avrupa Birliği’ne üyelik için tüm koşulların görev süresinin sonuna kadar yerine getirilmesi beklentisini dile getirdi. Hukukun üstünlüğü ilkesini ise şu şekilde ifade etti: “Hükümetin kilit bir önceliği, tercih edilen jeopolitik politikamızın bel kemiğidir.” dedi.

Tarih: 23.06.2021

Kaynak: CDM

 

Kosova

Albin Kurti Fransa’da!

 • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek için Paris’e giden Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye iki başbakan yardımcısı da eşlik ediyor.
 • Görüşme, saat 19.30’da Paris’teki Elysee Sarayı’nda olacak.
 • Macron, Kosova ve Sırbistan’ı bir mutabakat bulmak için Avrupalılar olarak katılmaya davet etti. Kosova’nın bu ülkeyi ileriye taşıyacak tüm süreçlerde Fransa’nın desteğine sahip olacağını da sözlerine ekledi.
 • Bir saatten fazla süren toplantıda, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog, vize serbestisi, aşı ihtiyacı, eğitim ve Kosova’nın AB yolu gibi önemli konular tartışıldı.
 • Albin Kurti ise Fransa’nın Kosova’ya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti ve Fransa Cumhurbaşkanı’nı Kosova’yı ziyaret etmeye davet etti.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 23.06.2021

 

Sırbistan

Hırvatistan Dışişleri Bakanı: Sırbistan AB Yolunda İlerleme İradesi Göstermeli
 • Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman 22 Haziran’da Lüksemburg’da düzenlediği basın toplantısında, Sırbistan’ın AB yolunda önemli ve sürekli ilerlemenin yanı sıra gerekli tüm kriterleri yerine getirme iradesi göstermesi gerektiğini söyledi.
 • Bakan, “Sırbistan’ın her şeyden önce kilit alanlarda önemli ve sürekli ilerlemeye açık yanıtlara ihtiyacı var.” dedi.
 • Ona göre, Sırbistan Avrupa entegrasyonuna gerçek bir bağlılık göstererek tüm kriterleri ve reformları yerine getirecek siyasi iradeyi göstermelidir.
 • “Bu anlamda hukukun üstünlüğü, kayıp şahıslar, savaş mağdurlarının hakları, savaş suçlularının yargılanması, Uluslararası Ceza Mahkemesi ile iş birliği, Srebrenitsa soykırımının tanınması, iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi konularını ele alıyoruz. Hem AB üyeleriyle hem de AB dışında bulunanlarla ilişkiler” dedi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 23.06.2021

 

Sırbistan Savunma Bakanı Şoygu’nun Davetlisi Olarak Rusya’yı Ziyaret Edecek

 • Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç, üç günlük bir ziyaret için Rusya Federasyonu’na gelecek ve burada Rus Ordusu Savunma Bakanı General Sergei Shoigu’nun daveti üzerine, 22-24 Haziran’da Dokuzuncu Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’na katılacak.
 • Moskova konferansının katılımcıları geleneksel olarak uluslararası güvenlik alanındaki mevcut sorunları ve eğilimleri tartışacak, Stefanovich ayrıca Shoigu ile ikili bir görüşme yapacak.
 • Hatırlatma olarak, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic 18 Haziran’da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Grushko ile bir araya geldi ve onunla Sırp veya Rus yetkililerin her ziyaretinin yüksek derecede karşılıklı anlayışın kanıtı ve yakın Sırp-Rus işbirliği ilişkilerinin kanıtı olduğu sonucuna vardı.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 21.06.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Başbakan Kyriakos Miçotakis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah Al  Sisi, Doğu Akdeniz’de İstikrar ve Güvenliğe Yönelik Daha Yakın İş Birliği Çağrısında Bulundu

 • Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, pazartesi günü Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah Al Sisi ile Kahire’de yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Mısır’ın, “Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenlik gibi ortak ilkelere hizmet ettiğini ve mahallemizde yeni maceralardan” kaçınmak istediklerini söyledi.
 • Mitsotakis, ikili inisiyatif ve olumlu modelin bir örneğinin “paylaştığımız deniz bölgelerinin kısmi olarak tanımlanması” olduğunu söyledi. Anlaşmanın, “Doğu Akdeniz’de bir oldu bitti barış ve yasallık” ürettiğini söyledi. Bu, daha sonra paylaşılan deniz alanlarının kalan genişliğini içerecek şekilde genişletileceğini umuyor.Miçotakis’in Mısır’ın iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çözümüne verdiği tutarlı destek için Cumhurbaşkanı Sisi’ye teşekkür ettiği Kıbrıs meselesini, Libya’daki gelişmeleri – özellikle ülkenin istikrarı için tüm yabancı güçlerin geri çekilmesini – ve Yunanistan Türkiye ilişkilerini tartıştıklarını söyledi.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 21.06.2021

 

Dış Aktörler

Di Maio: “Kosova-Sırbistan Diyaloğu Devam Etmeli”
 • İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kosova ziyareti kapsamında Mecliste milletvekillerine hitap etti. Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini belirten Di Maio, Balkanlar’da sınırların yeniden tasarlanması fikrini desteklemediğini ifade etti.
 • Di Maio konuşmasında ,“Bölgedeki sınırları yeniden tasarlamaya ve bazı ülkelerin toprak bütünlüğünü sorgulamaya yönelik milliyetçi baskıların ve gizli çağrıların yeniden canlandığını endişeyle gördük. Bu provokasyonları mutlak bir kararlılıkla reddediyoruz. Kosova’nın toprak bütünlüğünün tartışmaya açılması söz konusu olamaz. İtalya, her iki ülkeyi de diyalog konusunda desteklemektedir” sözlerine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 22.06.2021

 

AB, Karadağ’a Katılım Müzakerelerini Hızlandırma Sözü Verdi
 • Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olivér Várhelyi 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, AB’nin Podgorica ile üyelik müzakerelerini hızlandırmak için mümkün olan her şeyi yapacağını söyledi.
 • AB ve Karadağ arasındaki hükümetler arası konferansın ardından Várhelyi, ülkenin zaten tüm fasılları açtığını ve 23 ve 24. fasıllardaki açılış kriterlerini yerine getirmek için hukukun üstünlüğüne odaklanması gerektiğini ifade etti.
 • Ayrıca Várhelyi, Başbakan Zdravko Krivokapiç’in en önemli sorunları çözme taahhüdünü teyit etmesinden memnun olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: N1

Tarih: 22.06.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Melisa Agoviç, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...