Balkan Bülteni/ 26 Ağustos-1 Eylül

Arnavutluk

Afganistan’dan Tahliye Edilen Afganlar, Arnavutluk ve Kosova’ya Gelmeye Devam Ediyor

• Afganistan’dan tahliye edilen Afganların geçici olarak sığınmasını kabul eden ülkeler arasına katılan Arnavutluk’a bugüne kadar 607, Kosova’ya ise 111 Afgan ulaştı.
• Yaklaşık 4 bin Afgan’ın geçici olarak barınmasını kabul eden Arnavutluk’a bu sabah 150 Afgan, iki farklı uçak seferiyle geldi.
• Ülkeye 27 Ağustos’ta ulaşan ilk Afgan kafileyi karşılamaya gelen Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Olta Xhaçka, Arnavutların dayanışma, misafirperverlik ve cömertlik gösterdiğini belirterek “Çünkü burada gördüğünüz her erkek, kadın ve çocuk, savaşın dehşetinden ve onları öldürmek, zulme uğratmak için bir düşman olarak gören rejimden kurtarılmış bir hayattır.” değerlendirmesinde bulunmuştu.
• Arnavutluk’a gelen Afganlar, başkent Tiran ve Dıraç’a yerleştirildi.

 

Kaynak: AA
Tarih: 30.08.2021

 

Rama: Bulgaristan’ı Beklemek Zorunda Oluşumuz Kabul Edilemez

• Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin Avrupa Birliği üyeliği hayallerinin Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya uyguladığı veto nedeniyle engelleniyor olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
• İtalyan ANSA Ajansı’na konuşan Rama, Avrupa Birliği’nin (AB) kendilerine verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Rama, “Arnavutluk’un da Bulgaristan’ın Üsküp’e yönelik vetosunu kaldırmasını beklemek zorunda olmasının hiçbir açıklaması yok” diye konuştu.
• Avrupa Birliği’nin Arnavutluk’un müzakerelere başlamasına ilişkin kararı için Kuzey Makedonya’yı bekleme kararı alması, Arnavutluk’un üyelik sürecini de tıkıyor.
• Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’ya yönelik vetosunu kaldırmak için bu ülkenin Makedonca’nın Bulgarca’ya ait bir lehçe olduğunu ve Makedonların Bulgar kökenli olduğunu resmi olarak kabul etmesini talep ediyor.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 31.08.2021

 

Arnavutluk’a Geçici Sığınan Afganlar: ABD Ve Kanada’ya İltica Formunu Doldurduk ve Kabul Edilmeyi Umuyoruz

• Nihai varış noktaları ABD veya üçüncü ülkeler olan Afganlara geçici sığınma hakkı tanıyan Balkan ülkelerinden ilki olan Arnavutluk’a geçen günlerde ayrı ayrı kafilelerde yüzlerce Afgan ulaştı.
• İlk kafilenin 27 Ağustos’ta ulaştığı ülkede, Afganlar başkent Tiran’daki Studenti (Öğrenci) kentinin yanı sıra Dıraç ve Leş şehirlerine de yerleştirildi.
• Afganistan’da bir sivil toplum kuruluşunda araştırmacı olarak çalışan ve Arnavutluk’a eşi ile gelen Aziz Koşan, dil engeli nedeniyle Arnavutluk’ta kalmayı düşünmediklerini dile getirdi ve “ABD ve Kanada’ya iltica formunu doldurduk ve kabul edilmeyi umuyoruz. Kanada’ya veya ABD’ye ulaşmayı, belki de ömrümüzün sonuna kadar orada yaşamayı umuyoruz.” dedi.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 01.09.2021

 

Bosna – Hersek 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bosna Hersek’de

• Resmi temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek’e gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temasları kapsamında Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komşiç, Konseyin Boşnak üyesi Şefik Dzaferovic ve Sırp üye Milorad Dodik ile bir araya geldi. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.
• Erdoğan ile yapılan görüşmeden büyük memnuniyet duyduklarına işaret eden Komsic, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Erdoğan’ın Bosna Hersek’in gerçek dostu olduğunu birçok kez kanıtladığını ifade etti. Komsic, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel konulara da değindiklerini belirterek, “Bir sonraki Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü toplantısının Bosna Hersek’te düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardık. Bu toplantılar bölgedeki istikrarın sağlanması ve ilişkilerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır” şeklinde konuştu.
• Dzaferovic de Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin dost ve kardeş ilişkiler olduğunun altını çizerek, Türkiye ve Erdoğan, Batı Balkanlar’da önemli istikrar unsurudur ve Batı Balkanlar’da istikrar sağlama politikası izlemektedir. Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan ve Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü toplantıları da bu noktada büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
• Milorad Dodik ise Erdoğan’ın ziyaretinin kendisini mutlu ettiğini ifade ederek, “Türkiye, devamlı bir şekilde, ekonomi, altyapı ve diğer alanlardaki projelerle yardımcı olmaya çalışıyor.” dedi. Saraybosna-Belgrad Otoyol projesini “tarihi bir altyapı projesi olarak” nitelendiren Dodik, “Yakın zamanda otoyol projesinde sorun teşkil eden detayları çözüme ulaştıracağımızı umuyorum.” diye konuştu.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
Tarih: 27.08.2021

 

Dodik’ten Erdoğan teklifi


• Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Erdoğan’ın Bosna için Sırp ve Hırvat liderlerle birlikte arabulucu olmasını istedi. Milorad Dodik, Bosna Hersek’teki anlaşmazlıkların çözülebilmesi için Türkiye, Sırbistan ve Hırvatistan’ın arabulucu olmalarını teklif etti. Dodik, Bosna Hersek’te diyalogun ancak bu üç ülkenin liderlerinin arabuluculuğu yoluyla mümkün olacağını söyleyen Dodik, Sırpların Batılı ülkelerin arabuluculuğuna güvenmediğini ifade etti.
• Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bosna Hersek ve Karadağ’dan dönüşte gazetecilere yaptığı açıklamada Bosna Hersek’te Boşnak, Hırvat ve Sırpların anlaşma sağlamaları halinde Türkiye’nin böyle bir rol üstlenebileceğini söylemişti.
• Erdoğan, “Biz Türkiye’ye böyle bir görevi vermek istiyoruz, bizim işimize kimse karışmasın, sadece Türkiye burada bizim adımıza bir arabuluculuk yapsın” demeleri halinde Türkiye’nin burada yer alacağını söyledi. Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey üyelerinin buna karar vermesi gerektiğini belirterek, eğer böyle bir karar verilecek olursa, Türkiye’nin de bir değerlendirme yapacağını ifade etti.

 

Kaynak: Balkan News
Tarih: 30.08.2021

 

İzetbegoviç’ten ara bulucuk teklifine ret

• Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in Türkiye, Sırbistan ve Hırvatistan liderlerinin ara buluculuğunda müzakere teklifine olumsuz cevap verdi.
• İzetbegoviç, Bosna Hersek’in geleceğine ilişkin görüşmelerinin yegane adresinin Bosna Hersek Devlet Başkanlığı ve parlamento olduğunu söyleyerek Dodik’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in ara buluculuğunda görüşmeler yapılması teklifini reddetti.
• Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyesi Zeljko Komsic de Dodik’in teklifinin kabul edilemez olduğunu zira Sırbistan ve Hırvatistan’ın savaş döneminde Bosna Hersek’e saldıran ülkeler olduğunu ifade etti. Komsic, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşmede Dodik’in sadece Erdoğan’ın ara bulucu olmasından bahsettiğini daha sonra basına yaptığı açıklamada ise farklı konuşarak buna Sırbistan ve Hırvatistan liderlerini de eklediğini söyledi.

 

Kaynak: Balkan News
Tarih: 31.08.2021

 

Dzaferovic: “Dodik Siyaset Sahnesini Terk Etmeli”

• Bosna-Hersek (BH) Cumhurbaşkanlığı’nın Saraybosna’da Milorad Dodik’in de katıldığı oturumu sona erdi. Ancak Dodik oturum süresince kararları boykot etti ve bu kurumun çalışmasını engelledi. Klix.ba’nın haberine göre, cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Dzaferoviç’in uluslararası toplumun bu sorunu çözmesini beklediğini belirttiği ifade ediliyor.
• Dzaferovic, oturumun ardından yaptığı konuşmada, “Gündemdeki maddeler ağırlıklı olarak dış politika konuları ile ilgiliydi. Bazı maddeler savunma konusuyla ilgiliydi ve Dodik gündemdeki tüm maddelere karşı oy kullandı. Uzlaşmanın gerekli olmadığı ve çoğunluk kararı alınmasının mümkün olduğu durumlarda bir veya iki madde kabul edildi” derken, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın bu şekilde çalışamayacağını ve bu kurumu boykot etmenin zararının aşikar olduğunu açıkladı.
• Dzaferovic’in, Dodik’in Cumhurbaşkanlığı’nın çalışmalarını engellemenin yanı sıra, anayasal yetkilerini kullanmayı reddederek bu kurumu da kötüye kullandığını belirterek uluslararası toplumdan bir tepki beklediği ifade edildi.
• Basına hitaben yaptığı konuşmada Dzaferovic, Dodik ile bu şekilde çalışmanın mümkün olmayacağını söyleyerek sözlerini “Bay Dodik ya politikasını değiştirip yapıcı olmak zorunda kalacak ya da siyaset sahnesini terk etmek zorunda kalacak. Devleti tehlikeye atarak Dayton Anlaşmasını da tehlikeye attığını bilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Sarajevo Times
Tarih: 01.09.2021

 

Cubriloviç: Dzaferovic’in talebi dilek olarak kalacak

• Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkanı Nedeljko Cubriloviç, BH Cumhurbaşkanlığı’nın Boşnak üyesi Şefik Dzaferoviç’in BH Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik’in görevden alınması talebinin yerine getirilmesi halinde BH’nin çözülmesine yol açacağını inandığını belirtti. Bundan dolayı bu isteğin dilek olarak kalması gerektiğini belirtti.• Şimdi spekülasyona gerek yok. Cubriloviç, uluslararası toplumdaki ilişkiler ve bazı büyük ülkelerin tutumları göz önüne alındığında, bunun felaket olacağına inanmıyorum, çünkü bu, Inzko yasası gibi BH’nin ortadan kaybolması için başka bir hamle olacaktır, dedi.

 

Kaynak: RTRS
Tarih: 01.09.2021

 

Dodik, Sırp fonlarıyla inşa edilen anaokulunu Ribnik’te açtı


• Sırbistan Hükümeti, Sırp Cumhuriyeti ve Ribnik belediyesinin ortak fonlarıyla, bu yerel topluluktaki ilk anaokulu inşa edildi ve bugün resmi olarak açıldı. Projenin değeri 350.000 mark. Törene, belediye yönetimiyle de görüşen BH Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik de katıldı.
• Ribnik belediyesi ilk anaokuluna kavuştu. ‘Sırbistan’ Devlet Anaokulunda 70 çocuk için yer var. Bugün ne minikler ne de anne babalar sevinçlerini ve coşkularını gizlemedi.
• Şu ana kadar 52 çocuk anaokuluna kaydoldu. Önümüzdeki dönemde tüm kapasitelerin doldurulması bekleniyor.
• Üç eğitim grubumuz var: kreş, karma ve okula başlamadan önce bir grup çocuk. ‘Sırbistan’ Devlet Okul Öncesi Kurumu müdürü Zorica Stojanović, her üç grupta da takviye yapma kapasitemiz olduğunu söylüyor.
• Bu tesisin inşası için yaklaşık 350.000 mark ayrıldı. Fonlar yerel halkın ve aynı zamanda Sırp ve Sırbistan’daki cumhuriyet makamlarının yardımıyla sağlandı.
• Belediyenin hayatlarıyla gurur duyması için bu belediyenin iyi insanlarıyla birlikte mücadele ediyoruz ve bu nedenle fonların bir kısmını burada, minnettar olduğum Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti ile birlikte yoğunlaştırmaya karar verdik, Başkan BH Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik, Vučić’in özellikle, Sırp hisleri olmasaydı birçok şeyi yapamayacağımızı söyledi.

 

Kaynak: RTRS
Tarih: 01.09.2021

 

Bulgaristan

Artan Göçmen Baskısıyla Karşı Karşıya Kalan Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan Sınırlarına Yüzlerce Asker Konuşlandırıyor


• Savunma Bakanı Georgi Panayotov 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, yüzlerce Bulgar askeri personelinin Bulgar topraklarına yasadışı girişi önlemek için Bulgaristan sınırının korunmasına yardımcı olacağını söyledi.
• İçişleri Bakanlığı ile Elhovo’da 25 Ağustos’ta gerçekleştirilen koordinasyon toplantısından sonra, Bulgar servis personelinin Bulgaristan-Türkiye ve Bulgaristan-Yunanistan sınırlarında Bulgaristan topraklarının “yasadışı işgalini” önlemek için eylemlerde bulunacağı doğrulandı.

 

Kaynak : The Sofia Globe
Tarih : 26.08.2021

 

Bulgaristan Yeni Siyasi Krizle Karşı Karşıya, Erken Seçim Yeniden Başlıyor


• Parlamentonun Eylül ayı ortasında görevden alınacağı ve cumhurbaşkanının erken seçimleri Ekim sonu veya Kasım ayı başlarında planlaması gerektiği için Bulgaristan üçüncü parlamento seçimini sadece bir yıl içinde yapacak. Aynı zamanda, ülkede mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in mutlak favori olacağı cumhurbaşkanlığı seçimleri de yapılacak .

 

Kaynak: Sofia News Agency
Tarih: 30.08.2021

 

 

Demokratik Bulgaristan, Sosyalistlerin Yetkisi Üzerine Kurulan Kabineye Destek Konulu Toplantıyı Reddetti


• Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) hükümet kurma görevini sürdürmesinin beyhude olduğunun altı, 31 Ağustos’ta Demokratik Bulgaristan koalisyonunun müzakere davetini reddetmesiyle daha da vurgulandı.
• Demokratik Bulgaristan koalisyonu eş lideri Hristo Ivanov Bulgar Ulusal Radyosuna, BSP’nin çoğunluğu bir araya getiremediği ve toplantının yalnızca BSP lideri Kornelia Ninova için “seçim öncesi PR” olacağı düşünüldüğünde toplantının anlamsız olduğunu söyledi.

 

Kaynak : The Sofia Globe
Tarih : 31.08.2021

 

 

Hırvatistan

Hırvatistan Basını: “Bosna’ya Sırp ve Rus Savaş Uçakları Yerleştirilecek”


• Hırvatistan hükümeti, Sırbistan’ın ve Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesi ile birlikte Bosna Hersek’in Trebinye’de inşa etmeyi planladığı havalimanı hakkında resmi açıklama talebinde bulundu.
• Hırvatistan medyası, Belgrad ve Zagreb havalimanlarından daha uzun bir piste sahip olacak havalimanının bölgeye Rus ve Sırp savaş uçaklarını yerleştirmek için kullanılacağını iddia ediyor.
• Bosna Hersek’in güneyinde, Hırvatistan sınırına yakın bir noktada bulunan Trebinye kentinde inşa edilecek havalimanı projesinin 100 milyon avro tutacağı ve 300 hektarlık alana yayılacak büyüklüğü itibarıyla soru işaretleri doğurması nedeniyle Hırvatistan hükümeti, Bosna Hersek’ten resmi açıklama talebinde bulundu.

 

Kaynak: Balkan News
Tarih: 27.08.2021

 

Hırvatistan Ekonomisinde Rekor


• Hırvatistan’ın gayri safi yurt içi hasılası, 2021’in ikinci çeyreğinde %16’dan fazla artış kaydetti.
• Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, ekonominin pandeminin yaralarını çabuk sardığını ve gayri safi yurt içi hasılanın 2021’in ikinci çeyreğinde %16,1 artış kaydettiğini duyurdu.
• Eurostat’ın verilerine göre GSYİH en çok arttığı AB’nin üyeleri arasında Hırvatistan; İspanya, Fransa, Macaristan ve İtalya’dan sonra 5’inci sırada.
• Rakamlar ülke ekonomisinin 1996’dan bu yana gösterdiği en iyi performansa işaret ediyor. Son dört çeyrektir küçülen Hırvatistan ekonomisi, 2020’de yüzde 8 daralmıştı.

 

Kaynak: Balkan News
Tarih: 28.08.2021

 

Hırvatistan’da Kafeler 9 Ay Sonra Yeniden Açıldı

• Hırvatistan’da Kovid-19 salgını nedeniyle kapalı tutulan kafeler, dokuz ay aradan sonra tekrar açıldı.
• Karar en çok Kovid-19 salgınından dolayı ekonomik zorluklar yaşayan kafe işletmecilerini sevindirdi.
• Hırvatistan’da terası olmayan kafelerin çalışması, pandemi sürecinden dolayı geçtiğimiz yıl Kasım ayının sonlarında Ulusal Sivil Koruma Merkezi’nin kararıyla yasaklanmıştı. Yeni kararın getirilmesiyle kafe ve restoranlar bazı tedbirlere uymak şartıyla çalışmaya başladı.

 

Kaynak: Balkan News
Tarih: 01.09.2021

 


Karadağ

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karadağ’da


• Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadağ’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Erdoğan ve Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
• Karadağ’a ilk resmî ziyaretini gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Karadağ arasındaki dostluk ilişkilerinin uzun yıllara, Sultan 2. Abdülhamid ile Kral Nikola arasındaki dostluğa dayandığını vurguladı. Erdoğan, ikili ilişkileri daha da ileriye taşıma yönündeki iradelerini teyit ettiklerini belirterek “Salgın, ticaret ve yatırım rakamlarımızı olumsuz yönde etkilese de, ciddi bir ekonomik potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ile 250 milyon dolarlık bir hedef koyduk ve bu hedefe yönelik olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye, Karadağ’a en fazla yatırım yapan ilk 10 ülke arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.
• Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç ise devletlerarası ilişkilerin geliştiğini ve Karadağ’ın NATO üyeliği sayesinde Türkiye ile ortak olduklarını belirtti. Djukanoviç, Türkiye’nin Batı Balkanlar’ın Avrupa ve Avrupa-Atlantik perspektifine katkıda bulunmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi ve “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bugünkü ziyaretinin devletlerarası ilişkiler için yeni bir ivme anlamına geleceğini umduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Kaynak: CDM & Time Balkan
Tarih: 28.08.2021

 

Djukanoviç: “Joanikije’nin Cetinje dışındaki tahta çıkışının taşınmasını talep ediyorum”


• Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, barış ve istikrarın korunmasının gerekli olduğunu belirterek Joanikije’nin 5 Eylül’de Cetinje dışına taşınmasını istedi.
• Djukanoviç, “Cetinje’deki Sırp Ortodoks Kilisesi Metropoliti’nin tahta çıkmasında ısrar etmek akıllıca değil. Tören başka bir yerde yapılmalı” diyerek yanıtını kabul etmesi gerekenlerin bunu duyacağını ve buna göre hareket edeceğini umduğunu belirtti.
• Ayrıca Djukanoviç, 5 Eylül’de Çetinje’de tahta çıkma töreninin devam etmesi durumunda o gün orada olacağını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: CDM
Tarih: 28.08.2021

 

Aktivistler Karadağ Hükümeti’ni Afgan Mültecileri Kabul Etmeye Çağırdı


• Bir grup Karadağlı STK aktivisti 30 Ağustos’ta hükümeti, Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkeden kaçan Afgan mültecilere ev sahipliği yapmayı teklif etmeye çağırdı. Aktivistler, Karadağ Dışişleri Bakanlığı’nı Afganistan’dan gelen mültecileri kabul etmeme kararını gözden geçirmeye çağırarak ve bunun iç hukuka ve uluslararası insan hakları sözleşmelerine aykırı olduğunu savundular.
• 18 Ağustos’ta Dışişleri Bakanlığı, hükümetin yaklaşık 60 ülkenin Taliban’a “güvenli ve güvenli olana saygı duyması ve kolaylaştırması” çağrısında bulunduğu bir bildiriyi imzalamış olmasına rağmen, Karadağ’ın NATO güçlerine yardım eden Afganistan vatandaşlarını geçici olarak kabul etmek zorunda olmadığını açıklamıştı.
• Karadağ, 2010’dan itibaren Afganistan’daki NATO liderliğindeki misyona katılmış ve orada toplam 557 ordu personeli görevlendirmişti.

 

Kaynak: Balkan Insight
Tarih: 31.08.2021

 

Kosova

 

Diyaloğun Tarihi Belirlendi

• Kosova ve Sırbistan’ın, ilişkilerin normalleşmesine yönelik yeni diyalog 7 ve 8 Eylül’de Brüksel’de olacak.
• Doğrulanan görüşmenin gündemin henüz belirlenmedi.
• Kosova heyetine Başbakan Birinci Yardımcısı Besnik Bislimi başkanlık ederken, Sırp heyetine Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovi başkanlık ediyor olacak.
• Kosova ve Sırbistan ekiplerinin görüşmesi Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasında üst düzey bir görüşmenin oluşmasına katkıda bulunacak.

 

Kaynak: Panorama.al
Tarih: 27.08.2021

 

Yerel Seçimlerin Onaylanma Süreci Tamamlandı


• Kosova Merkez Seçim Komisyonu, 17 Ekim’de yapılacak olan yerel seçimlere katılım için onaylama sürecini tamamladı. Seçimlere 90 siyasi oluşum katılacak. Tanjug Klan Kosova, 32 siyasi parti, 34 sivil inisiyatif, bir koalisyon ve 23 bağımsız adayın onaylandığını bildirdi.
• Kosova Demokratik Birliği, 27 belediyede belediye başkanlığı ve 841 farklı belediye meclisi adayıyla yarışacak.
• Kosova Demokrat Partisi’nin de 29 belediyede belediye başkanı adayı olacak ve belediye meclisleri için 875 adayı olacak.
• Kendi Kaderini Tayin Hareketi ise 28 belediyede belediye başkan adaylarının yanı sıra yerel meclisler için 933 adaya sahip olacak.
• Kosova’nın Geleceği için İttifak, 21 belediyede belediye başkan adayları önerdi ve meclis üyeleri için 700 adayla seçimlere katılacak.

 

Kaynak: Aljazeera
Tarih: 29.08.2021

 

Kuzey Makedonya

 

Dimitrovski Genç Dostu Şehirler Kongresi’nde

• Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Belediyeler Birliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ev sahipliğinde yapılan Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi’ne Kuzey Makedonya’dan Yerel Yönetim Bakan Yardımcısı Zoran Dimitrovski de katıldı.

• Bakan yardımcısı Dimitrovski ‘Ulusal politikalar ve gençler’ adlı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmasında, karar alma süreçlerinde gençlerin daha fazla aktif olmaları gerektiğini savundu.
• Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kuzey Makedonya ile ilişkileri en üst seviyede tuttukları ve destekledikleri için teşekkürlerini dile getirdi.

Kaynak: New Balkan
Tarih: 26.08.2021

 

Enver Hüseyin Kuzey Makedonya’da

• Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin, Kuzey Makedonya’nın Türk Belediyelerinden biri olan Merkez Jupa Belediyesini ziyaret etti.
• Belediye Başkanı Ariyan İbraim ile bakanlık ve belediye arasında bugüne kadar yapılan ve ileride halkın yararlanabileceği alanlarda yapılması planlanan ortak çalışmalar değerlendirildi.
• Enver Hüseyin ayrıca bakanlığın çabaları neticesinde temin edilen bazı yardım malzemelerini Merkez Jupa Belediyesine takdim etti ve Türkiye’den temin edilen koruyucu maskeler dağıtıldı.
• Kızıl AY ve Kızıl Haç ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje kapsamında temin edilen engelli vatandaşlara yönelik tekerlekli sandalye ve dezenfektan paketleri de verildi.
• Hüseyin “Biz burada halkımıza hizmet etmek için varız. Ziyaretimiz sırasında Mekrez Jupa Belediye Başkanının ve tüm çalışanlarının yaptıkları hizmetlerin halka yönelik olduğunu yerinde gördük. Kendilerini tebrik ediyoruz. Bundan sonra da bütün çalışmalarda beraber olacağız.” dedi.

 

Kaynak: New Balkan
Tarih: 26.08.2021

 

Sırbistan

 

Belgrad, Slovenya’daki Sırpların ulusal azınlık statüsü kazanmasını istiyor

• Belgrad, Slovenya’da yaşayan Sırpların çifte vatandaşlık hakkı almasıyla ilgileniyor. Bu, Sırp parlamentosu sözcüsü Ivica Daciç tarafından Sloven mevkidaşı Igor Zorciç ile 26 Ağustos’ta Belgrad’da yaptığı görüşme sonrasında ifade edildi.

• Daciç, ön tahminlere göre Slovenya’da 70 ila 100 bin Sırp kökenli vatandaşın yaşadığını ve aynı zamanda ulusal azınlık değil etnik grup statüsüne sahip olduklarını kaydetti.
• “Slovenya’daki Sırpların ihtiyaçlarına yönelik istikrarlı bir tutum yok. Burada kültürel programları finanse etmenin, yerel medyada yer ayırmanın sorunlarından bahsediyoruz. Daciç’in aktardığına göre RTS TV kanalı, kalıcı finansman kaynakları yok, ”dedi.
• Resmi nüfus sayımına göre, Sırbistan’daki Slovenlerin ulusal azınlık statüsüne sahip olduğunu hatırlayın, ancak bunların yüzde birinden daha azı cumhuriyette yaşıyor. Sırbistan’daki Slovenler çifte vatandaşlık hakkına sahiptir.
Kaynak: Regnum.ru
Tarih: 26.08.2021

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 26.08.2021

 

Vucic: Açık Balkan girişiminin bir geleceği var

• Açık Balkan girişiminin bir geleceği var. Bu görüş, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından 31 Ağustos’ta Slovenya’nın Bled kentinde dile getirildi.
• “Açık Balkan girişiminin geleceğimiz olduğundan eminim. İş birliği yapmak, malların, hizmetlerin, sermayenin ve insanların serbest dolaşımı gibi Avrupa Birliği’nin dayandığı ilkeler için mücadele etmek isteyen halkları durdurmak mümkün değil’ dedi.
• Bu girişimin de rakipleri olduğunu ancak buna rağmen Batı Balkanlar’da serbest ekonomik bölge oluşturma fikrinin neden kötü olduğunu kimse açıklayamıyor.
• “Farklı düşünenler olduğu gibi, biz kontrol edeceğimiz için bu süreci kontrol edebileceklerinden emin olmayanlar da var. Ancak bu konuda hiçbir şey yapılamaz – devam edeceğiz ”dedi Vucic.
• Avrupa Birliği örneğini izleyerek Batı Balkanlar’da bir serbest ekonomik bölge oluşturma girişiminin Alexander Vucic tarafından ortaya atıldığını hatırlayın. Girişim daha sonra Açık Balkan olarak adlandırıldı ve Sırbistan’ın yanı sıra Arnavutluk ve Kuzey Makedonya da buna katıldı.

 

Kaynak: Regnum.ru
Tarih: 31.08.2021

 

Vucic, Boşnak’ın Dodik’in değiştirilmesi talebini tehlikeli ve sorumsuz olarak nitelendirdi

• Bosna Hersek Başkanlık Divanı üyesi Boşnak Şefik Jaferoviç’in Sırp Başkanlık üyesi Milorad Dodik’in yerine Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in istenmesi gerektiği yönündeki açıklaması sorumsuz ve tehlikelidir. Bu görüş Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından 1 Eylül’de Slovenya’nın Bled kentinde dile getirildi.
• Vuciç’e göre, bu tehlikeli bir emsal olacak ve Sırbistan böyle bir şeyi asla kabul etmeyecek.
• Vucic, B92 portalından alıntı yaparak, ‘Dışarıdan birinin birini memnun etmek için eşi görülmemiş kararlar vermesini, ancak başka bir ulusun zararına olmasını istiyorsanız, bu sizi çok zor bir duruma sokar’ dedi.
• Sırbistan Cumhurbaşkanı, örneğin Dodik’in BH Prezidyumu’nun diğer iki üyesinden birinin değiştirilmesini talep etmesi halinde Bosna-Hersek’te ‘kaos’ yaşanacağını da sözlerine ekledi.
• Jaferovich’in daha önce Dodik’in BH Cumhurbaşkanlığı’nın çalışmalarını engellediğini ve uluslararası toplumun ‘kararlı önlemler almasını’ talep ettiğini söylediğini hatırlatırız.

 

Kaynak: Regnum.ru
Tarih: 01.09.2021

 

Yunanistan

 

ABD’li Senatör Robert Menendez Perşembe Günü Atina’da Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile Bir Araya Geldi.


• Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile ABD’li Senatör Robert Menendez arasında Perşembe günü yapılan görüşmede bölgesel ve uluslararası ortak çıkar meseleleri ele alındı.
• Daha spesifik olarak, daha geniş bölgedeki, Doğu Akdeniz, Kuzey Afrika ve Balkanlar ile Ortadoğu’daki gelişmeleri, özellikle Afganistan’daki duruma odaklanarak tartıştılar.

 

Kaynak : Greek Reporter
Tarih : 26.08.2021

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile Görüştü

• Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Salı günü Kuzey Makedonya’da Mevkidaşı Bujar Osmani ile yaptığı görüşmede, Yunanistan ve Kuzey Makedonya dışişleri bakanlarının iki ülkenin işbirliğini geliştirdiğini kaydetti.
• İki ülke arasındaki Prespa Anlaşması’nın sadık bir şekilde uygulanmasının daha yakın ilişkiler için bir temel teşkil edeceği kaydedildi .
• Yunan Bakan ayrıca Yunanistan’ın Kuzey Makedonya’nın Avrupa perspektifine ve Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerinin başlamasına verdiği desteği dile getirdi.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı
Tarih : 31.08.2021

 

Yunan Milletvekilleri Göçle İlgili Sert Yeni Yasalar Çıkardı

• Yunanistan, göçmenlerin sınır dışı edilmesini hızlandırmak için göç bakanlığı tarafından mecliste masaya yatırılan yeni mevzuatla baskı yapıyor. Afganistan’daki son gelişmeler ışığında Avrupa yeni bir göç dalgası bekliyor.
• Önerilen yasaya göre, ek süreler azaltılırken, polise şu anda göç ve sığınma makamlarının yetkisi altında olan bazı prosedürlerde ek yetkiler verilecek. Yasa tasarısı, Göç Bakanı Notis Mitarakis tarafından 27 Ağustos Cuma günü Yunan parlamentosuna sunuldu.

 

Kaynak : Greek City Times
Tarih : 1.09.2021

 

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ve Başbakan Jansa ile Görüştü

• Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmelerde, geniş bölgedeki gelişmeler ve Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifi, pandeminin seyri ve buna yönelik çabalar ile Afganistan’daki gelişmeler ele alındı.• Mitsotakis, göçmenlerin desteğinin sağlanması için Afganistan’a yakın ülkelerin desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Ayrıca Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifinin yanı sıra 6 Ekim’de yapılacak olan AB-Batı Balkanlar Zirvesi’ni de incelediler.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı
Tarih : 1.09.2021

 

Dış Aktörler

 

AB, K. Makedonya ve Kosova’yı Güvenli Seyahat Listesinden Çıkardı


• AB üyesi ülkeler, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla uluslararası seyahat listesini güncelleyerek, ABD ve 5 ülkenin AB’nin güvenli seyahat listesinden çıkarıldığını duyurdu. Güncellenen listeye göre ABD ile beraber Kosova, İsrail, Karadağ, Lübnan ve Kuzey Makedonya seyahat kısıtlamalarının uygulandığı ülkeler arasında yer aldı.
• AB güvenli seyahat listesinde ise şu anda 17 ülke bulunuyor. Listede Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brunei, Ürdün, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Çin yer alıyor.
• AB’de yer alan ülkeler kendi sınır politikalarını belirleme özgürlüğüne sahip olsa da AB güvenli seyahat listesi ile blok genelinde seyahat kurallarının birleştirilmesi ve ortak hareket edilmesi amaçlanıyor. AB ülkelerinin belirleyeceği politikalara göre, seyahat kısıtlamaları listesinde bulunan ülkelerden gelen ziyaretçilere test ve karantina uygulama zorunluluğu gibi daha sıkı yaptırımlar uygulanıyor.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 30.08.2021

 

AB, Yunanistan’a Yapılan Sığınmacı Yardımını Kesti

• Avrupa Birliği, Ege’de sığınmacı botlarını batıran ve insanlık dışı yöntemlerle geri itme politikası uygulayan Yunanistan’a yapılan yardımları durduruyor.
• Bugüne kadar Atina’ya sığınmacı akınını yönetmesi için 643 milyon Euro ödeyen AB, ek fon talebini reddetti. AB Komisyonu üyesi Ylva Johansson, “Ödemenin temel hakları denetleme mekanizmasının kurulmasına bağlanması gerektiğini söyledik” dedi.
• Yunanistan’ın Ege’de sığınmacılara yönelik yasa dışı itme politikasına uzun süredir göz yuman Avrupa Birliği’nden (AB) dikkat çeken bir adım geldi. AB Komisyonu, Ege Denizi’nde BM anlaşmalarını hiçe sayan sistematik Yunan ihlallerine karşı harekete geçti. Buna göre komisyon, Yunanistan’ın insanlık dışı uygulamasını önlemek amacıyla Atina’ya yaptığı ödemeleri durdurma ve şarta bağlama kararı aldı.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 30.08.2021

 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile Görüştü


• Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile görüştü.
• Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Sırbistan’da, Türk iş insanlarıyla görüştü.
• Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Sırbistan’daki Türk iş insanlarıyla bir araya geldiğini belirterek, “Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticaret hacminin hızla büyüdüğünü görmek memnuniyet verici.” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Time Balkan
Tarih: 31.08.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Didem Şimşek, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...