Balkan Bülteni/ 28- 30 Haziran

 

Arnavutluk

Almanya ve İngiltere, Üyelik Müzakerelerinin Başlatılmasını İstiyor

 • Berlin’deki görüşmeleri sırasında İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Batı Balkanlar’ın güvenliğine, istikrarına, refahına ve tam egemenliğine olan bağlılığını yeniden teyit eden ortak bir bildiriye imza attı.
 • Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile uzun süredir başlatılması beklenen AB üyelik müzakerelerinin Bulgaristan’ın vetosu nedeniyle tekrardan iptal edilmesi, İngiltere ve Almanya’nın tepkisini çekti.
 • Geçen cumartesi günü Slovenya, Portekiz ve Almanya Dışişleri Bakanlıkları tarafından yapılan ortak açıklamada ise üyelik müzakerelerinin başlamamasının AB’nin Batı Balkanlar’ın istikrarına yönelik stratejik çıkarlarıyla örtüşmediği ve Birliğin güvenilirliğinin zedelendiği belirtilmişti.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 30.06.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

BM Güvenlik Konseyi’nin Onayı Olmadan Yüksek Temsilci Göreve Başlamamalı

 • Sırp Cumhuriyeti Bilim ve Sanat Akademisi Başkanı Rajko Kuzmanovic, Bosna Hersek’teki yeni Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in BM Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan göreve başlamasının, kurucu üç halktan ikisi ile sorun yaşamasına sebep olacağını belirtti.
 • Kuzmanovic, İilk yüksek temsilci olarak Bilt’in Dayton Anlaşması’nda belirtildiği gibi davrandığını ve daha sonra her şeyin tamamen farklı olduğunu ve Valentin Inzko’dan sonra Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin kapatılmasını bekliyorduk.” dedi.
 • Başkan, Sırp Cumhuriyeti’nin yasalara ve anayasaya saygı duymaktan başka bir şey yapmadığını fakat kendilerine karşı büyük oyunlar oynandığını ifade ederek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 30.06.2021

 

Kosova

Bangladeş Büyükelçisinden Güven Mektubu
 • Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Bangladeş Büyükelçisi Mosharraf Hossain Bhuiyan’dan güven mektubu aldı.
 • Taraflar, yatırımlara özel önem vererek, Kosova ve Bangladeş iş birliğinin yoğunlaştırılması olasılıkları konusunu da konuştular.
 • Büyükelçi Bhuiyan, ülkesinin uluslararası örgütlere üyelik konusunda daimi destek olmaya devam edeceğini de dile getirdi.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 30.06.2021

 

NATO Genel Sekreteri Kosova’ya Geliyor

 • Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bazı temaslarda bulunmak üzere Kosova’ya gelecek.
 • KFOR Komutanı Franco Federic ve NATO Danışma ve İrtibat Ekibi Müdürü Frank Best ile görüşecek olan Stolenberg, KFOR bünyesinde görev yapan askeri birliklere de ziyarette bulunacak.
 • Stolenberg ayrıca; Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakanı Albin Kurti ve Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Goran Rakiç ile de görüşecek.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 30.06.2021

 

Sırbistan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Merkel ile Kosova’daki Durumu Görüşecek

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 27 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşeceğini belirterek, 4 veya 5 Temmuz’da büyük bir Berlin Konferansı’nın düzenlenmesinin beklendiğini hatırlattı.
 • Vuciç, diğer şeylerin yanı sıra Alman Şansölyesi ile Kosova’daki durum, bölgesel iş birliği ve Almanya ile Berlin’in rolü hakkında görüşeceğini kaydetti.
 • Vucic, “Brüksel veya Berlin sürecinden ne beklenebileceği henüz bilinmiyor” diyen Vucic, bu görüşmeden ne beklediğine ilişkin soruya, önümüzdeki günlerde yapılacak zirveye ek olarak, başlıklardan birinin video bağlantısı aracılığıyla yanıt verdi. Berlin süreci, Kosova’daki durum olacak.
 • Vuciç, Almanya Şansölyesi ile yapılacak herhangi bir görüşmenin Sırbistan için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 28.06.2021

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Belgrad Kosova’yı Tanımıyor

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic 29 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını asla tanımayacağını ve BM’ye katılmasına izin vermeyeceğini söyledi.
 • Vucic ayrıca geçtiğimiz günlerde Brüksel’de Albin Kurti ile hayatında ikinci kez tanıştığını ve cevabıyla kendisini şaşırttığını söyledi – Sırbistan Kosova’yı asla tanımayacak.
 • “Provokasyon yapabileceğini ve Sırbistan’ı tüm günahlarla suçlama hakkına sahip olduğunu düşündü. Brüksel’de son görüşmemizde burada sadece bir sorunu çözmek için geldiğimizi açıklayarak müzakerelere başladı ve siz Vucic’in Kosova’yı tanıyıp tanımadığınızı sordu. Bir şey demedim, tekrar sordu. Ve böylece on kez, ve sonra ona söyledim– asla”- dedi Vucic.
 • Cumhurbaşkanı, Kosova’nın BM’ye katılımının yalnızca Belgrad’a bağlı olmadığını, çünkü kendisine göre diğer bazı ülkelerin 10, 20 veya 30 yıl içinde aksini kararlaştırabileceğini, ancak Sırbistan’ın Priştine’nin BM üyeliğine asla izin vermemeye çalışacağını kaydetti.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih 30.06.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos  Dendias: Yunanistan ve Arnavutluk İkili İlişkilerinde Yeni Bir Sayfa Açtı

 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) tarafından salı günü düzenlenen, “Arnavutluk ve Yunanistan İlişkileri-Vatandaşlar Ne Düşünüyor?” başlıklı çevrimiçi kamuoyu tartışmasında, Yunanistan ve Arnavutluk ikili ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarını söyledi. Bu, iki ülkenin Münhasır Ekonomik Bölge’nin sınırlandırılmasını Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na havale etme kararıyla ortaya çıktı, bakan önceden kaydedilmiş mesajına ekledi.
 • “Bu karar, her iki taraf da uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine odaklanmaya odaklandığında ne kadar önemli sorunların çözülebileceği konusunda örnek teşkil ediyor.” Dendias ayrıca Yunanistan ve Arnavutluk arasındaki tarihi bağlara ve Arnavutluk’taki etnik Rum azınlığın ve ayrıca Yunanistan’da yaşayan ve zenginleşen Arnavut vatandaşlarının, “iki ülke arasında sağlam bir dostluk köprüsü kurulmasına” katkılarına da değindi.
 • Son olarak Yunanistan’ın Arnavutluk’un Avrupa perspektifini desteklediğini yineledi ve Covid-19’a karşı 20 bin aşı bağışından bahsetti.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 29.06.2021

 

Dış Aktörler

Lajčák Karadağ’a Reformlar Konusunda Israr Çağrısında Bulundu
 • Avrupa Birliği’nin Sırbistan-Kosova Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak Karadağ Meclis Başkanı Aleksa Bečić ile yaptığı görüşmede konuştu. Resmi toplantıdan önce, genişleme sürecinin gelişimi vizyonu ve Avrupa gündemindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunulan baş başa bir toplantı yapıldı.
 • Toplantıda Lajcak, “AB, faaliyetlerinizi ve net Avrupa yanlısı tutumlarınızı takdir ediyoruz. Güvenilir sorumlu bir ortak olduğunuzu kanıtladınız ve sizi bu yolda devam etmeye teşvik ediyorum” ifadelerini kullandı.
 • Lajcak, Avrupa Birliği’nin Karadağ’ın dış politikasını AB ile tamamen uyumlu hale getirmesini takdir ettiğini belirtti. Karadağ’ı medya özgürlüğü, yolsuzluk ve organize suçla mücadele ve yargı reformlarının uluslararası standartlarla uyumlu olması alanlarında daha fazla sonuç elde etmeye çağıran Lajcak, Karadağ’ı kendisini Birliğe yaklaştıran tüm reformlarda ısrar etmeye teşvik etti. “Karadağ, Avrupa yolunda ilerleme sağlama fırsatına sahip, çünkü Avrupa entegrasyonu söz konusu olduğunda Batı Balkanlar’ın yalnızca en gelişmiş ülkesi değil, aynı zamanda hem iç hem de bölgesel olarak en az sorunu olan ülkesi” dedi.

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 30.06.2021

 

Simatović ve Stanišić, Savaş Suçlarından 12 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

 • Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması’nın (IRMCT) Jovica Stanisiç ve Franko Simatoviç hakkında hüküm verdi. Açıklanan kararda Stanisic ve Simatovic 1991-1995’te Bosna Hersek ve Hırvatistan’da sivillere yönelik öldürme, sürgün ve insanlığa karşı suçlardan suçlu bulundu ve Stanisiç ve Simatoviç’in 12’şer yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.
 • Savcıların 1991-1995 yılları arasında yaşanan savaşta etnik temizlik, cinayet ve insanların zorla yerini değiştirmekle suçladığı iki sanığın davasında Sağlık sorunlarından dolayı birkaç kez ertelenmek zorunda kalınmış, 2013 yılında delil yetersizliğinden beraat kararı verilmişti.
 • Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICTY) 2017’de faaliyetlerini sonlandırmasının ardından Stanisic ve Simatovic’in davasını IRMCT devralmıştı.

Kaynak: B92

Tarih: 30.06.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Melisa Agoviç, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...