Balkan Bülteni/30 Eylül-6 Ekim

 

 

Arnavutluk

Arnavutluk: İngiltere’deki Arnavut Şoförler Akaryakıt Krizine Karşı Bedava Çalışmaya Hazır

 • İngiltere’deki ordunun devreye gireceği akaryakıt krizi için Arnavutluk Büyükelçisi’nden bir öneri geldi.
 • Arnavutluk’un Londra Büyükelçisi Qirjako Qirko İngiltere’deki akaryakıt kriziyle mücadele etmek için ülkede yaşayan binlerce Arnavut göçmenin bedava çalışmaya gönüllü olacağını belirtti.
 • İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Qirko “Eğer hükümetiniz isterse biz derhal 5 bin güvenilir ağır vasıta şoförünü devreye sokabiliriz” dedi. İngiltere’de 150 bin kadar Arnavut’un yaşadığı tahmininde bulunan büyükelçi “İngiliz ev sahiplerine olan gönül borcu” dolayısıyla binlerce vatandaşının bedava çalışabileceğini belirtti.

 

Kaynak: Euronews

Tarih: 03.10.2021

Rama: Arnavutluk, Enerji Krizi Tehdidi Altında

 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, dünyada artan enerji fiyatları nedeniyle Arnavutluk’un kriz tehdidi altında olduğunu söyledi.
 • Rama, Arnavutluk’ta artan enerji fiyatlarının sebebinin küresel piyasalarda yaşanan artış olduğunu ifade etti.
 • Rama, “Pandemiden sonra ekonomilerin açılması ve enerji talebinin artışı, gaz fiyatlarının %250, kömür fiyatlarının %80 artmasına ve petrolün varil fiyatının Ağustos’ta 60, bugünlerde ise 80 dolara tırmanmasına neden oldu” diye konuştu.
 • Petrolün varil fiyatının yıl sonuna kadar 100 dolara ulaşabileceğini söyleyen Rama, Arnavutluk’un enerji harcamalarının geçtiğimiz yıla göre üç kat arttığını ifade etti.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 04.10.2021

İspanya ve Arnavutluk Yargı, Polis ve Üniversite Konularında İş Birliği Anlaşması İmzaladı

 • İspanya’ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Başbakan Pedro Sanchez ile iş birliği anlaşmaları imzaladı.
 • Sanchez ve Rama arasındaki görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, iki başbakanın yargı, polis ve üniversite konularında karşılıklı iş birliğini içeren bir anlaşmaya imza attığı bildirildi.
 • Balkanlar’ın tümünün ve Arnavutluk’un, gelecekte Avrupa Birliğinin (AB) içinde yer alması gerektiğine ilişkin İspanya’nın dış politikasındaki taahhüdünü, Rama karşısında yinelediği belirtilen Sanchez’in, İspanya’nın Balkanlar’daki mevcudiyetini güçlendirme sözü verdiği kaydedildi.

 

Kaynak: AA

Tarih: 05.10.2021

 

Bosna – Hersek 

 Komsic: “Bosna Hersek tüm zorluklara rağmen Avrupa yolunda bağlılığını sürdürüyor”

 • Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Başkanı Zeljko Komsiç Avrupa Birliği-Batı Balkanlar zirvesine ev sahipliği yapan Slovenya’da yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek’in Avrupa Birliği’nin Batı Balkanlar’a genişlemesi konusunda orta derecede iyimser olabileceğini söyledi. Bakan, Bosna-Hersek’in tüm zorluklara rağmen Avrupa yolundaki kararlılığını sürdürdüğünü ifade etti.
 • Zirve sırasında bir genel kurul toplantısında konuşan Komsiç, genişlemenin ancak Batı Balkanlar’da Avrupa değerleri ve ilkelerinin oluşturulması anlamına gelmesi halinde anlamlı olacağını belirtti. Üçüncü tarafların meydan okumalarına ve siyasi müdahalelerine rağmen, Bosna-Hersek’in Avrupa yolundaki kararlılığını sürdürdüğünü vurguladı.
 • Komsiç sözlerini “Avrupa Birliği üye ülkelerini, geleceklerini ülkelerinde görmeleri gereken eşit vatandaşlardan oluşan egemen ve bağımsız bir ülke olarak Bosna-Hersek için Avrupa entegrasyon sürecini korumaya çağırıyorum” şeklinde noktaladı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 06.10.2021

AP Milletvekillerinden Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti’ne Yaptırım Çağrısı

 • AB üyesi Tineke Strik, diğer Avrupa Parlamento üyeleriyle birlikte, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhely’den, Bosna’nın üçlü Cumhurbaşkanlığı üyesi Milorad Dodik hakkında ülkede gerekli reformları boykot etmek, hukukun üstünlüğünü baltalamak ve ülkenin AB’sine zarar vermek suçlarından işlem yapılması talebinde bulundu.
 • Komiser Varhelyi’ye hitaben yazılan mektupta Strik, “Ülkenin 2020 ilerleme raporunun Avrupa Parlamentosu’ndaki gölge raportörleri olarak, Bosna-Hersek’teki mevcut durum ve son gelişmeler, özellikle de BH Cumhurbaşkanlığı üyesi tarafından tüm önemli devlet kurumlarını boykot etme konusundaki derin endişemizi ifade etmek için size yazıyoruz” ifadelerine yer verdi.
 • Sırp Cumhuriyeti siyasi liderliğinin, devlet kurumlarının herhangi bir çalışmasına katılma konusundaki isteksizlikleri ve Yüksek Temsilcinin meşru kararını tanımamaları nedeniyle, Bosna Hersek’in demokratik devlet yapılarını ve Dayton Anlaşmalarında yer alan Anayasasını baltalayarak ülkenin genel istikrarını ve ülkenin genel istikrarını tehlikeye attığı belirtildi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 06.10.2021

 

Dzaferovic: “Bosna Hersek’te durum tehlikeli ve endişe verici”

 • Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Sefik Dzaferovic, Bosna Hersek’te devlet kurumlarının birkaç aydır işlevsiz halde olduğunu ve ülkenin mevcut durumunun tehlikeli ve endişe verici olduğunu söyledi.
 • Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da Avrupa Halk Partisi Konferansı’nda konuşan Dzaferovic, Sırp siyasetçilerin boykotu nedeniyle Bosna Hersek’te mevcut durumun tehlikeli ve endişe verici olduğunu devlet kurumlarının aylardır işlevsiz halde olduğunu ifade etti. Sırp siyasetçilerin boykota mazeret olarak soykırım yasasını gösterdiklerini fakat aslında bunun yıllardır devam eden tavrın bir devamı olduğunu söyleyen Dzaferovic, “Gerçek sebep her zaman aynı: devletin çalışmasını engelleme, devletin işlevsiz olduğuna ilişkin bir görüntü yaratma ve ayrılıkçı bir gündem çerçevesinde devletin ilgasını talep etme” dedi.
 • Sınırların yeniden çizilmesi ve toprak değişimi fikirlerinin “non-paper” olarak bilinen meşum sızıntı ile bir kez daha ortaya çıktığına işaret eden Dzaferovic, böylesi fikir ve retoriklerin Avrupa’da barışı tehdit ettiğini ifade etti.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 06.10.2021

Dodik: Sırp Cumhuriyeti’nin tek politikası BH Anayasasına dönmek

 • Sırp Cumhuriyeti’nin tek politikası BH Anayasasına dönmek. Bugün, Cumhurbaşkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik, Belgrad’daki ‘Sırp Cumhuriyeti’nin Özgürlüğü ve Bağımsızlığı’ toplantısında bunu tekrarladı. Ekim ayı sonunda, en geç Kasım ayı başında, Ulusal Meclis’in Sırpça’yı orijinal Dayton’a geri döndürecek karar alma sürecine gireceğini duyurdu.
 • Kuruluşundan bu yana Sırp Cumhuriyeti, ortadan kaybolması için sürekli baskı altında. Sürekli olarak Saraybosna’dan ve uluslararası toplumun bir parçası olarak geliyorlar. Sayısız yetkinlikleri aldıktan sonra, şimdi de Sırp topraklarını ellerinden almaya çalışıyorlar. Bu, BH Anayasa Mahkemesi tarafından ormanlar örneğinde kim bilir kaç kez gösterildi. Milorad Dodik, toprak bütünlüğünü çökertmek ve tehlikeye atmak için orijinal Dayton’a geri dönmek istiyor.
 • Bu ayın sonuna kadar, en geç önümüzdeki ayın ilk haftasında, ordudan muvafakatnamenin geri alınmasına yol açacak geniş bir gündemle gireceğiz, BH Anayasasına göre Sırp Cumhuriyeti’ne ait olan dolaylı vergiler, Hatta sınırlar, yani sınır yönetimi. Dodik, Sırp Cumhuriyeti bölgesinin BH’ye değil, Sırp Cumhuriyeti’ne ait olduğunu söyledi.
 • Mladjan Cicoviç, Batılı ülkelerin ve temsilcilerinin baskı ve şantajlarının durdurulması ve BH’deki her şeyin, tökezleyen BH’nin tek olası kurtuluşu olarak orijinal Dayton’a iade edilmesi gerektiğini tahmin ediyor. Uluslararası toplum dayatmaktan ve müdahale etmekten vazgeçmezse, toplantıya katılanların Sırpça kendi yolunu arama hakkına sahip olduğunu söylüyor.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 06.10.2021

 

Sırp Ulusal Meclisi Mali Konsolidasyon Programını kabul etti

 • Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi, mali yılın sonunda Sırp Cumhuriyeti’nin konsolide bütçe açığının o yılki GSYİH’nın yüzde üçünü aşamayacağını öngören Mali Konsolidasyon Programını kabul etti.
 • Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi, geçen yıl 31 Aralık’a kadar toplam 42.523.436 KM garanti veren Sırp Garanti Fonu’nun çalışmaları ve operasyonları hakkında geçen yılki Raporu not aldı.
 • Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi, Sırp Cumhuriyeti Menkul Kıymetler Komisyonu’nun 2020 için menkul kıymetler piyasasındaki duruma ilişkin Raporunu ve Menkul Kıymetler Komisyonu’nun geçen yılki mali operasyonları hakkındaki raporu kabul etti.
 • Sırp Cumhuriyeti Yetkililerindeki Çıkar Çatışmalarının Belirlenmesine İlişkin Cumhuriyet Komisyonu’nun 2020 çalışmaları hakkındaki çalışmaları ve 2020 Çalışmaları Hakkında Şikayet Komisyonu’nun raporu kabul edildi.
 • Gaziler ve Özürlülerin Korunması Parlamento Komisyonu’nun ‘Gaziler ve Özürlülerin Korunması Alanındaki Durum’ başlıklı tematik oturuma ilişkin Raporu ve kayıp Sırpları arama sürecini hızlandırmak ve terhis edilenlerin durumunu iyileştirmek için bir dizi sonuç Sırp gazileri kabul edildi.

Kaynak: RTRS

Tarih: 06.10.2021

Hırvatistan

ABD, Hırvatistan’a Vizeyi Kaldırdı

 • ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Hırvatistan’ı ABD Vize Muafiyet Programı’na kabul edildiğini duyurdu. Bu çerçevede Hırvatistan vatandaşları, 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ABD’ye vizesiz giriş yapabilecek.
 • Yeni uygulama ile Hırvatistan vatandaşları, 1 Aralık’tan itibaren vize almak zorunda kalmadan 90 güne kadar turizm veya iş için Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edebilecek.
 • ABD, halihazırda AB üyeleri arasında sadece Romanya, Bulgaristan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’ne vize uyguluyor.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 30.09.2021

Çinliler “Tartışmalı” Peljesac Köprüsü İçin 60 Milyon Avro Daha İstiyor

 • Hırvatistan’ın kuzey ve güney topraklarını birbirine bağlaması planlanan, ancak Bosna Hersek’in deniz egemenliğini ihlal edeceği için uzun süre tartışmalara neden olan Peljesac (Pelyeşats) Köprüsü’nün inşasında sona yaklaşılırken, inşaatı yapan Çin firmasının artan maliyetler nedeniyle Hırvatistan’dan 450 milyon Kuna (60 milyon avro) daha talep ettiği öne sürdürüldü.
 • “Jutarnji List” gazetesinin haberine göre, Mart 2022’de ulaşıma açılması planlanan köprünün nihai mali hesaplamaları noktasında sorun yaşanırken, üstlenici firma yetkilileri inşaat malzemelerindeki büyük artışları sebep göstererek ek para talep etti.
 • Ek bütçe talep edilmesi nedenleri arasında diğer şeylerin yanı sıra artan çelik fiyatları, pandeminin etkisi, artan işgücü fiyatları ve eve dönen Çinli işçiler için daha yüksek uçak bileti fiyatları gösteriliyor.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 30.09.2021

Türk Akım Üzerinden Macaristan Ve Hırvatistan’a Gaz Sevkiyatı

 • Rus enerji şirketi Gazprom, TürkAkım boru hattı üzerinden Macaristan ve Hırvatistan’a doğal gaz sevkiyatına başladığını duyurdu.
 • Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, bugün itibarıyla söz konusu ülkelere doğal gaz sevkiyatına yeni bir rota üzerinden başlandığı belirtildi.
 • Açıklamada, “Rusya’nın Macaristan ve Hırvatistan’a doğal gaz arzı TürkAkım boru hattı ve ayrıca Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan’ın ulusal gaz iletim sistemleri üzerinden yeni bir rota üzerinden başladı.” denildi.
 • Ukrayna Gaz Sevkiyat Sistemi Şirketinden yapılan açıklamada, Gazprom’un Macaristan’a Ukrayna üzerinden doğal gaz akışını durdurduğu bildirilmişti.

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 02.10.2021

Karadağ

Djukanovic “Pandora Belgeleri” nedeni ile soruşturma altında

 • Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, 2012 yılında oğlu Blažo Djukanovic ile deniz aşırı destinasyonlarda birkaç şirketin sahibi olarak anıldığı “Pandora belgeleri” davası nedeniyle soruşturma altına alınacak. Soruşturma ayrıca, medya camiasının başlattığı önceki tüm davalarda olduğu gibi, gerçekleri ortaya çıkarmak için bir prosedür başlatacak olan Yolsuzluğu Önleme Dairesi tarafından da duyuruldu.
 • Avrupa Birliği-Batı Balkanlar Zirvesi’nin düzenlendiği Slovenya’da, uluslararası araştırmacıların Pandora Belgeleri davasıyla ilgili iddialarına yanıt veren Djukanovic, 2012 yılında Victory Trust’ı denizaşırı bir yerde kurduğunu ve daha sonra oğlu Blaž’a devrettiğini, ancak herhangi bir yasadışılık olmadığını ifade etti.

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 05.10.2021

Karadağ Hükümeti’ne Nüfus Sayımını Erteleme Çağrısı

 • Bir grup Karadağlı sivil toplum kuruluşu, hükümeti ülkede daha fazla siyasi kargaşayı önlemek için bu yıl için planlanan ulusal sayım tarihini ertelemeye ve nüfus sayımından etnik meselelerle ilgili soruları kaldırmaya çağırdı.
 • STK’lar, ulusal nüfus sayımının Ekim 2022’ye ertelenmesi çağrısında bulundu ve yetkilileri ülkedeki etnik ve siyasi anlaşmazlıkları yoğunlaştırabileceği için etnik köken, dini inanç veya dil hakkında bilgi istenmemesi gerektiğini ifade etti. Ülkedeki son derece istikrarsız sosyo-politik durum ve devlet kurumlarına duyulan güven eksikliği nedeniyle, nüfus sayımının en erken Ekim 2022’de düzenlenmesi gerektiği savunuluyor.
 • Nüfus sayımları, Balkanlar’ın çoğunda olduğu için Karadağ’da hassas bir kon iken ülkedeki çoğunlukla Karadağlı ve Sırplardan oluşan toplulukların çoğunda endişelere yol açmakta. Son olarak Karadağ’daki Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Eylül ayındaki açılışı sırasında, olayın ülkenin bağımsızlık ve egemenlik mücadelesine hakaret olduğunu iddia eden Karadağlıların törenin güvenliğini sağlayan polisle çatışması nedeniyle gerginlikler tırmanmıştı.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 05.10.2021

 

Kosova

İtalya Büyükelçisinden Güven Mektubu

 • Göreve yeni başlayan İtalya’nın Priştine Büyükelçisi Antonello De Ri, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’ye güven mektubunu sundu.
 • Osmani, Kosova Cumhuriyeti ile İtalya’nın mükemmel ilişkilere sahip olduğunu ve bu ilişkilerin daha da derinleşmesini beklediğini söyledi.
 • İtalya Büyükelçisi Antonello De Riu ise kabul için Cumhurbaşkanı Osmani’ye teşekkür etti. De Riu, İtalya’nın Kosova’nın Avro-Atlantik entegrasyon sürecini desteklemeye devam edeceğini vurguladı.
 • İtalyalı diplomat ek olarak, ekonomik ve kültürel işbirliği de dâhil olmak üzere iki ülke arasındaki ikili ilişkileri daha çok güçlendirmeye devam edeceğini belirtti.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 30.09.2021

 

Kuzey Makedonya 

Dışişleri Bakanı Avrupa Turuna Çıkıyor

 • Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, resmi temaslarda bulunmak üzere Avrupa turuna çıkacak. İlk durağı Almanya olan Osmani, mevkidaşı Heiko Maas ve Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Rot’la görüşecek Ardından ise Polonya’ya geçecek.
 • Varşova güvenlik Forumuna katılımın yanı sıra, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau’yla da görüşme gerçekleştirecek.
 • Son durak ise Slovenya olacak. AB-Batı Balkanlar zirvesine katılacak olan Osmani, diplomasi trafiğini burada da devam ettirecek.

Kaynak: New Balkan

Tarih: 04.10.2021

Sırbistan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Belgrad’ın Brüksel’deki görüşmelerde neler başardığını açıkladı

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan’ın orta Sırbistan’da ve ayrılıkçı Kosova’da plaka kullanımına ilişkin müzakerelerde Brüksel’de büyük başarı elde ettiğine inanıyor. Vucic bunu 30 Eylül’de duyurdu.
 • Vucic’e göre, Avrupalı ​​arabulucuların Sırp tarafının Brüksel Anlaşması’nın uygulanmaması konusundaki endişelerini Sırp Belediyeler Topluluğu’nun oluşumuyla ilgili kısımda belirtmeleri özellikle önemlidir.
 • Vuciç, Kosova polisinin sözde özel kuvvetleri olan ‘Rosa’nın, zırhlı personel taşıyıcılarıyla birlikte Kosova’nın kuzeyini ve Metohija’yı terk etmesinin Sırplar için önemli olduğunu da kaydetti.
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı, KFOR birliğinin 1244 sayılı Karar uyarınca Yarine ve Brnjak kontrol noktalarına geri dönmesinin, ‘Kosova ve Metohija’daki Sırp nüfusunun güvenliğinin ek garantilerinin sağlanabileceğini’ gösterdiğine inanıyor.
 • Belgrad ve Priştine heyetlerinin 30 Eylül’de AB özel temsilcisi Miroslav Lajcak ile Rosu’nun 2 Ekim’de Yarine ve Brnjak kontrol noktasından saat 8:00’den önce ayrılması konusunda anlaştıklarını hatırlayın. Buna paralel olarak, Sırplar iki kontrol noktasına giden yollardaki barikatları kaldıracak ve KFOR birliği, başlamadan hemen önce ve anlaşmanın uygulanmasından sonraki iki hafta boyunca idari geçişleri denetleyecek. 4 Ekim’den itibaren, Sırp plakalı arabalar, Sırbistan’ın devlet sembolleri üzerinde numaralar bulunan özel çıkartmalarla kaplanmışsa, Kosova topraklarından geçebilecek.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 01.10.2021

Kurti, Vucic ile Sırbistan ve Kosova arasındaki diyalog hakkında konuştu

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti, 6 Ekim’de Ljubljana’daki Brdo zirvesinin oturum aralarında Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un huzurunda Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.
 • Ardından Twitter sayfasından yaptığı açıklamada, görüşmede Berlin süreci, vatandaşların serbest dolaşımı ve diplomaların karşılıklı tanınması konularının ele alındığını belirten Kurti, bu sorunların çözülmesinin Batı Balkanlar bölgesindeki tüm nüfusun yaşamını iyileştireceğini vurguladı. .
 • Vucic’in versiyonu farklı ve Sırp tarafının önceliklerini yansıtıyor. Bir hatırlatma olarak, 30 Eylül’de Avrupa Birliği’nin arabuluculuğuyla Kosova ve Sırbistan, sürücüler için birbirlerinin numaralarına sahip bir çıkartma rejimi başlattı – şimdi girmek için diğer tarafın devlet sembollerini yapıştırmak yeterli.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 06.10.2021

Dış Aktörler

NATO ile AB, Kosova-Sırbistan Gerilimini Görüştü

 • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Avrupa Birliğinin (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Kosova ile Sırbistan arasında taşıtların sınır geçişleri nedeniyle yaşanan krizin ardından varılan anlaşmayı ele aldı.
 • Stoltenberg, Lajcak ile görüşmesinden sonra sosyal medyadaki açıklamasında, Lajcak ile Kosova’nın kuzeyinde ortaya çıkan gerginliğin düşürülmesi için yapılan düzenlemeyi görüştüklerini bildirdi.
 • NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) misyonunun bölgede güvenli ortam ile hareket özgürlüğünü sağlamaya devam ettiğini kaydeden Stoltenberg, “NATO ile AB‘nin bölgede kalıcı siyasi çözüm sağlanmasında ortak çıkarları bulunmaktadır.” ifadesini kullandı.
 • Kosova, 20 Eylül’de ülke sınırlarından geçmek isteyen Sırbistan plakalı araçların geçişlerine izin vermeyeceğini, ülkeye giren araçlara geçici Kosova plakası verileceğini duyurmuştu. Ülkede sadece Kosova Cumhuriyeti plakalı araçların dolaşımının mümkün olacağı kaydedilmişti.

 

Kaynak: AA

Tarih: 01.10.2021

AB Liderleri Batı Balkan Ülkelerinin Liderleriyle Bir Araya Gelecek

 • Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi, AB dönem başkanı Slovenya’nın Brdo kentinde, 6 Ekim’de düzenlenecek.
 • AB yönetimi, zirvede, stratejik önem verdiği Batı Balkanlar ile ilişkilerin geliştirilmesini amaçlıyor. Zirvede, AB ile Batı Balkan ülkeleri Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya arasındaki güvenlik, yatırım ve genişleme gibi konular ele alınacak.
 • Slovenya’daki zirvede, AB liderlerinin, AB’nin Batı Balkanlar için gelecek 7 yılda 30 milyar avroluk “Ekonomi ve Yatırım Planı’nı teyit etmesi öngörülüyor. Bu miktarın 9 milyar avrosunun AB fonundan hibe edilmesi planlanıyor. AB ülkeleriyle Batı Balkanlar arasında GSM şebekelerinde dolaşım ücretleri konusu da görüşülecek.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 04.10.2021

Yunan Sahil Güvenlik Unsurlarınca Türk Kara Sularına İtilen 77 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

 • Muğla’nın Marmaris ilçesinde Yunan sahil güvenlik unsurlarınca Türk kara sularına itilen lastik botlar ve can salındaki 77 düzensiz göçmen karaya çıkarıldı.
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Marmaris açıklarındaki lastik botlar ve can salında düzensiz göçmenlerin olduğu bilgisinin alınması üzerine bölgeye hareket etti.
 • Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına bırakılan lastik botlar ve can salındaki 77 düzensiz göçmen, sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı.
 • Karaya çıkarılan düzensiz göçmenler, işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 04.10.2021

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak, Rümeysa Güner ve Hatice Deniz Hızal

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...