Haftanın Öne Çıkanları

FRANSIZ KİLİSELERİNDEN “CİNSEL İSTİSMAR” RAPORU 

Fransız Katolik Kilisesi’nin yıllarca örtbas ettiği sırlar gün yüzüne çıktı. Kiliselerde cinsel istismar iddialarını araştırmak için 22 kişiden oluşan bir komisyon kuruldu. 2,5 yıl süren çalışmanın ardından hazırlanan rapor, Katolik Kiliselerinde son 1950’den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismar kurbanı olduğunu ortaya koydu. 

Araştırma Komisyonu Başkanı Jean-Marc Sauve, Katolik okulları ya da gençlik hareketleri gibi kilise kurumlarında çalışanların da eklenmesiyle bu sayının 330 bine çıktığını duyurdu.

2 bin 500 sayfalık rapora göre istismarda bulunanların 3’te 2’si rahip.

İstismarlar edenler sadece din adamlarından oluşmuyor. Diğer kilise mensuplarını da kapsıyor. Sayıları ise yaklaşık 3 bin. İstismar edilen çocukların yüzde 80’i erkek, yaşları ise 10 ile 13 arasında.

Komisyon Başkanı Jean-Marc Sauve mağdurlara tazminat ödenmesi gerektiği görüşünde. Fransız sivil toplum örgütleri ise sorumluların caydırıcı yaptırımlarla cezalandırılmasını istiyor

Fransa gibi ABD, Almanya ve İrlanda gibi ülkelerde de kiliselerde yapılan suistimallerin açığa çıkarılması için araştırma komisyonları kuruluyor.

Kaynak: Euronews

DÜNYAYI SARSAN ERİŞİM KESİNTİSİ 

Sosyal medya uygulaması Facebook, Instagram ve Whatsapp’ta yaşanan 6 saatlik kesinti dünyayı şoke etti. Milyonlarca kullanıcı, sosyal medya platformlarına 6 saat erişim sağlayamadı. Bu, son yılların en uzun süren kesintilerinden biri olarak tarihe geçti. 

Her üç platformu da çatısı altında bulunduran Facebook, kesintinin rutin bakım esnasındaki bir hatadan kaynaklandığını duyurdu.  Kullanıcı verilerinin güvenliğine yönelik bir tehdidin söz konusu olmadığını açıkladı. 

Dünyada 3,5 milyardan fazla kişinin kullandığı uygulamalardan 10,6 milyon sorun rapor edildi. 

Sosyal medya üzerinden işlerini yürüten işletmeler etkilendi. 

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yaklaşık 7 milyar dolar zarar etti. Facebook hisseleri de yüzde 5 değer kaybetti. 

Yaşanan kesintinin şirketle ilgili belgeleri sızdırdığı iddia edilen eski Facebook çalışanının açıklamasının ardından yaşanması ise akıllarda soru işareti yarattı. CBS’e konuşan eski çalışan Frances Haugen’e göre şirket güvenliğe değil, büyümeye öncelik veriyor 

Kaynak: BBC

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...