Balkan Bülteni /5-7 Temmuz

 

 Arnavutluk

AB’den Arnavutluk’a Uyarı!

 • Görsel-İşitsel Medya Otorite Kurulu / AMA (Audiovisual Media Authority), Arnavutluk’taki televizyon ve radyo yayınlarını denetleyen başlıca kurumdur. Başbakan Rama’nın 2019’da verdiği bir önergede, AMA’nın çevrimiçi hakaretle ve nefret suçlarıyla mücadele etmesi hususunda görev ve yetkilerinin genişletilmesi gerektiği ifade edilmiştir.
 • AMA’nın yönetim kurulu üyeleri aynı zamanda iktidar tarafından önerildiğinden pek çok kez siyasi önyargılara sahip olduğu konusunda muhalefet tarafından eleştirilmektedir. Geçtiğimiz günlerde Başbakan’ın yakın isimlerinden biri olan Armela Krasniqi’nin AMA’nın başına geçeceği iddiası tartışmaları tekrardan ateşledi.
 • Tiran’daki Avrupa Birliği ofisi, Arnavutluk’un ana medya düzenleyici organının başkanının siyasi tarafsızlığına dair endişelerini dile getirdi. Yapılan açıklamada, “medya düzenleyici otoritelerin tarafsız, şeffaf ve herkes tarafından tanınan bir meşruiyetle çalışması gerektiği” ve kurumun “işin tarafsız, profesyonel ve çoğulcu doğası hakkında şüphe olmaması gerektiği” vurgulandı.

Kaynak: BalkanInsight

Tarih: 07.07.2021

 

Kosova

Kosova Meclisi Srebrenitsa’daki Soykırım Kararını Kabul Etti

 • Temmuz 1995’te, Bosnalı Sırp güçleri tarafından yapılan katliamda Srebrenitsa’dan 7.000’den fazla Boşnak erkek ve erkek çocuk öldürülmüştü ve 40.000’den fazla kadın, çocuk ve yaşlı sınır dışı edilmişti.
 • Kosova Meclisi ise Srebrenitsa soykırımının inkârını kınayan kararı kabul etti. 89 milletvekili kararın kabulüne oy verdi, kimse karşı çıkmadı ve çekimser kalmadı.
 • Karara göre; Sırp devletinin Bosna halkına karşı Srebrenitsa’daki soykırımı ve tüm insan hakları ihlalleri ve ayrıca kurbanları aşağılamak ve Srebrenitsa’nın kimliğini gizlemek için Srebrenitsa soykırımını kasten ve alenen inkâr etme eğilimleri şiddetle kınanmaktadır.
 • Karar aynı zamanda, 11 Temmuz’u ‘Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü’ olarak ilan etti.
 • Meclis ayrıca, Bosna-Hersek Srebrenitsa’daki soykırımı inkar ettiği için Adalet, İnsan Hakları ve Azınlık Bakanı Vladimir Leposaviç’i görevden aldı.
 • Kosova Başbakanı Albin Kurti, Srebrenitsa hakkındaki kararın kabul edilmesinin “asil ve uygun bir eylem” olduğunu söyledi.
 • Kurti, “Suçunu kabul etmeyen ve özür dilemeyenler, içten içe haklı olduklarına inanırlar” dedi.
 • Boşnak nüfusun yaşadığı Peja yakınlarındaki Vitomirica’da soykırımının kurbanları için bir anıt plaket inşa etmek için de çalışmalara başlandı. Proje, Boşnak Milletvekili Dude Balje tarafından finanse edildi.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 07.07.2021

 

Sırbistan

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Çin Komünist Partisi yüz yılda insanlığı değiştirdi

 • Çin Komünist Partisi yüzyılı, insanlık tarihindeki en büyük değişimlerin yüzyılıdır. Bu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından 6 Temmuz’da ÇKP’nin yüzüncü yılı münasebetiyle çevrimiçi bir zirvede yaptığı konuşmada duyuruldu.
 • Vucic, bir yüzyıl boyunca Çinli liderlerin “insanlık tarihindeki en büyük toplumsal kalkınma ve yoksulluğu ortadan kaldırma projesini’ hayata geçirdiklerini söyledi. Sırp lider, dünyada bu tür sonuçlarla övünebilecek başka bir organizasyon olmadığını” da sözlerine ekledi.
 • Vucic, “700 milyondan fazla Çin vatandaşı yoksulluktan kurtarıldı ve sadece birkaç on yıl içinde devlet uluslararası toplumdan yardım alan gelişmekte olan bir ülkeden bir dünya gücüne dönüştü” dedi.
 • Vuciç, Çin’in Sırbistan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği övdü. “Siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer çeşitli bağlarımızı yıldan yıla derinleştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
 • Sırbistan’ın Çin yatırımlarının da yardımıyla bir dizi altyapı projesini hayata geçirmeyi planladığını hatırlatalım. Çin devleti Sırbistan’a aktif olarak yatırım yapıyor – Çin sermayesinin katılımıyla fabrikalar ülkede faaliyet gösteriyor ve ticari ilişkiler gelişiyor.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 06.07.2021

 

Belgrad ile Priştine arasındaki müzakereler Brüksel’de başladı

 • Brüksel’de, 7 Temmuz’da yerel saatle öğle saatlerinde, ilişkilerin normalleştirilmesi konulu bir diyalog kapsamında Belgrad ve Priştine’den uzman heyetler toplantısı başladı.
 • AB’nin Belgrad ve Priştine Diyalog Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Avrupa Dışişleri Ofisi binasındaki üçlü toplantıya katılıyor.
 • Daha önce her iki heyet, Lajchak ile bir buçuk saatlik ikili görüşme gerçekleştirdi.
 • Bugünkü uzman görüşmelerinin gündeminde Sırp toplulukları birliğinin kurulması, hareket özgürlüğü, kayıpların akıbeti ve enerji yer alıyor.
 • AB temsilcileri, Belgrad ve Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin diyalogda ana arabulucu olarak, uzmanlar toplantısının Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti arasında siyasi düzeyde yeni bir müzakere turu için hazırlık toplantısı olduğunu vurguladılar.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 07.07.2021

 

Sırbistan, Kosova’yı bir Sırp Belediyeler Topluluğu oluşturmaya çağırıyor

 • 7 Temmuz’da Brüksel’de Belgrad-Priştine görüşmelerinde yer alan Sırp heyeti, müzakerelerin devamı için ana koşul olarak Sırp Belediyeler Topluluğu’nun kurulmasında ısrar etti. Heyet başkanı, Sırbistan Hükümeti Kosova ve Metohija Direktörü Petar Petkoviç, bir sonraki müzakere turunun sonunda gazetecilere verdiği demeçte bunu belirtti.
 • “Eğer ilerlemek istiyorsak, Sırp Belediyeler Topluluğu’nun oluşumunun ‘tüm koşulların koşulu’ olduğunu açıkça belirttik. Bu, Kosova ve Metohija’daki Sırp halkının toplu haklarının güvence altına alınması anlamına geliyor, çünkü çok sayıda olay, mülkümüze, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin mülküne yapılan saldırılar, yalnızca bu topluluğa ne kadar ihtiyaç duyulduğunu teyit ediyor” dedi.
 • Petkoviç, müzakerelerin oldukça gergin bir ortamda gerçekleştiğini ve Arnavut tarafının Sırp heyetine hakarete bile izin verdiğini sözlerine ekledi. Petkoviç, yine de Belgrad ile Priştine arasındaki müzakerelerde AB arabulucusu olan Miroslav Lajcak’ın ‘yapıcı bir rol’ oynadığını ve daha önce imzalanan tüm anlaşmalara saygı gösterilmesi gerektiğini yineledi.
 • AB yetkililerine göre, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ile ayrılıkçı Kosova Başbakanı Albin Kurti arasında yeni bir görüşme, uzman düzeyindeki müzakerelerde bir ilerleme sağlandığında gerçekleşecek.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 07.07.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Kyriakos  Miçotakis: Batı Balkanların AB’ye Entegrasyonu Yunanistan’ın Tutarlı Bir Stratejisi

 • Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, pazartesi günü Berlin Süreci Zirvesi’nin çevrimiçi toplantısında, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne dahil edilmesinin, belirlenen koşullar altında Yunanistan’ın stratejik seçimi olduğunu ve olmaya devam ettiğini söyledi.
 • Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile olan sınırlarında geçiş kolaylığı sağlayarak Batı Balkan ve AB ülkeleri arasındaki çevresel etkiyi azaltmak için AB’nin Yeşil Koridorlar girişiminin, uzun mesafeli yük taşımacılığı koridorlarının genişletilmesinde iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Zirvenin genel kurulunda, katılımcı liderler bölgedeki güncel gelişmeler ve bölgesel iş birliği ile Berlin Süreci’nin kuruluşundan bu yana elde ettiği başarılar hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih: 5.07.2021

 

Yunanistan Enerji Bakanı Kostas  Skrekas, 5. Online Gaz Forumu Toplantısına Katıldı

 • Yunanistan Enerji ve Çevre Bakanı Kostas Skrekas, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun (EMGF) salı günü online olarak gerçekleştirilen 5. bakanlar toplantısına katıldı.
 • Mısır Arap Cumhuriyeti Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Tarek El Molla’nın başkanlık ettiği toplantıya Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin enerji bakanları katıldı. EMGF Bakanları, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın gözlemci olarak katılma taleplerini onaylarken, Bakan Skrekas örgüt üyeliğinin genişlemesinden ve forumun bölgede enerji güvenliğini teşvik etmeye yönelik daha büyük çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih: 6.07.2021

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos  Dendias Kiev’de, Uluslararası Hukuka Saygı Yunan – Ukrayna İlişkilerinin  Anahtarıdır

 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Pazartesi günü Kiev’de Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğini söyledi.
 • Dendias, açılış gününde “Ukrayna’nın Stratejik Misyonu: NATO ve AB’ye Giden Yol”u inceleyen üç günlük “Ukrayna.30 Forumu”na katılıyordu. Yunanistan Dışişleri Bakanı, Yunanistan’ın AB’ye katılım sürecinde Ukrayna’nın ideal müttefiki olabileceğini ve Ukrayna’nın gerekli reformları sürdürmeye devam ederken AB’nin Ortaklık Anlaşması’ndaki tüm hükümlerden tam olarak yararlanması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Greek City Times

Tarih: 6.07.2021

 

Dış Aktörler

Libya ile Yunanistan Arasında Görüşme

 • Libya ile Yunanistan arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi için görüşme gerçekleştirildi.
 • Libya Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Muhammed Halil İsa, Yunanistan Dışişleri Diplomatik ve Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis ile iki ülke arasındaki iş birliğini ele aldı.
 • Görüşmede Libya ile Yunanistan arasında ekonomi, enerji ve karşılıklı ticaret alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra rehabilitasyon, vize işlemlerinin kolaylaştırılması ve iş insanları için bir forum kurulması konuları ele alındı.
 • Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de 6 Nisan’da ikili ilişkileri güçlendirme amacıyla Trablus’u ziyaret etmişti.

Tarih: 05.07.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Merkel: Balkanlar’ın Barışı ve İstikrarı AB’nin Menfaatinedir

 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Batı Balkan Zirvesi” kapsamında altı Balkan ülkesi liderleriyle toplantı düzenledi. Balkanlar’ın barışı ve istikrarının AB’nin menfaatine olduğunu belirten Merkel, “Er ya da geç geleceğinizin birleşik bir Avrupa’da olacağına inanıyorum” dedi.
 • Balkan Zirvesi’ne Avrupa Birliği (AB) liderlerinin yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Sırbistan devlet ve hükümet başkanları da katıldı.
 • Balkan ülkelerinin AB’nin komşuları olduğunu ifade eden Merkel, Balkan ülkelerinin barış ve istikrarlarının AB ülkelerini yakından ilgilendirdiğini açıkladı. Bölgedeki barışa, ekonomik ve siyasi istikrara destek vermenin AB’nin menfaatine olduğunu belirten Merkel, Berlin Süreci’nin buna katkı sağladığını ifade etti.
 • Almanya, 2014 yılında bu yana AB ve Batı Balkan ülkeleri arasında “Berlin Süreci” olarak adlandırılan yıllık toplantıları 7 yıldır düzenliyor.

Tarih: 06.07.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Von der Leyen Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile Müzakerelerin Başlatılması Çağrısında Bulundu

 • Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Strasbourg’dan AB’yi Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile katılım müzakerelerine başlamaya çağırdı.
 • Von der Leyen, Slovenya Başbakanı Janez Janša’nın Ljubljana’nın önümüzdeki altı ay için önceliklerini sıraladığı konuşmasının ardından Avrupa Parlamentosu’na hitap etti. Janša ayrıca, vatandaşlarının gerekli reformları destekleyebilmesi için Batı Balkan ülkelerini bu nesilde AB’ye katılmaya çağırdı.
 • Von der Layen, “Ekim ayında Batı Balkanlar ile yapılacak zirvenin herkese önemli bir mesaj göndereceğine inanıyorum” diyen Von der Layen, “Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın üyelik süreci bizim çıkarımızadır. Bu aynı zamanda bir güven meselesi çünkü Avrupa’ya verilen sözün yerine getirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 06.07.2021

 

Bulgaristan’ın Schengen’e Kabul Edilmesi Yönünde Çağrı

 • Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Avrupa Parlamentosu’nda Slovenya’nın AB Konseyi dönem başkanlığı önceliklerini tanıtırken “Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan Shcengen Bölgesi’ne kabul edilmek için haksız bir şekilde bekletiliyor” dedi.
 • BNR muhabiri Angelina Piskova’nın bildirdiğine göre, Avrupa milletvekilleri, AB Konseyi’ne bir kez daha Bulgaristan ve Romanya’nın derhal Schengen’e kabul edilmesi yönünde çağrı yapacaklarını bildirdi.
 • Bu yönde Avrupa Komisyonu da birçok defa çağrıda bulundu. Haziran ayı ortasından itibaren Bulgaristan ve Romanya’ya Schengen bilgi sistemine sadece kısmi erişim hakkı verildi.

Tarih: 07.07.2021

Kaynak: Time Balkan

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...