Bulgaristan Türkiye İçin Devreye Giriyor

1 Ocak 2018 itibarıyla AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı devralan Bulgaristan, Türkiye ile AB arasında daha yakın ilişkiler olmasını  istiyor. Bulgaristan, AB Komisyonu ve AB Konseyi ile Türk hükümeti arasında üst düzey görüşmeler yürütülmesi konusunda  girişimlerde bulunuyor.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Avusturya Dışişleri Bakanı ile ortak basın toplantısında, Türkiye’nin üyelik sürecinden bahsetti, “Birliğe üye olmak isteyen devletlerin insan haklarının korunması konusundaki standartlarını yükseltmesi gerekir.” dedi.

Zaharieva, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği hakkındaki sorunların müzakere masasında çözülmesi gerektiğini ve  aktif diyaloğun gerekli olduğunu belirtti.

Zaharieva, “Türkiye’nin Avrupa için önemli bir partner olduğuna inanıyoruz ve onlarla çalışmak istiyoruz” dedi.

Zahareieva, Avrupa Komisyonu ve Konsey üyelerinin, Bulgaristan başkanlığı döneminde ilişkileri yeniden canlandırmak için Türkiye ile üst düzey bir görüşme imkanını tartıştığını söyledi. Ayrıca, Türkiye’nin Ortadoğu’daki göç akışını yönetmede önemli bir ortak olduğunu söyledi ve Ankara’nın ekonomik cazibesini vurguladı.

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile tam üyelik yerine  “stratejik ortaklık” kurulabileceğini belirtti. Hahn, Türkiye’nin bazı AB ülkeleriyle yakınlaşma aramasıyla ilgili olarak “Sadece tatlı sözler yetmez. Önemli olan olgulardır ve bu olgular henüz değişmemiştir” dedi.

Gamze  AZMAN 
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...