Burundi Yeni Anayasayı Onayladı, Nkurunziza 2034’e Kadar Kalabilir

Burundi’deki seçmenler, Başkan Pierre Nkurunziza’nın 2034’e kadar iktidarda kalmasına izin verecek reformları ezici bir şekilde destekledi. Cumhurbaşkanının 2015 yılında üçüncü bir dönem aramak için verdiği teklif ülkeyi krize sürükledi.

2005 yılından beri iktidarda olan 54 yaşındaki lider, 17 Mayıs referandumu öncesinde güçlü bir şekilde ilerledi. Değişiklikler, cumhurbaşkanlığı şartlarının beş yıldan yedi yıla uzatılacağı anlamına geliyor. Bu da, mevcut görev süresinin 2020’de sona ermesi durumunda Nkurunziza’nın iki kez daha görev yapmasına izin veriyor.

Burundi’deki seçmenler; kabilelerin, Başkan Pierre Nkurunziza’nın 2034’e kadar görevde kalmasına ve yetkilerini artırmasına izin verebileceği anayasa değişikliklerini destekledi.

Seçim Komisyonu Başkanı Pierre-Claver Ndayicariye, mevcut beş yıllık başkanlık şartlarının yedi yıla çıkarılıp artırılmayacağı da dâhil olmak üzere, anayasanın değiştirilmesi için referandumda seçmenlerin yüzde 73’ünün “Evet” oyu verdiklerini söyledi.

Oylamadan önce muhalefet, bunu demokratik olmayan bir sonuç olarak kabul etti.

Cumartesi günü, Amizero y’Abarundi bloğunun başkanı ve halen ülkede bulunan birkaç muhalefet liderinden biri olan Agathon Rwasa, hükümet güçlerinin oylamadan önce rakiplerini algıladığını ve anayasada değişiklik yapılmasına karşı oy kullananları öldürme tehdidinde bulunduğunu iddia etti. “Bu referandumun sonucunu kabul etmeyeceğiz çünkü bu bir fantezidir” dedi.

13 yıldır iktidarda olan Nkurunziza’nın, hükümetle silahlı gruplar arasında Ağustos 2000’de imzalanan Aruşa Anlaşması’nda yer alan “devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine” ilişkin maddeye rağmen Nisan 2015’te üçüncü kez devlet başkanlığı için adaylığını açıklamasının ardından ülkede siyasi kriz ve şiddet olayları başlamıştı.

Ezgi ŞENYURT
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...