Çad: Avukatlar, Noterler ve İcra Memurları Grevde

Çad’da başlayan grev ülkedeki hastaneleri, okulları ve bakanlıkları engelleyen muazzam bir kamu hizmetini engelliyor. Bir basın açıklamasına göre, adli liberal meslekler (avukatlar, icra memurları ve noterler) 31 Mayıs’ta çalışmalarını durdurdular.

Çad’ın 22 idari bölgesinden biri olan Doba Bölgesi’nde; avukatlar, icra memurları ve noterleri, valinin ve jandarma komutanlarının görevlerini yerine getirmedikleri takdirde, barışçıl bir yürüyüş planlamaktadırlar. Açıklamada, “Bu yürüyüşte ölmeye hazırız.” diyerek, “Yargıç aktörlere yapılan çok sayıdaki saldırıyı kınamak için devlet başkanına açık bir mektup gönderildi.” diyerek sözlerine ekledi.

 

Çad’daki avukatlar, noterler ve icra memurları, şimdilik 13 Haziran’a kadar grevlerini sürdürmeye karar verdiler. Üstelik bir avukat ve müvekkiline karşı şiddet uygulamakla suçlanan ülkenin güneyindeki valiyi görevden alan hükümet hareketine rağmen greve devam etmekte kararlı görünüyorlar.

Yargı mensuplarının 16 Haziran’da Çad’ın başkentinde “bir yürüyüş” yapacaklarını ve 11-20 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan ağırbaşlıklar oturumunu boykot etmek istedikleri belirtildi. Öyle ki, ülkede dikkate alınması ve çözülmesi gereken bir otorite problemi söz konusu.

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

 

Kaynak:

 

 

 

 

Fotoğraf:

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...