Çad: Avukatlar, Noterler ve İcra Memurları Grevde

0
59

Çad’da başlayan grev ülkedeki hastaneleri, okulları ve bakanlıkları engelleyen muazzam bir kamu hizmetini engelliyor. Bir basın açıklamasına göre, adli liberal meslekler (avukatlar, icra memurları ve noterler) 31 Mayıs’ta çalışmalarını durdurdular.

Çad’ın 22 idari bölgesinden biri olan Doba Bölgesi’nde; avukatlar, icra memurları ve noterleri, valinin ve jandarma komutanlarının görevlerini yerine getirmedikleri takdirde, barışçıl bir yürüyüş planlamaktadırlar. Açıklamada, “Bu yürüyüşte ölmeye hazırız.” diyerek, “Yargıç aktörlere yapılan çok sayıdaki saldırıyı kınamak için devlet başkanına açık bir mektup gönderildi.” diyerek sözlerine ekledi.

 

Çad’daki avukatlar, noterler ve icra memurları, şimdilik 13 Haziran’a kadar grevlerini sürdürmeye karar verdiler. Üstelik bir avukat ve müvekkiline karşı şiddet uygulamakla suçlanan ülkenin güneyindeki valiyi görevden alan hükümet hareketine rağmen greve devam etmekte kararlı görünüyorlar.

Sponsorlu

Yargı mensuplarının 16 Haziran’da Çad’ın başkentinde “bir yürüyüş” yapacaklarını ve 11-20 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan ağırbaşlıklar oturumunu boykot etmek istedikleri belirtildi. Öyle ki, ülkede dikkate alınması ve çözülmesi gereken bir otorite problemi söz konusu.

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

 

Kaynak:

 

 

 

 

Fotoğraf:

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here