Nijerya’da Eski Vali Donald Duke Başkanlık Seçimleri için Yarışıyor

Tanınmış ve saygın bir siyasetçi olan Güneydoğu Nijerya’da ki Cross River Eyaleti eski başkanı Donald Duke, 2019 Şubat’ında ki başkanlık seçimine adaylığını ilan etti. Donald Duke, AFP (Agence France Press) ile yapılan bir röportajda adaylığını açıkladı.

Şu anda ilan edilen adayların en küçüğü olan 57 yaşındaki eski vali, eski liderlere sahip olmanın saçma olduğuna inanıyor. Ona göre, yaş ortalaması 21-22 olan bir ülkede 70 yaşının üzerinde liderlere sahip olmak çok saçma. Donal Duke, “Ülkenin gerçekleriyle uyum içinde değiller.” diyor.

Demokratik Halk Partisi (PDP) Lideri Donald Duke, eski Cumhurbaşkanı Olesegun Obasanjo tarafından başlatılan Nijerya Koalisyonu’na katılma olasılığını yok saymadığını belirtti.

PDP, siyasi geleneğe göre, Güney’in doğusundaki Goodluck Jonathan tarafından iki önceki seçimlerde temsil edildikten sonra ülkenin kuzeyinden bir aday sunacağını açıklamıştı.

İkiye bölünmüş olan bu ülkeyi, “Müslüman Kuzey” ile “Hıristiyan Güney” arasında uzlaştırmak için, geleneksel partiler, liderleri için kuzey ve güney arasında dönüşümlü olarak “bölgeleme” uyguluyorlar. Ülkenin bir bütün olarak düşünülerek yönetilmesi ve iki grubunda üzerinde baskı hissetmeden yaşayabilmesi sadece seçime değil, daha çok adaylara bağlı bir durum.

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynak:

Fotoğraf:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...