Nijerya’da Eski Vali Donald Duke Başkanlık Seçimleri için Yarışıyor

0
60

Tanınmış ve saygın bir siyasetçi olan Güneydoğu Nijerya’da ki Cross River Eyaleti eski başkanı Donald Duke, 2019 Şubat’ında ki başkanlık seçimine adaylığını ilan etti. Donald Duke, AFP (Agence France Press) ile yapılan bir röportajda adaylığını açıkladı.

Şu anda ilan edilen adayların en küçüğü olan 57 yaşındaki eski vali, eski liderlere sahip olmanın saçma olduğuna inanıyor. Ona göre, yaş ortalaması 21-22 olan bir ülkede 70 yaşının üzerinde liderlere sahip olmak çok saçma. Donal Duke, “Ülkenin gerçekleriyle uyum içinde değiller.” diyor.

Demokratik Halk Partisi (PDP) Lideri Donald Duke, eski Cumhurbaşkanı Olesegun Obasanjo tarafından başlatılan Nijerya Koalisyonu’na katılma olasılığını yok saymadığını belirtti.

PDP, siyasi geleneğe göre, Güney’in doğusundaki Goodluck Jonathan tarafından iki önceki seçimlerde temsil edildikten sonra ülkenin kuzeyinden bir aday sunacağını açıklamıştı.

Sponsorlu

İkiye bölünmüş olan bu ülkeyi, “Müslüman Kuzey” ile “Hıristiyan Güney” arasında uzlaştırmak için, geleneksel partiler, liderleri için kuzey ve güney arasında dönüşümlü olarak “bölgeleme” uyguluyorlar. Ülkenin bir bütün olarak düşünülerek yönetilmesi ve iki grubunda üzerinde baskı hissetmeden yaşayabilmesi sadece seçime değil, daha çok adaylara bağlı bir durum.

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynak:

Fotoğraf:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here