Danimarka, Blockchain Deklarasyonu’nu İmzaladı

Danimarka, toplamda 24 Avrupa Birliği üyesi ülkenin ortaklığı ile kurulan Blockchain Birliğine katılmak için bir deklarasyon imzaladı.

AB Blockchain ortaklığı, Avrupa Komisyonu’nun Dijital Gününün bir parçası olarak, üye devletler arasında blok zincir tekniğini geliştirmek için iş birliği geliştirmek amacıyla 10 Nisan’da kuruldu.

Danimarka Sanayi, Ticaret ve Mali İşler Bakanı Brian Mikkelsen, yaptığı açıklamada, Danimarka’nın gemi ile taşımacılık sektöründe gemi sicillerini kaydetmek için dünyada Blockchain teknolojisini kullanan ilk ülke olacaklarını söyledi.

 “Blockchain sınırların ötesine geçiyor ve gelecekteki yasal standartların ve çözümlerin sağlanması için ortak bir Avrupa iş birliği hayati önem taşıyor. Bu yüzden bu deklarasyonu imzaladığımızdan memnunum.”

Mart ayında, Avrupa Komisyonu bölgede ki finansal hizmetleri yenilemek için Blockchain teknolojisini içeren bir “Eylem Planı”  duyuran bir basın açıklaması yaptı. Mayıs ayı başlarında, FedEx’in CEO’su küresel tedarik zincirleri için “sonraki sınır” olarak Blockchain’e atıfta bulundu.

Yenilikçiliğe her zaman açık olan Danimarka’dan yakın zamanda Blockchain kullanımına yönelik yeni girişimler görebiliriz. Ayrıca, ülkede gelişmiş olan gemi ile taşımacılık sektörünün Blockchain teknolojisine entegre edilmesi, kayıt ve takip işlerinde hatayı en aza indirirken, maliyetleri de oldukça kısacak gibi gözüküyor.

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Caymaz, Günay (2018), Danimarka Avrupa Blockchain ortaklığına katılıyor, < https://kriptoparahaber.com/danimarka-avrupa-blockchain-ortakligi.html>, Erişim: 09.06.2018.

Jesus, Cecille De (2018), Denmark joins EU blockchain alliance, will use it for ship registry, < https://coingeek.com/denmark-joins-eu-blockchain-alliance-will-use-ship-registry/>, Erişim: 09.06.2018.

Zuzkerman, Molly Jane (2018), Denmark Joins EU Blockchain Partnership, Plans to Implement Tech in Shipping, < https://cointelegraph.com/news/denmark-joins-eu-blockchain-partnership-plans-to-implement-tech-in-shipping>, Erişim: 09.06.2018.

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...