NATO Savunma Bakanları Brüksel’de Toplandı

0
63

NATO Savunma Bakanları Brüksel’de ki yeni karargahta Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı Savunma Bakanlığı Oturumu’na katıldı. Türkiye’yi, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin temsil edeceği toplantıya ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bakanların Brüksel Zirvesi’ne hazırlık çalışmaları yapacağını söyledi. Stoltenberg, bakanların NATO’nun Komuta Yapısında ki personel sayısına 1200 kişi daha ekleme hususunda karar almalarını beklediğini duyurdu.

Stoltenberg, “Atlantik odaklı Müşterek Kuvvet Komutanlığının merkezinin ABD’de Norfolk’ta olması ve Müşterek Destek ve Etkinleştirme Komutanlığının da Almanya’nın Ulm kentinde konuşlandırılmasına yönelik karar alınmasını bekliyoruz.” dedi. Belirsiz güvenlik ortamında göreve hazırlık süresinin önemine işaret eden Stoltenberg, “30 mekanize taburu, 30 hava muharip filo ve 30 muharip gemisini 30 gün veya daha az sürede göreve hazır olabilecek kapasitede tutabilecek NATO Hazırlık Girişimi konusunda da anlaşma sağlanmasını bekliyoruz.” bilgisini verdi.

Stoltenberg, savunma bakanlarının yük paylaşımı ve savunma harcamalarını da görüşeceklerini belirterek, “Tüm müttefikler savunma harcamalarında kesintiye gitmeyi durdurdu ve bütçeyi artırmaya başladı. Zirvede ülke harcamalarına dair 2018’in ilk verilerini açıklayacağım.” diye konuştu. Zirvede, İttifak’ın Irak’taki askeri eğitim misyonunu genişletmesinin gündemde olacağını kaydeden Stoltenberg, bunun yanı sıra, AB ile NATO arasındaki iş birliğinin değerlendirileceğini söyledi. Stoltenberg, toplantıda Afgan güçlerinin 2020 sonrasında finansal olarak desteklenmesinin de ele alınacağını ifade etti.

 

Sponsorlu

 

Gözde Nur MERAL

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Anonim (2018), NATO Savunma Bakanları Brüksel’e Toplandı, < https://www.sondakika.com/haber/haber-nato-savunma-bakanlari-bruksel-de-toplandi-10926243/ >, Erişim: 08.06.2018.

Anonim (2018), NATO Savunma Bakanları Brüksel’de toplandı, < http://www.iha.com.tr/haber-nato-savunma-bakanlari-brukselde-toplandi-728934/ >, Erişim: 08.06.2018.

                                                     

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here