Venezuela Seçime Gidiyor

Venezuelalılar, 20 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gidiyor. Seçimler başlangıçta Aralık ayı için planlanmıştı, daha sonra 22 Nisan’a daha sonra yeniden Mayıs 2018 tarihine ertelendi.

20 Mayıs’ta seçime gidecek ülkede aynı zamanda eyalet ve belediye meclis üyelerini seçmek için de oy kullanacak. Devlet başkanlığında yaklaşık 20 milyon vatandaşın oy kullanabileceği belirtiliyor.

Seçimlerde dört aday yarışıyor. Ancak Nicolas Maduro ve muhalefet adayı Henri Falcon öne çıkan adaylar.

Ana muhalefet koalisyonu (MUD) ise seçimleri boykot edeceğini açıkladı. Koalisyon seçimin “erken” olduğunu ve “uygun şartların” olmadığını belirtti. Ayrıca iki önemli muhalif Henrique Capriles ve Leopaldo Lopez, geçtiğimiz aylarda seçimlere aday olmaktan men edilmişti.

Dikkat edilmesi gereken durum ise ülke, yaygın gıda kıtlığı, para birimlerinin çöküşü ve durmak bilmeyen hiperenflasyonla başa çıktığı zamanda seçime gidiyor. Ayrıca Venezuela, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen, yetersiz yatırımlar, ABD’nin yaptırımları ve küresel petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle zor zamanlardan geçiyor.

Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği ve Venezuela’ya komşu ülkeler, Caracas’ın önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerini adil olmadığı gerekçesiyle kınadı. Ayrıca Donald Trump’ın da, Venezuela’ya uygulanan hali hazırda yaptırımlara ek yaptırımlar getireceği ön görülüyor.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...