Haftanın Öne Çıkanları

MİLYARDER JEFF BEZOS UZAYA ÇIKTI (20.07.2021)

Van Horn, Texas – JULY 20: Joe Raedle / Getty Images

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, kendine ait Blue Origins şirketinin New Shepard adlı roketiyle uzaya giden ikinci sivil oldu. Uzay turizminin kapısının aralandığı günde tüm dünya canlı yayınla bu ana kilitlendi.

Dünyanın en zengin iş insanı Jeff Bezos, uzaya uçuş gerçekleştirdi. Teksas’tan fırlatılan uzay aracında Bezos’a kardeşi Mark Bezos, 18 yaşındaki Oliver Deamen ve 82 yaşındaki eski pilot Mary Wallace Funk eşlik etti. Deamen uzay yolculuğu yapan en genç insan unvanını alırken Funk da uzaya giden en yaşlı kişi oldu.

Yaklaşık 18 metre uzunluğundaki New Shepard isimli kapsül 76 kilometrelik irtifada uzay aracının gövdesinden ayrıldı. Tamamen otonom bir mekanizmaya sahip New Shepard, 107 kilometrelik uzay yolculuğunu 11 dakikada tamamladı. Başarıyla yeryüzüne indi.

Mutluluğunu ekip arkadaşlarına sarılarak paylaşan Bezos “Bu hayatımın en güzel günü” dedi. Şirket gelecekteki uzay uçuşları için şimdiden yaklaşık 100 milyon dolar değerinde özel satış yaptı. Blue Origin şirketi uzaya bu yıl 2 yolcu uçuşu daha düzenlemeyi planlıyor.

Ünlü milyarder Briton Richard Branson ise 9 gün önce uzaya çıkan ilk sivil olmuştu. Virgin Galactic’s adlı roketiyle 86 kilometrelik uçuş gerçekleştiren Branson, Jeff Bezos’u Twitter’dan “Tebrikler!” mesajıyla kutladı.

Uçuş tarihi, Neil Armstrong and Edwin Buzz Aldrin’in 20 Temmuz 1969’da aya ilk bastıkları tarihin yıldönümü olarak belirlendi. New Shepard ise ismini 1961’de uzaya ilk çıkan Amerikan Alan Shepard’dan alıyor.

 

Kaynak: Reuters

 

DÜNYA SEL FELAKETİYLE BOĞUŞUYOR (21.07.2021)

Dünyanın çeşitli yerlerinde art arda sel felaketleri yaşandı. Ülkeler ciddi can ve mal kaybına uğradı. Uzmanlar ise küresel ısınma sürdükçe şiddetli sellerin devam edeceğini söyledi. 

Almanya’da son 200 yılın en büyük sel felaketi yaşandı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 170’i, yaralı sayısı ise 700’ü geçti. Kaybolan yüzlerce kişi için arama çalışmaları hala sürüyor. Sel sadece kara ve demir yollarında 2 milyar euroya yakın zarara yol açtı.

Felaketten etkilenen Belçika’da da 30’dan fazla kişi selde hayatını kaybetti. Ülkede ulusal yas ilan edildi, bayraklar yarıya indi.

Sadece Avrupa’da değil, Çin’de de yağış rekoru kırıldı. Son 60 yılın en yoğun yağışı yaşandı. Sokaklar göle döndü, metro istasyonlarını su bastı. 20’den fazla kişi yaşamını yitirdi. Yaklaşık 200 bin kişi de yerinden oldu. Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, Hagupit tayfunu nedeniyle alarm seviyesini sarıdan turuncuya yükseltti.

Yağışlardan Türkiye de etkilendi. Rize’de dere yatağına kurulan birçok ev sele kapıldı. Çay bahçeleri büyük zarar görürken 6 kişi hayatını kaybetti. Sel felaketi sonrası ağır hasarlı olduğu tespit edilen 294 binadan 66’sında oturanların tahliyesine karar verildi.

Dünyanın pek çok bölgesinde yaşanan yoğun yağışların küresel ısınmadan kaynaklandığı belirtiliyor. Aşırı sıcaklıklar sürdükçe sellerin şiddetinin de artacağı vurgulanıyor. Uzmanlar insanları olası sellere karşı korunmaya, dere yataklarına yerleşim yeri kurmamaya davet ediyor.

 

Kaynak: Euronews, Reuters, AA, Woodwell Climate Research Center

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...