Hindistan Seçimleri: Modi’nin Buruk Zaferi

Hindistan Seçimleri: Modi’nin Buruk Zaferi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, salı günü genel seçimlerde ittifakının zaferini ilan etti ve kendi gündemini ileriye taşımak için bir yetki aldığını belirtti. Ancak, partisi beklenenden daha güçlü bir muhalefetle karşılaştı ve ekonomik sicili ile kutuplaştırıcı politikalarına karşı tepki aldı.

Modi, partisinin genel merkezinde yaptığı konuşmada, “Bugünkü zafer, dünyanın en büyük demokrasisinin zaferidir” diyerek, Hintli seçmenlerin hem partisine hem de Ulusal Demokratik İttifak koalisyonuna “büyük güven” gösterdiğini ifade etti.

Hindistan Seçim Komisyonu’ndan alınan resmi sonuçlar, NDA’nın 286 sandalye kazandığını, bu sayının çoğunluk için gerekli olan 272 sandalyeden fazla olduğunu ancak beklenenden çok daha az olduğunu gösterdi.

Modi’nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP), 2014’te iktidara geldiğinden bu yana ilk kez tek başına çoğunluğu sağlayamadı ve 240 sandalye kazandı. Bu sayı, 2019 seçimlerinde kazandığı rekor 303 sandalyeden çok daha düşük. Bu durum, Modi’nin ezici bir zafer umutlarını suya düşürdü ve koalisyondaki diğer partilerin desteğine ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. Parti şimdi müttefiklerinin iyilikseverliğine ağır şekilde bağımlı olabilir. Bu, hem politika yapımında hem de hükümet oluşumunda kendilerine fayda sağlayacak tavizler talep edeceklerini beklemek anlamına geliyor. 

Dünyanın en büyük demokratik etkinliği olan ve altı hafta süren seçim maratonunda 640 milyondan fazla oy kullanıldı. BJP’nin desteğindeki beklenmedik düşüş karşısında, muhalifler de kendi türlerinden bir zafer kazandıklarını iddia ettiler. Ana muhalefet partisi Kongre, seçimin Modi için “ahlaki ve siyasi bir kayıp” olduğunu söyledi.

Kongre Partisi Başkanı Mallikarjun Kharge, “Bu, halkın zaferi ve demokrasinin galibiyetidir” dedi.

Modi, bu aksiliğe rağmen, Hindistan ekonomisini dünyadaki beşinci sıradan üçüncü sıraya yükseltme ve kendi gündemini ilerletme vaadini yerine getireceğini taahhüt etti. Savunma üretimini ilerleteceğini, gençler için işleri artıracağını, ihracatı yükselteceğini ve çiftçilere yardımcı olacağını söyledi.

Modi’nin zaferi, Hindistan’ın ilk başbakanı Jawaharlal Nehru’dan sonra bir Hint liderinin üçüncü dönem için iktidarda kalmasıyla yalnızca ikinci kez gerçekleşti. Modi iktidara gelmeden önce, Hindistan 30 yıl boyunca koalisyon hükümetleriyle yönetilmişti.

Modi’nin 10 yıllık iktidarında, Hindistan’ın siyasi manzarasını değiştirdiği ve Hindu milliyetçiliğini, bir zamanlar Hindistan’da marjinal bir ideoloji olan, ana akıma taşıdığı, ancak ülkeyi derinlemesine böldüğü ifade ediliyor. Destekçileri onu kendi kendine yetişmiş, güçlü bir lider olarak görürken, eleştirmenleri ve muhalifleri onun Hindu öncelikli politikalarının hoşgörüsüzlüğü beslediğini söylüyor.

Lucknow kentinde yaşayan ve sadece bir isim kullanan Payal için seçim ekonomiye ve Hindistan’daki geniş yoksul nüfusa odaklanmıştı. “İnsanlar acı çekiyor, iş yok, insanlar öyle bir durumda ki çocukları yolda çay yapıp satmak zorunda kalıyorlar” dedi. “Bu bizim için büyük bir mesele. Şimdi uyanmazsak, ne zaman uyanacağız?”

Muhalefet lideri Rahul Gandhi, seçim sonuçlarını halktan bir mesaj olarak gördüğünü belirtti. “Bu ülkenin en yoksulları Hindistan Anayasasını savundu” dedi.

Modi’nin popülaritesi, ilk iki döneminde partisinin popülaritesini aştı ve parlamento seçimlerini daha çok başkanlık tarzı bir kampanyaya dönüştürdü. BJP, liderin markasına dayanarak seçim kampanyasını yürüttü.

Modi’nin yönetimi altında, eleştirmenler Hindistan demokrasisinin artan baskı altına girdiğini, siyasi rakipleri bastırmak, bağımsız medyayı sıkıştırmak ve muhalefeti ezmek için sert yöntemlerin kullanıldığını söylüyor. Hükümet bu suçlamaları reddediyor ve demokrasinin geliştiğini iddia ediyor.

Modi, seçim kampanyasının başında ekonomik ve refah başarılarını vurgulayarak, “Modi’nin garantileri” üzerine odaklandı. Ancak, kampanya giderek şiddetlendi ve Modi, nüfusun %14’ünü oluşturan Müslümanları hedef alan kutuplaştırıcı söylemlerini artırdı. Bu taktik, çekirdek Hindu çoğunluğu seçmenlerini enerjilendirmek için görüldü.

Muhalefet ittifakı INDIA, Modi’yi Hindu milliyetçisi politikaları üzerinden eleştirdi ve işsizlik, enflasyon ve eşitsizlik konularında kampanya yürüttü. Bu konuların yankı bulduğunu ve oy kaybına neden olduğunu belirtti.

Hindistan Seçimleri Hindistan Seçimleri Hindistan Seçimleri Hindistan Seçimleri Hindistan Seçimleri Hindistan Seçimleri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...