Hırvatistan AB Üyeliği İçin İmzayı Attı

Hırvatistan hükümeti, Avrupa Birliği’ne üye olmanın son adımını oluşturan Katılım Anlaşması’nı imzaladı.

Brüksel’de düzenlenen imza törenine, Euro bölgesindeki mali krizi görüşen AB liderleri de katıldı.

İmzaları ülkenin Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç ile Başbakan Jadranka Kosor attı. Böylece 4 milyon 300 bin nüfuslu Hırvatistan, 2013 ortalarında Avrupa Birliği’nin 28. üyesi olacak.

Yugoslavya’nın parçalanması sürecinde 1991’de bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan, üyelik müzakerelerine Türkiye ile aynı anda, 3 Ekim 2005’te başlamıştı.

Zagreb yönetimi, 35 müzakere başlığını gerekli değişiklikleri yaparak büyük bir hızla kapattı. Türkiye ise o zamandan bu yana sadece bir başlığı kapatabildi, 7 başlık üzerinde ise çalışmalar devam ediyor.

Hırvatistan’da yargı reformu konusundaki endişelerin de giderilmesi ile, Haziran ayında müzakerelerin son dört başlığının da kapatılacağı duyurulmuştu.

Parlamento’nun da buna onay vermesi ardından, imza töreni için 9 Aralık tarihi verildi. Brüksel’deki törende konuşan AB Başkanı Herman Van Rompuy, birliğin Balkanların geri kalanını da kucak açmaya kararlı olduğunu kaydetti.

Rompuy, “Hırvatistan’ın başarısı sıkı çalışma, sebat, siyasi cesaret ve kararlılıkla AB üyeliğinin ulaşılabilir bir hedef olduğunu gösteriyor. Hırvatistan Batı Balkanlar’ın geleceğinin Avrupa Birliği’nde yattığını somut şekilde gösteren bir örnek” diye konuştu.

Anlaşma Hırvatistan’ın 2003’teki üyelik başvurusundan bu yana sürdürdüğü çabaların meyvesi niteliğinde, ancak Avrupa’nın mali kriz gölgesindeki tartışmaları, Hırvatların üyelik konusundaki hevesini de söndürüyor.

Hırvatistan’ın üyeliğinin Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin meclislerinden onay alması ardından, sürecin 1 Temmuz 2013’te tamamlanması hedefleniyor.

Sırbistan Bekleyecek

Hırvatistan böylece Slovenya’dan sonra birliğe katılan ikinci eski Yugoslav cumhuriyeti oluyor. Karadağ ve Makedonya üye ülke statüsünde hazırlıklarını sürdürürken, Sırbistan’ın adaylık süreci ise aksıyor.

Bosnalı Sırpların askeri lideri Ratko Mladiç’in yakalanması ardından ülkenin gelecek yıl müzakerelere başlayabileceği, aday statüsünün ise bu zirvede verilebileceği düşünülüyordu.

Ancak hazırlanan taslak sonuç bildirgesine göre AB liderleri ülkeye aday statüsü verilmesi konusundaki kararı gelecek Mart ayına bırakıyor.

Belgede Sırbistan’ın reform programından övgüyle söz ediliyor. Ancak özellikle 2008’de tek taraflı olarak Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova ile ilişkiler konusunda daha fazla ilerleme sağlanması isteniyor.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...