İsrail’in Türkiye Endişesi

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi’nin 4 yıllık görev süresini yakında tamamlamasının beklendiği, İsrail’in İse, Türkiye’ye atanacak yeni büyükelçinin reddedilmesi korkusunu taşıdığı belirtildi.

Ynet haber sitesi, Levi’nin süresinin 3 ay sonra dolacağını belirterek, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın, yeni büyükelçinin kabul edilmeyeceği ihtimaline karşı son bir kaç aydır Büyükelçi Levi’yi Ankara’daki görev süresinin uzatılması için iknaya çalışarak bu sorunu çözmeye çalıştığını, ancak büyükelçinin emekli olacağının beklendiğini yazdı. İsrail Dışişleri’nin bir yetkilisi, geçen Ekim ayında, Gabi Levi’nin yerine yeni bir büyükelçi arayışına giren İsrail Dışişleri’nin, politik gerekçelerle iki hafta sonra bundan vazgeçtiğini belirtti.

Diplomatik teamüllere göre, yeni bir temsilcinin atanmasının, görevde bulunacağı ülkeden onay almasına bağlı olduğu hatırlatılan haberde, İsrail yetkililerinin, kim olduğuna bakmaksızın, yeni büyükelçinin atamasına Türkiye’nin onay vermemesinden korktukları kaydedildi. Bu nedenle, Levi’nin yerini alacak kişinin de henüz belirlenmediği ifade edildi. Türkiye’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin de geçen Mayıs ayındaki Gazze filosu baskınından bu yana büyükelçisiz bulunduğu hatırlatılan haberde, İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’ne de yeni büyükelçi atanmayacak olursa, yerine büyükelçilikteki temsilcinin bakacağı, bunun da ikili diplomatik ilişkilerin düzeyinin düşürülmesine neden olacağı kaydedildi.

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...