Kolombiya Yüksek Mahkemesi’nden Hükümete, Ormansızlaşmaya Son Verme Emri

Kolombiya Yüksek Mahkemesi, Kolombiya Hükümeti’ne Amazon yağmur ormanlaeını korumak ve ormansızlaşmayı önlemek için acil eylemde bulunması gerektiğini söyleyerek, çevreci örgütlerin de ormanları koruma ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeleri gereken tarihi bir an olduğunu ifade etti.
Mahkeme, yaklaşık İngiltere ve Almanya büyüklüğünde bir yağmur ormanını içinde bulunduran Kolombiya’nın Amazon Bölgesi’nde ki ormansızlaşma oranlarının 2015’ten 2016’ya kadar %44 oranında arttığını söyledi. Mahkeme ayrıca, “Çok sayıda uluslararası taahhütlere rağmen, Kolombiya Devleti’nin Amazon’da ki ormanların yok edilmesi sorununu yeterince çözmedi açık ve net.” dedi.

Karar, 25 genç davacının ocak ayında hükümete karşı, sağlıklı bir çevreye sahip olma haklarını koruma talebiyle açtıkları davanın ardından geldi.
Mahkeme, ormansızlaşmanın ekosistemleri etkileyen ve dönüştüren ve su kaynaklarını etkileyecek sera etkisi yaratarak ayrıca atmosfere karbon gazı salınımına yol açacağı gerekçelerini sundu. Davacılar ise, 2020 yılına kadar ormansızlaşmayı tamamen durdurmak için halkın “nesiller arası bir plan” oluşturmasını talep ettiler. Mahkeme buna istinaden davacılarla anlaşarak, Çevre ve Tarım Bakanlığı’na “Kolombiya Amazonu’nun yaşamı için nesiller arası bir anlaşma” yaratması hükmünü verdi.

Davacıların davasını destekleyen Bogota merkezli bir grup olan Dejusticia, kararın ve bu türden bir yargılamanın iklim değişikliğiyle ilgili davaları açısından tarihsel önemine dikkat çekti. Bu türden bir yargılama Latin Amerika’da ilk kez olumlu bir şekilde yönetiliyor.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

48,093BeğenenlerBeğen
6,298TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...