Kolombiya Yüksek Mahkemesi’nden Hükümete, Ormansızlaşmaya Son Verme Emri

Kolombiya Yüksek Mahkemesi, Kolombiya Hükümeti’ne Amazon yağmur ormanlaeını korumak ve ormansızlaşmayı önlemek için acil eylemde bulunması gerektiğini söyleyerek, çevreci örgütlerin de ormanları koruma ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeleri gereken tarihi bir an olduğunu ifade etti.
Mahkeme, yaklaşık İngiltere ve Almanya büyüklüğünde bir yağmur ormanını içinde bulunduran Kolombiya’nın Amazon Bölgesi’nde ki ormansızlaşma oranlarının 2015’ten 2016’ya kadar %44 oranında arttığını söyledi. Mahkeme ayrıca, “Çok sayıda uluslararası taahhütlere rağmen, Kolombiya Devleti’nin Amazon’da ki ormanların yok edilmesi sorununu yeterince çözmedi açık ve net.” dedi.

Karar, 25 genç davacının ocak ayında hükümete karşı, sağlıklı bir çevreye sahip olma haklarını koruma talebiyle açtıkları davanın ardından geldi.
Mahkeme, ormansızlaşmanın ekosistemleri etkileyen ve dönüştüren ve su kaynaklarını etkileyecek sera etkisi yaratarak ayrıca atmosfere karbon gazı salınımına yol açacağı gerekçelerini sundu. Davacılar ise, 2020 yılına kadar ormansızlaşmayı tamamen durdurmak için halkın “nesiller arası bir plan” oluşturmasını talep ettiler. Mahkeme buna istinaden davacılarla anlaşarak, Çevre ve Tarım Bakanlığı’na “Kolombiya Amazonu’nun yaşamı için nesiller arası bir anlaşma” yaratması hükmünü verdi.

Davacıların davasını destekleyen Bogota merkezli bir grup olan Dejusticia, kararın ve bu türden bir yargılamanın iklim değişikliğiyle ilgili davaları açısından tarihsel önemine dikkat çekti. Bu türden bir yargılama Latin Amerika’da ilk kez olumlu bir şekilde yönetiliyor.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...