Venezuela, Rusya’dan Oto Parçaları Satın Almak için Petro Kullanacak

Venezuela’nın petrol destekli kripto parası Petro, Rusya’dan destek aldı. Venezuela Hükümeti, Petro ile Rus otomobil parçaları satın almak niyetinde. Her iki ülkeden bakanlar, Caracas’ta üst düzey toplantı sırasında ikili ticarette Petro kullanımını tartıştılar.

İkili; hükümetler arası komisyon, enerji, inşaat ve ordu gibi alanlarda ortak projeleri tartıştı.
Pazartesi günü, Venezuela Ticaret Bakanı Jose Vielma Mora yaptığı açıklamada, en çok bilinen Rus kamyon şirketi KAMAZ ile anlaşma aşamasında olduklarını ve otomotiv parça ve bileşenlerinin, lastiklerin ve akülerin alımlarının yanı sıra bu araçların montajı ve ödemelerin Petro ile gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.
Ayrıca bakan, Rusya’nın, otomotiv parçalarını ihraç etmenin yanı sıra Venezuela’dan; çelik, alüminyum, kahve ve kakao da dahil olmak üzere çeşitli malların ithalatına ilgi duyduğunu da sözlerine ekledi.

Venezuela ve Rusya, ikili ticaret hacmini bu yıl yüzde 30 oranında artırmak istiyor. İki taraf, enerji şirketleri Rosneft ve Petroleos de Venezuela arasındaki ittifak da dahil olmak üzere diğer stratejik projeleri tartıştılar.
Bilindiği üzere Maduro Yönetimi, şubat ayında Petro’yu kullanıma sunmuştu. Ayrıca, 23 Mart’dan itibaren Petro, Rus Rublesi, Çin Yuanı, Türk Lirası, euro ve bitcoin gibi para birimleri ile satın alınabilir.

 

Eralp Cemal PASİN

O-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.