Venezuela, Rusya’dan Oto Parçaları Satın Almak için Petro Kullanacak

0
106

Venezuela’nın petrol destekli kripto parası Petro, Rusya’dan destek aldı. Venezuela Hükümeti, Petro ile Rus otomobil parçaları satın almak niyetinde. Her iki ülkeden bakanlar, Caracas’ta üst düzey toplantı sırasında ikili ticarette Petro kullanımını tartıştılar.

İkili; hükümetler arası komisyon, enerji, inşaat ve ordu gibi alanlarda ortak projeleri tartıştı.
Pazartesi günü, Venezuela Ticaret Bakanı Jose Vielma Mora yaptığı açıklamada, en çok bilinen Rus kamyon şirketi KAMAZ ile anlaşma aşamasında olduklarını ve otomotiv parça ve bileşenlerinin, lastiklerin ve akülerin alımlarının yanı sıra bu araçların montajı ve ödemelerin Petro ile gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.
Ayrıca bakan, Rusya’nın, otomotiv parçalarını ihraç etmenin yanı sıra Venezuela’dan; çelik, alüminyum, kahve ve kakao da dahil olmak üzere çeşitli malların ithalatına ilgi duyduğunu da sözlerine ekledi.

Venezuela ve Rusya, ikili ticaret hacmini bu yıl yüzde 30 oranında artırmak istiyor. İki taraf, enerji şirketleri Rosneft ve Petroleos de Venezuela arasındaki ittifak da dahil olmak üzere diğer stratejik projeleri tartıştılar.
Bilindiği üzere Maduro Yönetimi, şubat ayında Petro’yu kullanıma sunmuştu. Ayrıca, 23 Mart’dan itibaren Petro, Rus Rublesi, Çin Yuanı, Türk Lirası, euro ve bitcoin gibi para birimleri ile satın alınabilir.

 

Sponsorlu

Eralp Cemal PASİN

O-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here