Rusya, Arjanti’nin Kayıp Denizaltısını Aramak için Verdiği Desteği Çekti

0
127

Yaklaşık 4,5 ay önce 15 Kasım 2017’de Güney Atlantik’te kaybolan Arjantin askeri denizaltısını arama çalışmalarına Rusya’dan da destek gelmişti. Rusya, içinde 44 mürettebat bulunan “ARA San Juan” adlı denizaltı için arama çalışmalarına verdiği desteği durduğunu açıkladı.
Arjantinli Donanma Sözcüsü Enrique Balbi, salı günü geç saatlerde Associated Press’e Rusya’nın yaptığı iş birliğinin sona erdiğini doğruladı. Rusya, 4 bin kilometrekarelik bir alanda çalışmalara devam ediyordu.
Yaklaşık 17 ülke, toplam 28 gemi, 9 uçak ve 4 bin personel ile arama çalışmalarına destek verdi, fakat hiçbir sonuç alınamadı. İçlerinde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerinde bulunduğu birçok ülke arama çalışmalarından ayrılmıştı ve geriye sadece Rusya kalmıştı. Böylece son olan olayla Arjantin arama çalışmasında tek başına kaldı.

Merkezi Viyana’da bulunan Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Örgütü (CTBTO), denizaltının üsle en son bağlantı kurduğu bölge yakınında büyük bir patlama duyulduğu bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı. Dünya genelinde nükleer denemeleri takip edebilmek için dinleme istasyonlarına sahip olan örgütün, denizaltının kaybedildiği noktadan yaklaşık 30 deniz mili uzaklıkta “hidroakustik anomali” tespit ettiği de verdiği bilgiler arasındaydı.
Arjantin Donanması’ndan gelen açıklama ise, sesin denizaltından gelmiş olabileceği yönünde olmuştu.
Diğer taraftan ise, mürettebatın aileleri arama çalışmalarına devam edilmesi yönünde baskılarını sürdürüyor.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sponsorlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here