Sırbistan Cumhurbaşkanı Donmuş İhtilafa Karşı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ‘Kosova meselesinin çözümü, Sırbistan için Avrupa Birliği yolunda bir fırsat mı, tehdit mi?’ konulu bir toplantıya katıldı. Vucic, toplantıda konuyla ilgili düşüncelerini ve fikirlerini sundu. Vucic, ‘’Sırbistan’da nüfusun çoğunluğu, Kosova ile ilişkilerin donmuş ihtilaf (frozen conflict) şeklinde olması gerektiğini savunuyor. Her ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olsa da, ben bu seçeneğe karşıyım, zira bu bizi diğerlerinden daha zor bir duruma sokar.’’ dedi. Vucic, Kosova ile Sırbistan arasında ki diyaloğun çok önemli olduğundan bahsetti. Ayrıca, bu diyaloğu sürdürmek, iki ülke arasındaki sorunlara cevap bulmak için çok çalıştıklarından bahsetti. Kosova konusunda gerekli olan şeyin sorunları görmezden gelmek olmadığını, bu sorunlara çözümler üretmek ve süreci devam ettirmek olduğunu belirtti. Vucic, ‘’Diyaloğa katılanların büyük kısmı donmuş ihtilaf ve bekleme yanlısıydı. Ben bu çözüme karşıyım, ancak bu Sırbistan’ı sevmediğim veya olup biteni anlamadığım anlamına gelmez.’’ dedi.

Vucic, AB Arabuluculuğunda devam eden diyalog sürecinin devam edeceğini ve kriterler yerine getirildikçe, sürecin devam edeceğini söyledi. ‘’Anlaştığımız maddelerin kaçının yerine getirilip getirilmediğini kâğıt üzerinde göreceğimiz günü bekliyoruz. Onlar yerine getirilince biz de anlaşmanın devamı için hazır hale geleceğiz.’’ dedi.

26 Mart’ta Sırbistan Hükümeti’nin  Kosova Daire Direktörü Marko Djuric’in, Kosova’da tutuklanmasıyla iki ülke arasındaki ilişkiler bir hayli gerilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı
Vucic’in bu açıklamalarına bakılırsa, bu krizi en hafif ve doğru şekilde atlatmaya, barış sürecini korumaya çalışıyorlar. Vucic’in donmuş ihtilafa sıcak bakmadığını ve gerekenin bu olmadığını açıklaması da çok anlamlı. Vucic bu açıklamasıyla bir çözüm için kararlı olduklarını ve diyaloğa devam edileceğini anlatmış oluyor.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...