Sırbistan Cumhurbaşkanı Donmuş İhtilafa Karşı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ‘Kosova meselesinin çözümü, Sırbistan için Avrupa Birliği yolunda bir fırsat mı, tehdit mi?’ konulu bir toplantıya katıldı. Vucic, toplantıda konuyla ilgili düşüncelerini ve fikirlerini sundu. Vucic, ‘’Sırbistan’da nüfusun çoğunluğu, Kosova ile ilişkilerin donmuş ihtilaf (frozen conflict) şeklinde olması gerektiğini savunuyor. Her ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olsa da, ben bu seçeneğe karşıyım, zira bu bizi diğerlerinden daha zor bir duruma sokar.’’ dedi. Vucic, Kosova ile Sırbistan arasında ki diyaloğun çok önemli olduğundan bahsetti. Ayrıca, bu diyaloğu sürdürmek, iki ülke arasındaki sorunlara cevap bulmak için çok çalıştıklarından bahsetti. Kosova konusunda gerekli olan şeyin sorunları görmezden gelmek olmadığını, bu sorunlara çözümler üretmek ve süreci devam ettirmek olduğunu belirtti. Vucic, ‘’Diyaloğa katılanların büyük kısmı donmuş ihtilaf ve bekleme yanlısıydı. Ben bu çözüme karşıyım, ancak bu Sırbistan’ı sevmediğim veya olup biteni anlamadığım anlamına gelmez.’’ dedi.

Vucic, AB Arabuluculuğunda devam eden diyalog sürecinin devam edeceğini ve kriterler yerine getirildikçe, sürecin devam edeceğini söyledi. ‘’Anlaştığımız maddelerin kaçının yerine getirilip getirilmediğini kâğıt üzerinde göreceğimiz günü bekliyoruz. Onlar yerine getirilince biz de anlaşmanın devamı için hazır hale geleceğiz.’’ dedi.

26 Mart’ta Sırbistan Hükümeti’nin  Kosova Daire Direktörü Marko Djuric’in, Kosova’da tutuklanmasıyla iki ülke arasındaki ilişkiler bir hayli gerilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı
Vucic’in bu açıklamalarına bakılırsa, bu krizi en hafif ve doğru şekilde atlatmaya, barış sürecini korumaya çalışıyorlar. Vucic’in donmuş ihtilafa sıcak bakmadığını ve gerekenin bu olmadığını açıklaması da çok anlamlı. Vucic bu açıklamasıyla bir çözüm için kararlı olduklarını ve diyaloğa devam edileceğini anlatmış oluyor.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.