Makedonya, Rus Diplomatı Sınır Dışı Ediyor

0
80

Makedonya Dışişleri Bakanı, Üsküp’ün isimsiz bir Rus diplomatı ihlal etme kararının gizli bilgiler edinmeye çalışmasına ve İngiltere ile dayanışma eylemine dayandığını açıkladı.
4 Mart’ta İngiltere’de eski Ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya Skripal’ın zehirlenmesinden sonra Rus diplomatlarını sınır dışı etme kararı alan İngiltere’yi birçok Avrupa Birliği ülkesi ve ABD takip etmişti. Bu olaydan sonra, İngiltere, artık Rusya’nın yaptıklarını görmezden gelmeyeceklerini açıklamıştı. Bu olayı takiben Makedonya’da, iç güvenlik nedenleri ve İngiltere ile dayanışma eylemleri kapsamında adı açıklanmayan Rus diplomatın sınır dışı edildiğini açıkladı. Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, kararın dikkatli bir müzakere ve analizden sonra yapıldığını söyledi. Kararın alınmasında ilk nedenin uluslararası olarak müttefiklerimizin istediği dayanışma ile gerçekleştiğini söyledi. Diğer nedenin ise, diplomatın gizli bilgi almaya çalışarak iç güvenliklerini tehlikeye attığı yönünde olduğunu açıkladı.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ise, olayın gerçekleri konusunda ikna olmadığını, sürgün etme kararının aceleye getirildiğini açıklayarak, Makedonya’nın stratejik çıkarlarına zarar verebilecek hızla kararlardan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Balkan ülkeleri de İngiltere’nin almış olduğu bu kararı müttefiklerimiz ile dayanışma eylemi kapsamında takip edeceklerine dair açıklamalarda bulundular. Karadağ, hükümetin ne karar vereceğinin tam kesin olmadığını, ancak AB politikasını takip etmek ve NATO üyeleri ile dayanışma içerisinden olmak zorundadır açıklamasında bulundu.
Bulgaristan ise, şu an için bir sınır dışı kararı almadığını belirtti. Bosna Dışişleri Bakanı İgor Crnadak ise diplomatlara sınır dışı edilme gibi faaliyetlerde bulunmayacaklarını açıkladılar.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here