Makedonya, Rus Diplomatı Sınır Dışı Ediyor

Makedonya Dışişleri Bakanı, Üsküp’ün isimsiz bir Rus diplomatı ihlal etme kararının gizli bilgiler edinmeye çalışmasına ve İngiltere ile dayanışma eylemine dayandığını açıkladı.
4 Mart’ta İngiltere’de eski Ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya Skripal’ın zehirlenmesinden sonra Rus diplomatlarını sınır dışı etme kararı alan İngiltere’yi birçok Avrupa Birliği ülkesi ve ABD takip etmişti. Bu olaydan sonra, İngiltere, artık Rusya’nın yaptıklarını görmezden gelmeyeceklerini açıklamıştı. Bu olayı takiben Makedonya’da, iç güvenlik nedenleri ve İngiltere ile dayanışma eylemleri kapsamında adı açıklanmayan Rus diplomatın sınır dışı edildiğini açıkladı. Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, kararın dikkatli bir müzakere ve analizden sonra yapıldığını söyledi. Kararın alınmasında ilk nedenin uluslararası olarak müttefiklerimizin istediği dayanışma ile gerçekleştiğini söyledi. Diğer nedenin ise, diplomatın gizli bilgi almaya çalışarak iç güvenliklerini tehlikeye attığı yönünde olduğunu açıkladı.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ise, olayın gerçekleri konusunda ikna olmadığını, sürgün etme kararının aceleye getirildiğini açıklayarak, Makedonya’nın stratejik çıkarlarına zarar verebilecek hızla kararlardan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Balkan ülkeleri de İngiltere’nin almış olduğu bu kararı müttefiklerimiz ile dayanışma eylemi kapsamında takip edeceklerine dair açıklamalarda bulundular. Karadağ, hükümetin ne karar vereceğinin tam kesin olmadığını, ancak AB politikasını takip etmek ve NATO üyeleri ile dayanışma içerisinden olmak zorundadır açıklamasında bulundu.
Bulgaristan ise, şu an için bir sınır dışı kararı almadığını belirtti. Bosna Dışişleri Bakanı İgor Crnadak ise diplomatlara sınır dışı edilme gibi faaliyetlerde bulunmayacaklarını açıkladılar.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...