Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile BM Arasında Kriz

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, BM tarafından İtalya’da düzenlenecek ‘Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde çatışmalardan doğan insanlık krizine çözüm yolları’ başlığı ile yapılacak toplantıya katılmayacağını açıkladı.

BM tarafından 13 Nisan’da İtalya’da düzenlenecek bağışçılar toplantısına BM ile arasında yaşanan krizden dolayı katılmama kararı alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, hiçbir temsilcinin Cenevre’de ki toplantıda hazır bulunmayacağını bildirdi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leonard She Okitundu, ülkelerinde yaşanan krizin üstesinden geleceklerini ve çatışmalardan zarar gören vatandaşlarına ülke kaynakları ile destek olacaklarını belirtti. Cenevre’de yapılacak olan toplantıda toplanması hedeflenen 1,6 milyar doları abartılı bulduklarını belirten Okitundu, Devlet Başkanı Joseph Kabila yönetimindeki hükümetin krizden etkilenenlere yardımcı olmak amacıyla 18 ayda 100 milyon dolar harcama yapacağını ifade etti.

İki kabile arasında üç haftadır devam eden çatışmalar sonucunda 60 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin doğusu da yaklaşık 20 yıldır doğal kaynakların kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve etnik grupların çatışmalarına sahne oluyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Şubat 2017’de KDC’de devam eden şiddet olayları hakkında rapor hazırlamış, olayların “olağanüstü boyutlarda insani felakete yol açacağı” uyarısında bulunmuştu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti yönetimi, raporun gerçekleri yansıtmadığını ve ülkedeki krizin kritik düzeyde olmadığını savunarak BM’nin gerçekleri manipüle ettiğini iddia etmişti.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...