Ruanda Soykırımının Önemli Aktörlerinden Manier Yakalandı

1994 yılında gerçekleşen Ruanda Soykırımında üst düzey yöneticiler dahil birçok kişinin katledilmesine sebep olan Philippe Manier, Kamerun’da yakalandı.

Philippe Manier, Kamerun’un Başkenti Yaounde’de bir yolculuk hazırlığında iken Kamerun güvenlik güçlerinin yaptığı operasyon ile yakalandı. Katliamdan 24 sene sonra yakalanan Manier hakkında Fransız Mahkemeleri tarafından 3 yıl önce katliamın önemli aktörü suçlaması ile yakalama kararı çıkartılmıştı. Manier’in Fransa’ya iade edilmesi bekleniyor.

Soykırımdan sağ kurtulanların, soykırımın sorumlularının yargılanması için Fransa’ya yaptığı başvurular uzun bir süre reddedildi. 2014 yılında katliamın sorumluları ile ilgili ilk duruşma gerçekleşti ve sorumluların bir kısmı hakim karşısına çıktı. Manier hakkında Paris Sulh Hakimliği 2015 yılında, üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere birçok kişinin ölümüne neden olmaktan, uluslararası yakalama kararı çıkartmıştı.

Philippe Manier, Ruanda’nın Nyanza kentinde polis şefi yardımcılığı yapmaktaydı. Soykırımdan sonra Fransa’ya kaçan Manier, Fransız vatandaşlığı alarak Renn şehrine yerleşmiş ve uzun süre orada yaşamıştı. Hakkında çıkartılan yakalama kararı sonrası Fransa’dan ayrıldı.

Ruanda’da 1994 yılında Hutular tarafından Tutsilere karşı soykırım gerçekleştirilmiştir. Dünya’nın gözleri önünde gerçekleşen soykırım 100 gün sürmüş ve 800.000 kişi hayatını kaybetmişti.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...