Ruanda Soykırımının Önemli Aktörlerinden Manier Yakalandı

1994 yılında gerçekleşen Ruanda Soykırımında üst düzey yöneticiler dahil birçok kişinin katledilmesine sebep olan Philippe Manier, Kamerun’da yakalandı.

Philippe Manier, Kamerun’un Başkenti Yaounde’de bir yolculuk hazırlığında iken Kamerun güvenlik güçlerinin yaptığı operasyon ile yakalandı. Katliamdan 24 sene sonra yakalanan Manier hakkında Fransız Mahkemeleri tarafından 3 yıl önce katliamın önemli aktörü suçlaması ile yakalama kararı çıkartılmıştı. Manier’in Fransa’ya iade edilmesi bekleniyor.

Soykırımdan sağ kurtulanların, soykırımın sorumlularının yargılanması için Fransa’ya yaptığı başvurular uzun bir süre reddedildi. 2014 yılında katliamın sorumluları ile ilgili ilk duruşma gerçekleşti ve sorumluların bir kısmı hakim karşısına çıktı. Manier hakkında Paris Sulh Hakimliği 2015 yılında, üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere birçok kişinin ölümüne neden olmaktan, uluslararası yakalama kararı çıkartmıştı.

Philippe Manier, Ruanda’nın Nyanza kentinde polis şefi yardımcılığı yapmaktaydı. Soykırımdan sonra Fransa’ya kaçan Manier, Fransız vatandaşlığı alarak Renn şehrine yerleşmiş ve uzun süre orada yaşamıştı. Hakkında çıkartılan yakalama kararı sonrası Fransa’dan ayrıldı.

Ruanda’da 1994 yılında Hutular tarafından Tutsilere karşı soykırım gerçekleştirilmiştir. Dünya’nın gözleri önünde gerçekleşen soykırım 100 gün sürmüş ve 800.000 kişi hayatını kaybetmişti.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...