Kosta Rika ve Filistin Tarihi İşbirliği Anlaşması İmzaladı

 Kosta Rika’nın yasama organı, teknik, ekonomik , bilimsel ve kültürel işbirliği faaliyetlerini destekleyen, Filistin ile işbirliği anlaşması için yapılan ikinci ve son tartışmada onayladı. (Orijinal sözleşme 2013’te imzalanmıştı ancak yasama organında bazı yasal engeller vardı.)

Lehine 29 oy ile kabul edilen anlaşmanın içeriğinde tedbirler, ortak araştırma ve geliştirme programları, staj programları ve seminer ve konferanslar sosyal konular, sağlık, kültür, turizm, tarım, bilim ve teknoloji, hükümet politikaları ve programları, teknik ve mali imkânlar bulunmakta. Anlaşmayı destekleyenler arasında bu içeriği vurgulayan politika uzmanları ve araştırmacılar da var.

 Anlaşmaya destek vermeyenler arasındaki Ulusal Kurtuluş Ordusu Partisi (PLN) Yasama Meclisi üyesi Sandra Piszk, Filistin ile yapılacak sözleşmenin Costa Rica’ya hiçbir fayda sağlanamayacağını ve Filistin’e hakim olan terörist örgütlenmeyi meşrulaştırmak için bir bahane olabileceğini ulusal basında açıkladı.

 Ülkede anlaşmaya karşı farklı seslerin yükselmesinin sebepleri düşünüldüğünde Filistin ve İsrail arasındaki sorunun ABD ve Latin Amerika’da fikirleri etkilediği görülmektedir. Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) ABD, İsrail, Japonya, Kanada ve Avustralya tarafından bir terörist örgüt ilan edildiği düşünüldüğünde durum netleşmektedir.

 Filistin’deki sınır karışıklıkları, Gazze ve Batı Şeria gibi tartışmalı olması sebebiyle anlaşmanın kapsadığı bölge net olarak belirtilmemiştir.

Yıldız Karataş – LATAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...