Kosta Rika ve Filistin Tarihi İşbirliği Anlaşması İmzaladı

 Kosta Rika’nın yasama organı, teknik, ekonomik , bilimsel ve kültürel işbirliği faaliyetlerini destekleyen, Filistin ile işbirliği anlaşması için yapılan ikinci ve son tartışmada onayladı. (Orijinal sözleşme 2013’te imzalanmıştı ancak yasama organında bazı yasal engeller vardı.)

Lehine 29 oy ile kabul edilen anlaşmanın içeriğinde tedbirler, ortak araştırma ve geliştirme programları, staj programları ve seminer ve konferanslar sosyal konular, sağlık, kültür, turizm, tarım, bilim ve teknoloji, hükümet politikaları ve programları, teknik ve mali imkânlar bulunmakta. Anlaşmayı destekleyenler arasında bu içeriği vurgulayan politika uzmanları ve araştırmacılar da var.

 Anlaşmaya destek vermeyenler arasındaki Ulusal Kurtuluş Ordusu Partisi (PLN) Yasama Meclisi üyesi Sandra Piszk, Filistin ile yapılacak sözleşmenin Costa Rica’ya hiçbir fayda sağlanamayacağını ve Filistin’e hakim olan terörist örgütlenmeyi meşrulaştırmak için bir bahane olabileceğini ulusal basında açıkladı.

 Ülkede anlaşmaya karşı farklı seslerin yükselmesinin sebepleri düşünüldüğünde Filistin ve İsrail arasındaki sorunun ABD ve Latin Amerika’da fikirleri etkilediği görülmektedir. Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) ABD, İsrail, Japonya, Kanada ve Avustralya tarafından bir terörist örgüt ilan edildiği düşünüldüğünde durum netleşmektedir.

 Filistin’deki sınır karışıklıkları, Gazze ve Batı Şeria gibi tartışmalı olması sebebiyle anlaşmanın kapsadığı bölge net olarak belirtilmemiştir.

Yıldız Karataş – LATAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...