Libya’da Türkiye Konsolosluğuna Saldırı

Bingazi’den gelen haberlere göre, 17 Şubat Devrimci Gençleri tarafından öğlen saatlerinde düzenlenen gösteriden hemen sonra konsolosluk önünde bir araya gelen bıçaklı ve silahlı bir grup Türkiye Başkonsolosluğuna saldırdı.

Konsolosluğa ait tabelaları söken ve çevreye zarar vermeye çalışan grubu, konsolosluk önüne gelen muhalifler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

Türkiye’den hiçbir yardım beklentisi içinde olmadıklarını belirten ve kendilerini muhaliflerin kurduğu konseyin üyesi olarak tanıtan kişiler, konsolosluktaki Türk bayrağının indirilmesini istedi.

Aralarında Başkonsolosluk çalışanı, Özel harekâtçı polislerin, UMKE görevlileri, Basın mensubu ve Kızılay görevlilerinin bulunduğu 36 kişinin Başkonsoloslukta olduğu bildirildi.

Bingazi’deki Türkiye Başkonsolosu Ali Davutoğlu, eylemin devam ettiğini ancak gösterici sayısında azalma gözlemlediğini belirterek, “Kalabalık grup, bayrak indirilmeyinceye kadar eylemin devam edeceğini söylüyor. Biz de bayrağımızı indirmeyeceğimizi belirttik. Biz bayrağımızı indirmeyiz, onlar da bayrağı indirme cesaretinde bulunamaz. Konsolosluk içinde güvenlik açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Eylemciler de bunu farkında. Bekleyişimiz sürüyor” dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye’nin Bingazi Başkonsolosluğu önündeki gösteriyi “küçük bir grubun provokatif gösterisi” olarak değerlendirdiklerini söyledi.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...