Lüksemburg’dan 15 Temmuz İtirafı

0
115

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında özellike Avrupa ve ABD’den gelen geç reaksiyona devlet büyüklerinden sert tepki gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu pek çok platformda, Türkiye’ye yönelik darbe gecesinin ardından geç gelen destek mesajlarına yönelik rahatsızlığını dile getirmişti.

15 Temmuz gecesine dair ilk itiraf Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’dan geldi. Asselborn, AB yetkililerinin 15 Temmuz gecesi Türkiye ile yeterince dayanışma içinde olmadığına yönelik eleştirilerde haklılık payı olduğunu söyledi.

Türk halkının darbeden derinden etkilendiğini ve darbeye karşı koyarken 240 dolayında kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Asselborn,”Darbeye karşı sokaklara çıkan insanlar, demokrasi için de gösteri yaptı. Biz bunu biraz yanlış değerlendirdik” dedi. Ve Asselborn, AB’nin hukuk devleti prensiplerinde ısrar etmesinin Türkiye’nin pozitif gelişmesine katkıda bulunacağını da söyledi.

Türkiye ile AB arasındaki vize serbestisi anlaşmasını da değerlendiren Asselborn, “Anti-terör yasaları dışında Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahat edebilmesi için bütün şartlar çözülebilir. Türkiye’deki durum biraz sakinleştiği zaman eğer Türkiye Avrupa kurallarına uymak için istekli olursa, yıl sonuna kadar ya da 2017 başında terörle mücadele mevzuatında bir çözümün mümkün olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Sponsorlu

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here