Mısır Başbakanı İstifa Etti

Mısır’da devletin resmi gazetesi El-Ahram, Mısır Başbakanı Ahmed Şefik’in görevinden isitfa ettiğini yazdı. Gazete Şefik’in istifasını Yüksek Askeri Konsey’in kabul ettiğini, Şefik’in yerine ise eski Ulaştırma Bakanı İsam Şeref’i atadığını yazdı. Ordudan yapılan açıklamada, Konsey’in eski ulaştırma bakanı Essam Şerif’i yeni bir hükümet kurmakla görevlendirdiği de belirtildi. Açıklama ordunun Facebook sayfasında yayımlandı ve daha sonra askeri bir sözcü tarafından da doğrulandı.

Mısır’da haftalarca süren hükümet karşıtı gösterilerin ardından Devlet Başkanı Mübarek, 11 Şubat’ta istifa etmek zorunda kalmış ve iktidarı orduya devretmişti. 

Mısır’a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kahire’ye gitmek üzere bu sabah saatlerinde Ankara’dan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Gül’ün günübirlik ziyareti kapsamında Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi ile görüşeceği bildirildi.

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...