Mısır’da Konuşan Suudi Prens Türkiye, Katar Ve İran İçin ‘Şeytan Üçgeni’ Dedi

Suudi Arabistan’da ‘krallığı’ devralmaya hazırlanan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ilk yurt dışı seyahatini gerçekleştirdiği Mısır’da toplantı gerçekleştirdi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştükten sonra bir Kıpti kilisesini ziyaret etti. Toplantıda tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu. Bölge ülkeleri olan Türkiye, İran ve Katar’ı şeytan üçgeni olarak tanımladı. Bu ülkelerin Arapların güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi. İran’ı mezhepçilik politikaları uygulayıp ayrımcılık yapmakla suçladı. Prens Salman bin Muhammed, Arap CBC kanalına konuştu ve basınla görüşmeler yaptı. Bir gazeteci, prens Muhammed’in Katar ile yaşanan krizin büyütülecek bir mesele olmadığını ve bir bakanın bir günde çözülebilecek bir sorun olduğunu belirtti.

Salman bin Muhammed’in “Erdoğan’ın yönettiği Osmanlılar, Müslüman Kardeşleri de kullanarak halifeliği yeniden getirmek istiyor. İran ideolojik devrimini yaymak istiyor.” ifadelerini kullandı. Prens Salman, Irak ve Mısır’ın Sina bölgesindeki terör gruplarını saydı ve sonrasında Türkiye ve İran ile birlikte ‘şeytan üçgeni’ suçlamasında bulundu. Salman Türkiye, Katar ve İran’ı teröre destek vermekle suçladı ve bu ülkeleri ‘şer ekseni’ olarak nitelendirdi. Muhammed bin Selman’ın sarf ettiği sözler küstah bir açıklama olarak nitelendirildi. Veliaht Prens’in bu sözleri söylediğine dair iddia El Cezire Arapça ve CBS Arap televizyonları tarafından yayınlandı. Toplantıya katılan gazetecilerden biri olduğunu söyleyen CBS’in Mısırlı program sunucusu Lemis el Hedidi, Salman’ın Arap ülkelerin terör riskiyle karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

Fatma Nur KARANİS
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...