Moscow Times Tunus-Mısır’a “Turuncu Devrim” Bakışı

0
121

Önemli rus haber kaynaklarından www.themoscowtimes.com  sitesinde yazan Yulia Tymoshenko, Tunus ve Mısır’da halk hareketini geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Ukrayna’daki “Turuncu Devrim” den ders çıkarması gerektiğini yazmış. “Turuncu Devrim İhaneti” adlı yazıda, bu değişimlerin halkı çok fazla umutlandırmaması gerektiğinden bahsediyor.

Karlı Kiev şehrinde, Tunus ve Mısır’da ki despot hükümetlerin ve bu despotlaşmış hükümetleri yıkmaya çalışan halkları sevinç ve hayranlıkla izlediğinden bahseden Tymoshenko, özellikle bu hareketlerin ülkelere demokrasi getirmesi açısından, halkın hukuken hakkı olduğunu ve faydacı açıdan umut verici olduğunu söylüyor. Ama gerçeklere dönecek olursak Ukrayna’da, şimdi olduğu gibi, halkta eski devrimci ruhun kalmadığını ve hatta “demokratik” “Turuncu Devrim”in ihanet ettiğini de vurguluyor. Ayrıca, önemli olanın sadece demokrasinin gelmesi değil, bu hareketin ve sonrasının altının doldurulması gerektiğini savunuyor.

Çeşitli dersler ve Ukrayna’da “Turuncu Devrim” sonrası gerçekleşen örneklerle Tunus ve Mısır’daki hareketlerin iyi değerlendirmesi gerektiğini öne süren ve şüpheci yaklaşan yazar, bir bakıma dünya gerçeklerini yansıtıyor. Her altı doldurulmamış “Devrim” sonrası, bir hevesle ve umutla hareket eden halk, hüsrana uğrayıp geçmişinden korkmaya ve demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, özgürlüğe ve ulusal bağımsızlığa güveni azaltılıyor. Fakat sivil toplumun canlandırılması, özgüven sahibi bir toplum yaratılması açısından bu hareketlerin desteklenmesi gerektiği de bir gerçektir. Aslında bu hareketlerin, özellikle bölge toplumlarının, kendine getireceğine ve süregelmiş yönetimlerin değişme ihtimalinin yükseldiğine sevinmek gerekir. Yalnız unutmayalım ki her demokrasi hareketinin arkasından, “demokrasi” gelecek diye bir durum yok. Bu açıdan, kutlamalara erkenden başlayıp, hüsrana uğramamak için, süreci iyi okuyup, “Devrim” sonrası gelişecek durumu iyi değerlendirmek gerekir.

Sponsorlu

 

Kaynak: Moscowtimes

 

Çeviren: İbrahim Albayrak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here