Moscow Times Tunus-Mısır’a “Turuncu Devrim” Bakışı

Önemli rus haber kaynaklarından www.themoscowtimes.com  sitesinde yazan Yulia Tymoshenko, Tunus ve Mısır’da halk hareketini geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Ukrayna’daki “Turuncu Devrim” den ders çıkarması gerektiğini yazmış. “Turuncu Devrim İhaneti” adlı yazıda, bu değişimlerin halkı çok fazla umutlandırmaması gerektiğinden bahsediyor.

Karlı Kiev şehrinde, Tunus ve Mısır’da ki despot hükümetlerin ve bu despotlaşmış hükümetleri yıkmaya çalışan halkları sevinç ve hayranlıkla izlediğinden bahseden Tymoshenko, özellikle bu hareketlerin ülkelere demokrasi getirmesi açısından, halkın hukuken hakkı olduğunu ve faydacı açıdan umut verici olduğunu söylüyor. Ama gerçeklere dönecek olursak Ukrayna’da, şimdi olduğu gibi, halkta eski devrimci ruhun kalmadığını ve hatta “demokratik” “Turuncu Devrim”in ihanet ettiğini de vurguluyor. Ayrıca, önemli olanın sadece demokrasinin gelmesi değil, bu hareketin ve sonrasının altının doldurulması gerektiğini savunuyor.

Çeşitli dersler ve Ukrayna’da “Turuncu Devrim” sonrası gerçekleşen örneklerle Tunus ve Mısır’daki hareketlerin iyi değerlendirmesi gerektiğini öne süren ve şüpheci yaklaşan yazar, bir bakıma dünya gerçeklerini yansıtıyor. Her altı doldurulmamış “Devrim” sonrası, bir hevesle ve umutla hareket eden halk, hüsrana uğrayıp geçmişinden korkmaya ve demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, özgürlüğe ve ulusal bağımsızlığa güveni azaltılıyor. Fakat sivil toplumun canlandırılması, özgüven sahibi bir toplum yaratılması açısından bu hareketlerin desteklenmesi gerektiği de bir gerçektir. Aslında bu hareketlerin, özellikle bölge toplumlarının, kendine getireceğine ve süregelmiş yönetimlerin değişme ihtimalinin yükseldiğine sevinmek gerekir. Yalnız unutmayalım ki her demokrasi hareketinin arkasından, “demokrasi” gelecek diye bir durum yok. Bu açıdan, kutlamalara erkenden başlayıp, hüsrana uğramamak için, süreci iyi okuyup, “Devrim” sonrası gelişecek durumu iyi değerlendirmek gerekir.

 

Kaynak: Moscowtimes

 

Çeviren: İbrahim Albayrak

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...