Nabi Avcı İsrail’de

0
77

 Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi süreci kapsamında 7-8 Şubat’ta yapacağı resmi temaslar için başkent Tel Aviv’e ulaştı. Avcı, 2010’da Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sonrası İsrail’i ziyaret eden ilk bakan oldu.

 Kültür ve Turizm Bakanı Avcı’nın İsrail ziyaretine, turizm sektörünün önde gelen dernek ve federasyon başkanları da katıldı. Ziyaret sonrası İsrail’den Türkiye’ye gelen turist sayısında artış bekleniyor.

 İsrail güvenlik güçlerinin 31 Mayıs 2010’da Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısı sonucu 10 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi, iki ülke ilişkilerinin kopmasına neden olmuştu. İlişkiler, İsrail’in özür dilemesi, kurbanların ailelerine ödenecek tazminatı Türkiye’ye iletmesi ve Gazze’ye insani yardımların başlatılmasıyla normalleşme sürecine girmişti.

 Türkiye ve İsrail arasında 2010’a kadar sürdürülen ancak iki ülke ilişkilerindeki kriz nedeniyle ara verilen ikili siyasi istişareler de yeniden başlamıştı.

Sponsorlu

F. Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.aljazeera.com.tr/haber/nabi-avci-israilde-0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here