Panama’da İklim Değişikliği Forumu

Panama, iklim değişikliğiyle mücadele ile ilgili adımlar atmaya hazırlanırken, ülkede korunması gereken birkaç  doğal  alan yönetim planından eksiktir. Geçtiğimiz pazartesi günü, Panama’da “İklim Değişikliği’nden  Zorluklar ve Fırsatlar” adlı bir forum düzenlendi. Etkinliğe, çevre bakanı ve Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi, Panama Kanalı ve Latin Amerika Kalkınma Merkezinin temsilcileri de katıldı.

Ülkede korunan 121 alan var fakat bunlardan sadece 23’ünün yönetim planı mevcut. Konuyla ilgili Çevre Bakanı Emilio Sempris, pazartesi günü forumda yaptığı açıklamada, “Bu gecikmeyi gidermek gidermek zorundayız, bu da mevcut hızı düzenlemeyi gerektiriyor.” dedi.  İnsanları ormanla daha yakın konuma getirmek için Milli Park Egemenliği ile ilgili bir anlaşma imzalamayı planladıklarını belirten Sempris, sözlerine bunun Panama’nın iklim değişikliğiyle pratik düzeyde mücadele ettiğine dair açık bir mesaj göndereceğini de ekledi.

Sempris, Çevre Bakanlığının, korunan alanların önemli turistik alanlar olduğu bir model olarak kullanmayı amaçladığını söyledi. Bakanlık, ulusal parkları turist gelirleriyle korumayı hedefleyen bir sistemin geliştirilmesi için, geçtiğimiz aralık ayında Panama’da ki birçok milli parka giriş ücretini kaldırmıştı.  Bu adım ekoturizmi artırmaya yönelik olarak, ekosistemin karşılaştığı zorlukları da göz önünde tutacak.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...