Portekizli İstihbarat Görevlisine Rusya için Casusluk Suçlaması

0
121

Portekizli İstihbarat Görevlisi Frederico Carvalhao Gil, NATO ve AB’ye ait gizli belgeleri Rusya’ya satarak casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandı.

Lizbon’da yargılanan Gil, Rusya’ya için casusluk yapmak iddiasıyla 7 yıl hapis cezası aldı. Avukatının açıklamasına göre Gil, casusluk ve yolsuzluk iddiasıyla iki ayrı suçtan yargılandı. Mahkeme henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı. Gil’in gizli belgeleri sattığı Rus ajan ise İtalya’da yargılandıktan sonra Rusya’ya gönderildi.

21 Mayıs 2016 tarihine uzanan olay, kamuoyunda çok ses getirmişti. Gil, Portekiz’den çaldığı gizli belgeleri Roma’da bir kafede Rus ajana verirken yakalanmıştı. 21 Mayıs Baskını, 2014’de Gil’in şüpheli hareketleri ve Doğu Avrupa ülkeleri ile sıkı ilişkisiyle başlatılan bir operasyonun sonucu. Felsefe mezunu olan Gil, zamanla operasyonel görevler yürütecek kadar yükselmiş. Son zamanlarda özel hayatıyla ilgili psikolojik ve maddi anlamda büyük yük altına girmiş ve bu dönemde sosyal medya hesapları incelendiğinde sıklıkla Rusya’ya ziyaretlerde bulunduğu görülmüş.Operasyon sonucunda, Roma’da suçüstü yakalanmış ve her gizli belge için 10 bin euro aldığı öğrenilmişti. Bu belgelerin NATO ve AB ile ilgili belgeler olduğu biliniyor ancak belgelerin ne derece önem taşıdığı kamuoyuyla paylaşılmamıştı. Deneyimli istihbarat görevlileri ise, belgelerin son derece önemli olabileceğini, çünkü Kremlin’in değersiz belgeler için böyle bir para teklif etmeyeceğini dile getirmişlerdi.

Portekiz, Atlantik İttifakı’nın kuruluşundan beri üyesi ve aynı zamanda Lizbon İstihbarat Servisi, batı gizli casus ağının tam üyesidir. Bu yüzden, güvenlik servisi içerisindeki casusların bulunması tüm ittifak için önemli sorunlar teşkil edebilmektedir.

Sponsorlu

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here