Rusya,İran Konusunda İsrail ile Anlaştıklarını Doğruladı

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, İsrail ile Suriye’de ki İran güçlerinin ülkeden çıkartılması konusunda anlaştıkları yönündeki haberlere ilişkin cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, İsrail ve Rusya arasında Suriye-İsrail sınırından İran kuvvetlerinin kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığını teyit etti. “Anlaşmanın zaten halihazırda uygulanıp uygulanmadığını yanıtlayamıyorum, ancak sürece dahil olan taraflar tatmin oldu. Eğer, bu olay henüz gerçekleşmemişse, yakın gelecekte olacak.” dedi.

Rusya, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) haziran ayı dönem başkanlığını üstlendi. Rus Büyükelçi Nebenzia, BMGK dönem başkanı olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bu haftanın başlarında Rusya, İsrail-Suriye sınırının Suriye tarafında faaliyet gösteren Suriyeli olmayan tüm kuvvetlerin kaldırılması gerektiğini açıkladı.

Pazartesi günü Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin İsrail’in uzun süredir İran kuvvetlerinin İsrail sınırının yakınında faaliyet göstermesine izin verilmemesi talebini kabul ettiğini söyledi.

Perşembe günü, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İran güçlerinin İsrail sınırından geri çekilerek güney Suriye’den çekilmeye hazırlandığını söyledi.

Suriye’nin güneyinde önemli gelişmeler yaşanmakla beraber, sınır bölgelerinde herhangi bir yabancı birliğin yer almayacağına dair İsrail ve Rusya güçlerinin diplomatik görüşmeler neticesinde ortak hareket ve koordinasyon kararı aldıkları görülmektedir.

Suna KAYA

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...