Rusya,İran Konusunda İsrail ile Anlaştıklarını Doğruladı

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, İsrail ile Suriye’de ki İran güçlerinin ülkeden çıkartılması konusunda anlaştıkları yönündeki haberlere ilişkin cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, İsrail ve Rusya arasında Suriye-İsrail sınırından İran kuvvetlerinin kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığını teyit etti. “Anlaşmanın zaten halihazırda uygulanıp uygulanmadığını yanıtlayamıyorum, ancak sürece dahil olan taraflar tatmin oldu. Eğer, bu olay henüz gerçekleşmemişse, yakın gelecekte olacak.” dedi.

Rusya, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) haziran ayı dönem başkanlığını üstlendi. Rus Büyükelçi Nebenzia, BMGK dönem başkanı olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bu haftanın başlarında Rusya, İsrail-Suriye sınırının Suriye tarafında faaliyet gösteren Suriyeli olmayan tüm kuvvetlerin kaldırılması gerektiğini açıkladı.

Pazartesi günü Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin İsrail’in uzun süredir İran kuvvetlerinin İsrail sınırının yakınında faaliyet göstermesine izin verilmemesi talebini kabul ettiğini söyledi.

Perşembe günü, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İran güçlerinin İsrail sınırından geri çekilerek güney Suriye’den çekilmeye hazırlandığını söyledi.

Suriye’nin güneyinde önemli gelişmeler yaşanmakla beraber, sınır bölgelerinde herhangi bir yabancı birliğin yer almayacağına dair İsrail ve Rusya güçlerinin diplomatik görüşmeler neticesinde ortak hareket ve koordinasyon kararı aldıkları görülmektedir.

Suna KAYA

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,254TakipçilerTakip Et
8,640TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...