Sevakin Adası’nda İlk Anlaşma Tamam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralık ayında gerçekleştirdiği Sudan ziyareti kapsamında restore edilmesini istediği Sevakin Adası’nda ilk çalışmalar bitti. Sevakin Adası’nın restorasyon amacı ile Türkiye’ye tahsisi kapsamında ilk aşama saha tetkik çalışmaları TİKA teknik heyetince tamamlandı.

TİKA teknik ekibinin çalışmalarında elde edilecek sonuçlar doğrultusunda, adanın tarihi, kültürel geçmişine ait bilgilerle aslına uygun olarak restorasyonunun tamamlanması, Sudan ve Türkiye’nin ortak projeleriyle Sevakin’in kültür turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Sudan’ın kuzeyinde yer alan Sevakin Adası, geçmişte Nubye bölgesinin en önemli limanıydı.

Osmanlı Dönemi’nde ise denizden gelebilecek tehlikelere karşı Kızıldeniz ve Hicaz’ın güvenliği Sevakin Adası üzerinden sağlanmaktaydı.

Afrika’nın dünyaya açılan kapısı konumundaki adada, tarihi Osmanlı limanı ile gümrük binası, Hanefi ve Şafi camileri, muhafaza binası gibi önemli eserler bulunuyor.

Sudan’ın turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlanması amacıyla 2011’de başlayan çalışmalarla, Osmanlı Dönemi’ne ait Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binası TİKA tarafından restore edildi.

Tarihi ve kültürel gelişimi dikkate alınarak güvenilir bilgi ve belgelere ulaşılması amacıyla başta Sudan Federal Hükümeti Turizm Bakanlığı yakın çalışma yürüten TİKA ekibi, Sudan’ın Kızıldeniz’e açılan kapısı konumundaki tarihi ada ile ilgili saha etüdü ve incelemelerinin ilk bölümünü tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Sudan tarafından yürütülmekte olan çalışmalarda yer alan, Kızıldeniz Eyaleti Valisi Ali Ahmad Hamid, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sudan halkının selam ve teşekkürlerini iletti.

Mustafa Nedim CAN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...