Sevakin Adası’nda İlk Anlaşma Tamam

0
109

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralık ayında gerçekleştirdiği Sudan ziyareti kapsamında restore edilmesini istediği Sevakin Adası’nda ilk çalışmalar bitti. Sevakin Adası’nın restorasyon amacı ile Türkiye’ye tahsisi kapsamında ilk aşama saha tetkik çalışmaları TİKA teknik heyetince tamamlandı.

TİKA teknik ekibinin çalışmalarında elde edilecek sonuçlar doğrultusunda, adanın tarihi, kültürel geçmişine ait bilgilerle aslına uygun olarak restorasyonunun tamamlanması, Sudan ve Türkiye’nin ortak projeleriyle Sevakin’in kültür turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Sudan’ın kuzeyinde yer alan Sevakin Adası, geçmişte Nubye bölgesinin en önemli limanıydı.

Osmanlı Dönemi’nde ise denizden gelebilecek tehlikelere karşı Kızıldeniz ve Hicaz’ın güvenliği Sevakin Adası üzerinden sağlanmaktaydı.

Sponsorlu

Afrika’nın dünyaya açılan kapısı konumundaki adada, tarihi Osmanlı limanı ile gümrük binası, Hanefi ve Şafi camileri, muhafaza binası gibi önemli eserler bulunuyor.

Sudan’ın turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlanması amacıyla 2011’de başlayan çalışmalarla, Osmanlı Dönemi’ne ait Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binası TİKA tarafından restore edildi.

Tarihi ve kültürel gelişimi dikkate alınarak güvenilir bilgi ve belgelere ulaşılması amacıyla başta Sudan Federal Hükümeti Turizm Bakanlığı yakın çalışma yürüten TİKA ekibi, Sudan’ın Kızıldeniz’e açılan kapısı konumundaki tarihi ada ile ilgili saha etüdü ve incelemelerinin ilk bölümünü tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Sudan tarafından yürütülmekte olan çalışmalarda yer alan, Kızıldeniz Eyaleti Valisi Ali Ahmad Hamid, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sudan halkının selam ve teşekkürlerini iletti.

Mustafa Nedim CAN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here